Czy miasto będzie kształcić… “lotników”?

Zespół Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego otrzymał zgodę Urzędu Miasta na otwarcie nowatorskich kierunków kształcenia: technik mechanik lotniczy oraz technik eksploatacji portów i terminali.

fot. pixabay

Kształcenie zawodowe będzie odbywało się przy wsparciu Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz portów lotniczych. Zajęcia będą odbywały się w Zespole Szkół Nr 2 przy ulicy Poznańskiej, w Centrum Kształcenia Zawodowego w Jastrzębiu-Zdroju, a następnie na lotniskach w Rybniku, Bielsku-Białej i Katowicach-Pyrzowicach, także w Sławkowie oraz Terminalu Kontenerowym Cargo Connect Gliwice i Terminalu PCC Intermodal Gliwice.

„Chodzi o to, aby młodzi ludzie mogli spełniać marzenia związane z lotnictwem. Jednocześnie to zawód z perspektywą na dobrze płatną pracę. Fachowcy w tych dziedzinach są cenieni i poszukiwani. Po zdobyciu tytułu technika można już rozpoczynać karierę zawodową lub kontynuować naukę na studiach inżynierskich. Wachlarz możliwości, jakie wiążą się z tym kierunkiem, jest duży. Jastrzębianie nie muszą w poszukiwaniu ciekawych kierunków kształcenia wyjeżdżać poza nasze miasto” – podkreśla prezydent miasta Anna Hetman.

„Wsparcia merytorycznego w tworzeniu nowych kierunków udzielił nam prof. Jarosław Kozuba, pracownik naukowy Politechniki Śląskiej. Otrzymaliśmy deklarację współpracy tej uczelni z naszą szkołą. Absolwenci technikum na kierunkach związanych z lotnictwem będą mieli zagwarantowaną wysoką jakość kształcenia. Kontakt z Politechniką Śląską, już na tym etapie kształcenia, pozwoli im zapoznać się ze specyfiką uczelni” – mówi dyrektor „Korfantego” Ewa Mentel. (źródło: UM Jastrzębie-Zdrój)

Wpisy na temat “Czy miasto będzie kształcić… “lotników”?”

 1. Spełniac marzenia by mogli sie kształcić i…. z Jastrzębia wyemigrować. Co trzeba mieć w głowie by to wymyślić będąc włodarzem… Zwłaszcza, ze po technikum wyjadą stąd ns studia lotnicze. Wymyśliła to pracownica oświaty. Boże widzisz i nie grzmisz….

 2. dlaczego tak biadolicie – w Jastrzębiu są najwyższe zarobki w Polsce, emeryci mają dobre emerytury / zwłaszcza górnicy/,
  na ulicach wiele ludzi dobrze ubranych, tych młodych, dzieci jak modele, dobrze zaopatrzone sklepy, pod blokami
  nowoczesne fury, prowadzą też własne biznesy, jest więcej powodów do zadowolenia niż narzekania smutasy.

 3. Praktyki proponuję na miejscu, ul. Wielkopolska, albo Turystyczna. Stamtąd najwięcej “startuje” SPADOCHRONIARZY.

 4. Wy się tam znacie ! Polski lotnik to jest taki że jak trzeba będzie to nawet na drzwiach od stodoły poleci !

 5. Ciekawe czy ta szkoła będzie miała tyle wspólnego z lotnictwem co obiecuje?
  Żeby nie pomylić pojęć “obsługa terminali” Kolejowych,lotniczych czy tylko płatniczych w sklepach a może terminali internetowych?
  Oby to nie miało tyle wspólnego co modne klasy mundurowe typu: policyjna strażacka czy wojskowa. Poza musztrą i kilkoma dodatkowymi lekcjami nic nie wnosi do dalszej edukacji.
  A jak się ma szkoła kolejarska w Jastrzębiu? Powstała na zapotrzebowanie wielkiego portu przeładunkowego na byłej KWK Jastrzębie – tory JSK zlikwidowała zanim 3 klasę skończyli?
  To może jeszcze marynarzy szkolić bo głośno było o porcie i kanale Górnej Odry. Gdzie to urzędniczka pomyliła nazwę regionu z nazwa zawodu czy jak to nazwać?
  Dziwi mnie fakt że jeszcze nie powstała klasa o profilu gnuśny urzędnik z twierdzy Jastrzębie pod panowaniem wielkiej hetmanicy niekoronowanej a fotografowanej.
  Czy jest ktoś kto to ogarnia? Czemu nie tworzycie kierunków które by tu się nadawały i zatrzymywały młodzież. Ekonomiści ale tacy z pojęciem a nie tylko po szkole czy kursie. Chyba że w tym wypadku urzędnicy boja się rzetelnej konkurencji.

  1. 100/100

   Ale zwykły czytelnik tego nie ogarnie.

   Poplecznicy carycy nawet w jej potknięciach dostrzegają wyjątkowość.

  2. Aleś zaserwował elaborat dla swd-UM.
   W pełni się zgadzam. Ale ludzie i tak wybiorą prawie te same miernoty, co zawsze… Bo też ludzie wartościowi w tym systemie wyborów i sporów nie chcą brać udziału…

  3. Stary człowiek i ......

   Czy Wy nie widzicie, że działania UM i naszej burmistrz służą jedynie dalszemu upadkowi JZ !!??
   Nic nie wnoszące inwestycje, rujnujące miasto. Brak swobodnego dojazdu do miasta, bo wiadukt jeszcze z 10 lat będą dłubać.
   Szkoły i klasy które nie wnoszą nic do rynku pracy, tylko po to żeby młodzież JZ była bezrobotna. Bo z takim kierunkiem wykształcenia to jedynie kasa w biedronce, lub pomoc na budowie.
   Od kilku lat burmistrzowa z urzędnikami z UM prowadzi politykę degradacji JZ !!. Ich plan to wyludnienie miasta, zniwelowanie konkurencji dla SWD lub Żor. Tutaj zostanie jedynie nazwa Jastrzębie-Zdrój i starzy ludzie. W tym mieście już nie opłaca się coś inwestować, bo i tak upadnie.

   1. Stary człowieku i… Chyba czas już na Ciebie, przestań ględzić, zwijaj powoli manatki, spakuj świeże gacie i szykuj się na podróż. Takich malkontentów w Jastrzębiu już nie potrzeba. I daruj sobie próby zakamuflowanego przekazu, że lepszy Prezydent byłby z PiSu.

    1. Mam wrażenie że obecna władza robi zupełnie odwrotnie niż w latach 70-90. Czyli tamci jeździł po Polsce i werbowali ludzi do pracy w Jastrzębskich kopalniach.
     Obecna władza robi wszystko żeby młodzież albo tylko uciekła z naszego miasta albo się wyuczyła i też uciekła bo to co zdobyła w nauce tu jest niepotrzebne a przydaje się gdzie indziej.

     Ludzie urzędnicy z magistratu robią wszystko żeby nic nie robić a to co zrobią jest psu na budę. I szkoda tych co tego nie rozumieją a im to pasuje.

 6. To co tu jeszcze robisz? Wylatuj z tej smutnej Polski do radosnej Europy a najlepiej jak najdalej i jak najszybciej, bez maseczki, bez szczepionki, do Brazylii, do Indii, do Chin a najlepiej do Korei Północnej. Wynocha. Tak samo reszta sfrustrowanych, zaślepionych nienawiścią loverboyów i innych anonimów biednych na umyśle.

 7. Czyli jednak. Po wybudowaniu kolei bedzie lotnisko.
  Od kilku lat miasto ksztalci kolejarzy a w parku powstaje obserwatorium kosmiczne.
  To juz nie sa zarty.

 8. Może by tak wrócić do korzeni i niech zaczną kształcić kowali?

  Ta upadająca osada górnicza robi się na powrót skansenem.

  Więc będzie jak znalazł. Uwstecznianie to tu codzienność.

  1. Jaki postęp naukowy z górnika na lotnika ,
   najbliższe lotnisko w Berlinie ?
   Takiego odlotu to w Warszawie nie ma !

 9. Dżordż Lowerboj

  To bardzo dobra inicjatywa.

  Lotnisko wszak niedaleko, port również.

  Proponuję aby roszerzyć ofertę o kształcenie kosmonautów.

 10. Kto cię trzyma ,lec ,leć wysoko ,nie zatrzymuj się tylko lataj będzie ci błogo i wesoło ,smutna Polskę zostaw zatrzymasz się na
  Marsie ,powodzenia !

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Fitness World za 1zł!

Ruszyła przedsprzedaż karnetów
Fitness World!
Pierwsze 3 miesiące za 1 zł/m-c.
Promocję można zakupić na stronie internetowej
www.fitnessworld-polska.pl
do 28.05.2021 r.
Do zobaczenia w klubie!

Czytaj więcej »

Geodezja

Sporządzenie mapy do celów projektowych,
aktualizacja mapy zasadniczej,
inwentaryzacja powykonawcza budynków i przyłączy,
wytyczenie budynków,
podział nieruchomości.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny