Czy miasto dba o pieszych?

W ciągu zaledwie kilku tygodni 2022 roku w województwie śląskim w wypadkach drogowych zginęło dziesięciu pieszych, w tym aż pięciu na oznakowanych przejściach. Dodatkowo zagrożenie potęgują zmienne warunki atmosferyczne. Policjanci apelują zarówno do kierowców, jak i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności i przypominają o zasadzie ograniczonego zaufania.

fot. pixabay

A jak nasze miasto dba o niechronionych uczestników ruchu drogowego?

„Na terenie miasta sukcesywnie prowadzone są działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. W latach ubiegłych były to m.in. wykonanie wysp azylu dla pieszych na ulicach Podhalańskiej, Warszawskiej i Pszczyńskiej. Obecnie planowane jest m.in. doświetlenie dziewięciu przejść dla pieszych, likwidacja przejść nie spełniających warunków rozporządzenia, odnowienie oznakowania poziomego na pozostałych przejściach i przejazdach dla rowerzystów, bieżące utrzymanie zainstalowanych systemów aktywnego przejścia dla pieszych. Przy projektowaniu i realizacji dużych drogowych zadań inwestycyjnych (np. rondo na skrzyżowaniu alei Józefa Piłsudskiego z ulicami Graniczną i Północną) zwrócona została szczególna uwaga na prawidłowe zlokalizowanie i doświetlenie przejść dla pieszych” – wyliczał jakiś czas temu jastrzębski magistrat.

„W mieście Jastrzębie-Zdrój kontrole przejść dla pieszych przeprowadzane są na bieżąco” – zapewniali jednocześnie miejscy urzędnicy – „Również na bieżąco kontrolowana jest sprawność oświetlenia ulicznego (…) Od czasu wybudowania sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych przez aleję Jana Pawła II przy szpitalu, trudno jest wskazać konkretne niebezpieczne przejście, cechujące się dużą wypadkowością”.

Wpisy na temat “Czy miasto dba o pieszych?”

  1. Jastrzębienin

    Zapraszam na spacer wzdłuż ul. Cieszyńskiej na Ruptawie. Strach tutaj się poruszać. Urzędnicy zapomnieli o tym odcinku drogi…

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry