Czeka nas bezrobocie, ubóstwo i odpływ ludności?

Anna Hetman, szefowa Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce i prezydent Jastrzębia-Zdroju, wskazała, że prace nad umową społeczną dla górnictwa trwały kilka miesięcy i od początku brali w nich udział przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych, przedsiębiorstw górniczych oraz związków zawodowych.

„Stowarzyszenie jako reprezentant gmin górniczych zostało doproszone do rozmów nad umową dopiero w lutym 2021 roku, gdy w znacznym stopniu dokument ten był już przygotowany. Podczas kilku spotkań postulaty zgłaszane przez przedstawicieli samorządów nie były brane pod uwagę. W tej sytuacji trudno mówić o poważnym potraktowaniu mieszkańców gmin górniczych” – podkreśla Anna Hetman.

Jak zauważa portal nettg.pl, z perspektywy gmin górniczych chyba najistotniejszy jest III rozdział dokumentu, który niebawem ma zostać podpisany. To w nim jest właśnie mowa o powołaniu specjalnego Funduszu Transformacji Śląska.

Prezydent Hetman dodaje, że za przygotowanie ustawy powołującej wspomniany fundusz ma odpowiadać strona społeczna, którą w tym dokumencie stanowią związki zawodowe. W jej opinii mogą rodzić się obawy o jednostronne spojrzenie na zagadnienie.

„W końcowym rachunku to samorządy górnicze zostaną z problemem transformacji regionu, a nie związki zawodowe. Transformacja to nie tylko zamknięcie kopalni i zabezpieczenie socjalne dla górników, a przede wszystkim zagospodarowanie terenów poprzemysłowych, przyciągnięcie nowych inwestycji zapewniających rozwój, przeorganizowanie dotychczasowego systemu społecznego, przekształcenie gospodarcze regionu. To ostatecznie samorządy poniosą konsekwencje, które niesie transformacja, takie jak bezrobocie, odpływ ludności i ubożenie społeczeństwa” – ocenia szefowa SGGP. (źródło: nettg.pl)

 1. To jest fakt od wielu tak, Pani Prezydent.
  Prosze nie pozorowac dzialan w ramach jakiego zwiazku, tylko przyznac sie odpowiedzialnie do 7-letniego nierobstwa.

 2. To miasto już od 20 lat skazane jest na upadek po pierwsze tym miastem zawsze kreowali się klakierzy i nieudacznicy patrzący tylko na własny swój nos .Biurokracja i branie nieswojej kasy to zawsze tu było i jest nadal szkoda zmarnowanych lat na tanie gadanie puste aby utrzymać się u władzy.Aż szkoda ze tylu młodych ludzi musi lub musiało się wyprowadzić z braku perspektyw i pracy bo niekażdy chce pracować na kopalni gdzie inne zakłady to co ze szkody górnicze pani prezydent i jej świta niepotrafią myśleć inwestor to nie wszystko ale o zarząądzeniu to im daleko miernych polityków mamy niestety niechce się tu wypowiadać bo itak to nic niezmienì szkoda mi tych ludzi co liczą na rozwój ekonomiczny brak kolej brak zakładów pracy ciekawi mnie jedno kiedy będą zblizać się kolejne wybory prezydenckie jak ludzie poraz kolejny dadzą się nabrać na puste słowa i puste obietnice bez pokrycia kto jest mądry ten juz z tąd wyjechał dawno.

 3. Brak wiedzy i niekompetencja aż bije po oczach w tych nieudolnych komentarzach. Zanim naplujesz na rządzących w naszym mieście, napisz co ty zrobiłeś dla swojego środowiska. Anonimowo klepać w klawiaturę potrafi każdy pierwszak. To takie prymitywne. Ciągle źle i źle. To się wyprowadź tam, gdzie jest lepiej. Nikt nie będzie za tobą płakał.
  Teraz już wiem, dlaczego jest tak mało wejść na ten portal. Same malkontenty otumanione nienawiścią.

  1. Nie da się nic zrobić , bo narzucasz swoją ideologię, innym. Co mają robić i myśleć. Klepiąc pod różnymi psełd. jedno i to samo.
   Zawalili od czasu Janeckiego. Bo miastu są potrzebni na stanowisku ludzie, po zarządzaniu i ekonomii, a nie humaniści. Ci ostatni sprawdzają się w dziale kulturalnym. A co z naszymi radnymi. Ludzie bez pomysłów, polotu. Garstka ludzi coś działa. Latami kasa wydawana na 3 planowe rzeczy, zamiast na istotne sprawy. Czyli rozwój lokalnego biznesu. Inne miejsca pracy.

 4. Pani Prezydent tutaj trzeba zorganizować miejsca pracy a nie otwierać nikomu nie potrzebną klasę lotniczą w ZS2. Tym sposobem pozbędzie się Pani młodych z tego miasta, którzy nie przewidują przyszłości na kopalni. To jest straszne że po godzinie 4 rano, po 12 w południe i po 20 wieczorem tłumy autobusów jadą z ludźmi do Czech do pracy z naszego pięknego miasta, bo co mają zrobić ? Za chwile ktoś napisze że są miejsca pracy w Żorach, może i są ale zarobki marne i do tego pełno rządzących się Ukraińców w firmach. Tu w Jastrzębiu potrzeba poważnego inwestora a nie kolejnej pseudo-galeryjki na Podhalańskiej. Czas leci a ludzie przestaną wracać

  1. Spójrzmy prawdzie w oczy, tutaj nie będzie żadnego poważnego inwestora. Nikt o zdrowych zmysłach nie zaryzykuje robić cokolwiek na szkodach górnichych. Ta upadająca osada jest skazana na niebyt. Nie będzie kolei, nie ma uczelni.

 5. Tu nie ma ambitnej pracy dla ludzi po studiach dlatego zostają w dużych miastach i nie wracają do Jastrzębia, pracę dostają pociotki, znajomi królika, polityków, układy itp. pozostali pracują na najniższej krajowej lub zakładają działalności
  gospodarcze ale często bankrutują. Nie będzie przyszłości po zamknięciu kopalń, chociaż w JSW jest węgiel koksujący
  a huty takiego potrzebują, w tym zakresie należy przeprowadzić dokładną analizę na przyszłość. Zmniejszy się zatrudnienie górników jak również będzie coraz mniej emerytów górniczych z dużą kasą którzy są klientami sklepów
  i banków, zmniejszy się cała infrastruktura która jest związana z popytem dóbr i usług, czyli zacznie się zwijać.

   1. Nic nie kumasz. Chodzi o to, że kiedy startowała na to stanowisko to mamiła ludzi, że ma sześciu inwestorów. Potem nagle temat sie urwał, zero wytłumaczenia, po prostu potraktowanie wyborców jak bydło, byleby zostać wybraną.

   2. Nie ja jestem prezydentem,nie ja składałem obietnice w kampani wyborczej mieszkańcom więc jeśli ktoś ma ruszyć 4 litery to Hetman to do niej kieruj swój apel urzedasie z bunkra,a tak na marginesie to używasz wazeliny czy tak na sucho włazisz

 6. mieszkaniecJZ

  Mam nadzieję, że w drugiej kadencji Pani Prezydent w końcu zauważyła jakim miastem zarządza. Może się w końcu przebudzi i zrobi coś dla przyszłości tego miasta. Proponuję na początek (żeby się nie przeciążyć) zacząć od uruchomienia świateł przy targowisku.

 7. Nie wiem czy Pani Prezydent zauważyła, ale odpływ ludności trwa od 30 lat. Ubyło prawie 20 tys. ludności…
  Tworząc klasy o specjalności związanej z lotnictwem, siłą rzeczy zmuszamy absolwentów do emigracji…

 8. Niestety wiadomo było o tym od 40 lat ,że Jastrzębie będzie egzystowało tylko tyle. I dziwne zdziwienie urzędników miejskich. Poprzedni Prezydenci zaspali i mamynto co mamy . Marazm i zastój.

  1. Jak to zaspali?-zapomniałeś o poprzednim nauczycielu prezydencie Janeckim który pojechał do Francji na targi inwestycyjne za naszą kasę i przywiózł aż 0 inwestorów

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kancelaria Rachunkowa

Prowadzenie ksiąg rachunkowych,
podatkowej księgi przychodów i rozchodów,
ryczałtu ewidencjowanego,
usług kadrowych,
sporządzanie deklaracji,
weryfikacja dokumentów.

Czytaj więcej »

Carte Blanche

Usługi wykończeniowe,
gładzie, malowanie, kafelkowanie
sufity podwieszane, sufity napinane,
panele podłogowe i ścienne,
montaż drzwi i parapetów.
meble na wymiar.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny