Co dalej ze Strefą Centrum? Powstanie tam park?

Jak informuje jastrzębski magistrat, 14 października podczas wirtualnego spotkania na Facebook-u zostały przedstawione założenia dokumentu „Strategia rozwoju miasta Jastrzębie-Zdrój 2030+ w obliczu transformacji regionu”.

Przypomnijmy, że jakiś czas temu grupa jastrzębian wysunęła nowy pomysł na zagospodarowanie tego terenu. Jej organizatorzy chcieliby, żeby – zamiast galerii handlowej – powstał tam… park. (fot. archiwum)

„Strategia wzbudza duże zainteresowanie mieszkańców oraz wywołuje liczne pytania” – zauważają urzędnicy. Jedno z nich dotyczy Jaru Południowego i tak zwanej Strefy Centrum. Czy włodarze miasta mają dobre informacje dla nas, wszystkich jastrzębian?

„Zainteresowanie jastrzębian tymi miejscami jest szczególnie żywe. Należy jednak pamiętać, że w strategii można uwzględnić jedynie te tereny, które są własnością miasta i te działania, na które miasto może mieć bezpośredni wpływ. Liczymy na to, że sprawa własności jaru zostanie uregulowana jak najszybciej. Zależy to od procedur sądowych, opóźnionych, niestety, przez pandemię. W naszym wspólnym interesie jest przywrócenie temu miejscu należnego blasku, dlatego czekamy aż będzie to możliwe. Teren Strefy Centrum jest w rękach prywatnych, jednak miasto będzie w ramach swoich kompetencji działało na rzecz zagospodarowania tego terenu na cele rekreacyjne, usługowe i mieszkaniowe” – czytamy na stronie Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój.

Przypomnijmy, że jakiś czas temu grupa jastrzębian wysunęła nowy pomysł na zagospodarowanie terenu, ochrzczonego odważnie Strefą Centrum. Nawet rozpoczęto zbieranie głosów pod petycją „Zatrzymajmy wycinkę 10 tysięcy drzew w ścisłym centrum Jastrzębia-Zdroju”. Jej organizatorzy chcieliby, żeby w tym miejscu – zamiast galerii handlowej – powstał… park.

Co Wy na ten pomysł, drodzy Czytelnicy?

Wpisy na temat “Co dalej ze Strefą Centrum? Powstanie tam park?”

 1. Wytnijcie drzewa i postawcie kolejne kurniki to wam najlepiej wychodzi bo i tak nie liczycie się z protestami mieszkańców .

 2. Odpowiadając na pytanie zadane przez autora w tytule. Nie, park tam nigdy nie powstanie. Przecież to jest logiczne… Clickbait

 3. Dżordż Lowerboj

  Nasza pani burmistrz jest najmądrzejsza w galaktyce.

  Ma przecież odpowiednie wykształcenie, bo pedagogiczne.

  Na każdą falę hejtu ma złotą ripostę: “Idź zmoczyć gąbkę”.

  1. Bez urazy dla uczni.
   Ale mieliśmy już historyka z zawodówy a teraz jest logopeda ze szkoły specjalnej. Czekamy na sprzątaczkę z ochronki przykościelnej.

 4. W zimie drzewa nie działają, nie oczyszczają powietrza. Walczcie z kopciuchami ekolodzy. Nie widziałem w tym temacie żadnej inicjatywy organizacji ekologicznych. Żadnych petycji.

 5. Nie świrujcie z tym parkiem. Teren jest prywatny. Zmiana planu zagospodarowania przestrzennego pociągnie wielomilionowe odszkodowanie dla właściciela terenu.

 6. To jest teren prywatny. STOP dla terrorysto-ekologów. Mamy obok duży las Kyndra, OWN otoczony lasem, całe Jastrzębie jest bardzo zielonym miastem, więc nie wiem o co chodzi, że niby jest za mało drzew. Natomiast smog pochodzi z domków jednorodzinnych palących w piecach w tym okresie.

  1. nieopodal ,w okolicach Szkoly Podstawowej nr 19 są tereny po byłych ogródkach działkowych.przedstawiaja opłakany stan,chcialo sie powiedziec smietnik,tak zwyczajny smietnik. Gdzie są sławni ekolodzy gdzie sa wladze miasta. nikt nie kiwnie palcem i nie zapyta ,dlaczego w centrum miasta jest taki teren.odpowiedz jest prosta ,ekolodzy nie uzyskaja rozglosu ,a władze miasta same doprowadzily do tego stanu.

 7. Udusimy się w tym blokowisku. Następnych 10 wieżowców i galeria nie są potrzebne miastu. Potrzebne jest czystsze powietrze. A ten, kto uważa inaczej jest krótkowzroczny i wcale nie myśli o przyszłości swoich dzieci.
  Zresztą one mają już coraz mniejsze zainteresowanie galeriami. Teraz trendy jest rower, kijki, rolki, siłownia, zdrowe odżywianie.
  A tak piękny teren można zagospodarować na wiele sposobów, bez większej szkody dla tych wspaniałych starodrzewów.
  Problem w tym, że 20 lat temu kiedy zmieniano plan zagospodarowania przestrzennego w Radzie Miasta siedziały te same osoby co teraz i one nie kiwną palcem, żeby zmienić swoje decyzje, nawet jeśli miałoby to być ze szkodą dla miasta.

  1. A Ci dalej swoje rynce opadają
   Co powstanie???
   NIC??
   Ponieważ w tym mieście zarządzanym przez PO lokalnie a centralnie przez PiS nie może nic powstać .Takie są dyrektywy z centrali.
   Z kolei w sejmiku rządzą POwcy i Ci depczą nas bo w mieście mieszkają PiSiory i koło się zamyka.

 8. Na co nam kolejna galeria do której nikt nie chodzi skoro nie mamy czym oddychać, proszę sprawdzić na dowolnej aplikacji smogowej jakie mamy powietrze w Jastrzębiu, staram się to monitorować i rekord jaki zaobserwowałem na ul wrocławskiej to 16 styczeń 2020 normy pyłku PM2,5 przekroczone 820 % i tym właśnie oddychamy

  1. Zgadzam się z Panem całą mocą. Cały świat odchodzi od betonu, sadzi się drzewa w największych miastach i zrywa beton. Zresztą są też przesłanki ekonomiczne. W Londynie policzono nawet jaki przychód dla miasta generuje jedno drzewo. Ale jastrzębski magistrat uznał, że miastu potrzebna jest kolejna galeria i blokowisko. Na projekcie przedstawionym przez inwestora widziałam ok 10 wieżowców.
   A propozycja nie dotyczyła klasycznego parku, lecz strefy rekreacyjno usługowej, z kawiarenkami, może parkiem linowym, może scieżkami edukacyjno – ekologicznymi, sceną koncertową. Pomysłów jest całe mnóstwo.

 9. Tam jest tyle miejsca, że może być centrum handlowe i usługowe w parku. Tego jescze nigdzie nie ma . Będzie w Jastrzębiu. Galerie to beton i szkło. Można wpisać galerię w park. Nie wycinać tylu drzew, tylko ciągnąć budynki w górę.

   1. Na początek niech skończą OWN i PARK ZDROJOWY a później niech się zajmą strefą centrum. Bo jak zwykle wszystko będzie rozkopane

 10. Stanowcze NIEEEEE dla grupki kilku osób, którzy nazywają siebie ekologami.
  Nie może przecież grupka 5 osób terroryzować 90 tysięcznego miasta! Tylko centrum usługowo-handlowe, bo wszyscy stąd wyjadą i zostanie tylko tych 5 “ekoterrorystów”.

 11. Pierwsze to trzeba zmienić zarząd miasta Drugie wpuścić inwestorów żeby powstały firmy a nie parki Pani prezydent robi wszystko żeby to miasto padło Żory ma sdo okola strefy przemysłowe a my co?!

 12. Niech ta grupa oszołomów wykupi ten teren od prywatnego właściciela i niech se tam zrobią rezerwat. Ani jednej złotówki z budżetu miasta na zachcianki bloKOwych ekoterrorytów.

 13. Te ciągle zadawane pytania w tytułach odnośniej tej “strefy centrum” i same artykuły na ten temat są już tak nudne że aż przykre, ludzie już dawno o tym zapomnieli a wy odgrzewacie stare kotlety.

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Geodezja

Sporządzenie mapy do celów projektowych, aktualizacja mapy zasadniczej, inwentaryzacja powykonawcza budynków, przyłączy, wytyczenie budynków, podział nieruchomości.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny