Co dalej z gwarancjami zatrudnienia w JSW?

„W styczniu tego roku reprezentatywne organizacje związkowe wystosowały pismo do Zarządu JSW S.A. o wyznaczenie terminu spotkania, które będzie miało na celu wypracowanie takich rozwiązań prawnych, aby gwarancje zatrudnienia zostały przedłużone o co najmniej 5 lat” – poinformował Związek Zawodowy „Kadra”.

fot. J. Żak

„Jakie są szanse na wydłużenie gwarancji?” – pyta autor tekstu.

„Wymaga to zgody właściciela, czyli Ministerstwa Aktywów Państwowych. Jest już precedens – propozycja umowy społecznej w górnictwie węgla energetycznego zawiera ofertę zachowania pracy dla wszystkich pracowników spółek węglowych, to jest PGG, Tauron Wydobycie i LWB. Właściciel wydał również zgodę na wprowadzenie nowego układu zbiorowego w JSW Koks. Jest też nowy Zarząd JSW S.A., więc jest strona, z którą można prowadzić negocjacje” – dowiadujemy się.

„Niestety, doświadczenie uczy, że tego typu umowy są transakcjami wiązanymi. W zamian za gwarancje właściciel postawi swoje żądania w sposób jawny lub ukryty. Może to być na przykład zgoda na użycie środków wypracowanych w przyszłości przez JSW na cele wskazane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych” – pada w pewnym momencie.

„Przyszłość naszego kraju, podobnie jak wszystkich krajów UE rysuje się w ciemnych barwach. Gospodarki ograniczone obostrzeniami związanymi z pandemią nie będą się rozwijały tak, aby zapewnić zatrudnienie dla wszystkich obywateli. Zamiast rynku pracownika pojawia się rynek pracodawcy, który może dyktować warunki zatrudnienia” – konstatuje autor powyższych słów. (źródło: ZZ “Kadra”)

 1. Wystarczy popatrzeć na.miastabgdzie zlikwidowali górnictwo, bród, smród i ubustwo! Kopalnia to nie tylko węgiel, to inne zakłady pracy które współpracują z kopalniami.

 2. Dżordż Lowerboy

  Znaczy się, że co?

  Mija termin gwarancji zatrudnienia i tłuste koty obudziły się za pięć dwunasta, żądając przedłużenia o kolejnych 5 lat?

  A jak to się ma do zasad gospodarki wolnorynkowej, a o którą przecież sami górnicy zabiegali podczas obalania komunizmu? Komuna na kopalniach trwa.

  1. I skończy się praca dla twojej żony w biedrze, lidlu, a tobie fuchy za remonty w mieszkaniu tego ryla jak dostanie o połowę mniejszą wypłatę- połowę marketów zamkną, ty nie dorobisz, za 3 lata rachunek za ogrzewanie ci wzrośnie bo Rus odczekawszy upadku górnictwa narzuci wyższe ceny za sprowadzany węgiel, tak to działa Boris, to jest ekonomia w ujęciu długookresowym no ale ty żyjesz chwilą

   1. ty DO BORISKA też nie zarobisz i bedziesz też kupował bułki z przeceny do BORIS popieram i na to czekam dosyć tych żerujących na podatnikach górników gdzie dopłacamy do ich emerytur a ters do nierentownych kopalon

  1. 62. Gwarancje zatrudnienia w jsw śmieszne to raczej dla mieszkańców szo sci sps i oczywiście stolki dla swd i sr taka prawda!

 3. Gwarancjami zatrudnienia najbardziej zainteresowani są związkowcy, negocjując w własnym interesie będą opowiadać załodze bajki jak w przeszłości.

 4. Teraz to Wam mogą gwarantować “gruszki na wierzbie” bo za 5 lat ich już nie będzie a następna zmiana przy korycie będzie to miała daleko w d… Poza tym co to jest ta gwarancja zatrudnienia ?. Tak żeście wszyscy walczyli o wolność, kapitalizm a teraz chcecie powrotu komuny ?. Te czasy już bezpowrotnie minęły.

  1. A dlaczego związki nie myślą żeby wprowadzić w jsw gwarancję pracy do emerytury jak w pgg urlopy górnicze pakiety itp???

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Geodezja

Sporządzenie mapy do celów projektowych, aktualizacja mapy zasadniczej, inwentaryzacja powykonawcza budynków, przyłączy, wytyczenie budynków, podział nieruchomości.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny