Czy musimy płacić tyle za kino?

„Jak wszyscy wiemy, nasze miasto płaci bardzo wysokie rachunki za wynajem budynku ‘Kina Centrum’ – około 800 tys. zł w skali roku. Czy pani Prezydent wystąpiła do firmy ‘Silesia Film” o obniżenie czynszu za najem kina? Jeżeli tak, to kiedy i o jaką kwotą został ten czynsz obniżony i na jaki okres?” – pyta radny Piotr Szereda w swojej interpelacji.

fot. MOK Jastrzębie-Zdrój

„Od momentu przyjęcia roli gospodarza w naszym mieście nie jest mi obojętna sprawa związana z opłatami za najmowane pomieszczenia przy alei Piłsudskiego 27” – podkreśla prezydent Anna Hetman. I zauważa jednocześnie: „Decyzje w przedmiotowej sprawie poprzednich kadencji skutkują niezadowoleniem do dzisiaj nie tylko mieszkańców Jastrzębia-Zdroju”.

„Pierwotna wersja umowy przedstawiona przez Instytucję ‘Silesia-Film’ określała wysokość czynszu najmu nieruchomości od 1.01.2019 r. do 31.03.2020 r. – miesięczną kwotę w wysokości 88 925,13 zł netto, plus obowiązujący podatek VAT, co stanowiło łączną kwotę czynszu za miesiąc 109 377,90 zł. Natomiast od 1.04.2020 r. do 31.03 2021 r. – miesięczną kwotę czynszu 109 377,90 zł, powiększoną o wskaźnik inflacji roku 2019 ogłoszony przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, co stanowiło łączną kwotę czynszu za miesiąc 111 893,59 zł” – dowiadujemy się.

„W mojej ocenie przedstawiona wersja umowy przez Instytucję ‘Silesia-Film’ była dla naszego miasta bardzo niekorzystna” – zauważa pani prezydent.

„Byłam inicjatorem licznych spotkań z dyrektorem Instytucji ‘Silesia-Film’ w Katowicach panem Patrykiem Tomiczkiem oraz głównym księgowym panem Grzegorzem Marcolem. W efekcie doszło do podpisania umowy oraz aneksu, której opłaty za czynsz przedstawiają się następująco: od 1 stycznia do 31 marca miesięczna kwota w wysokości 52 438,21 zł netto, plus 23% VAT, co daje wartość brutto 64 499,00 zł. Od 1 kwietnia 2020 r. miesięczna kwota w wysokości 53 645,12 zł netto, plus 23% VAT, co daje wartość brutto 65 983,50 zł, tj. w okresie od 1.04.2020 r. do 31.12.2020 r. łączną kwotę 593 851,50 zł (brutto). Razem w 2020 roku zapłacimy 787 348,00 zł” – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

„W związku z sytuacją związaną z pandemią, dwukrotnie ponawiałam prośbę pisemnie. Ponadto zostały przeprowadzone rozmowy telefoniczne w przedmiotowej sprawie. Niestety, ‘Silesia-Film’ nie przychyliła się do obniżenia czynszu nawet w tak trudnym roku, jakim jest 2020” – pada na koniec.

 1. Ja myślałem że budynek jest własnością miasta i ono na nim zarabia a tu niespodzianka że miasto płaci komuś tam, dlaczego.
  Wygląda to tak że sami płacą sobie by było na pensje ale co w tym wszystkim robi Silesia skoro kino nie funkcjonuje jak dawniej s przed pandemi to i nie zarabia i czyżby dlatego miasto musiało dopłacać. Kto tu rządzi.

 2. Wyjaśni ktoś dlaczego pozbyto się “Panoramy” na rzecz nowego kina “Centrum”, za które miasto płaci 80 tys. PLN na miesiąc?

  1. tak, juz wyjasniam…bo ktos mial w tym interes? panorama zlikwidowana…15 lat temu? swietne kino, wystarczylo zmodernizowac – ale komu by sie to oplacalo…a tak, to silesia film dostaje rocznie calkiem fajna sumke… nie wazne, ze mozna by tysiace innych rzeczy zrobic dla miasta czy mieszkancow, wazne, ze reka reke myje

 3. Oczywiście, że nie musimy tyle płacić za kino, jednak przez takich radnych jak pan Szereda mamy związane ręce. Żadnych wiążących decyzji i (tylko) narzekanie.

 4. Koko.pierwsze osiedla w Jastrzębiu budowano pod koniec lat sześćdziesiątych i do dnia dzisiejszego miasto nie ma własnego kina ,ani domu kultury wstyd dla ludzi którzy kiedyś i teraz rządzą jastrzębiem ,wygodniej płacić za wynajem wstrętnej sali niż pomyśleć o czymś nowym .Ktoś co to wybudował dobra kasę bierze .

  1. A co ty z tym ”koko” za każdym razem wypisujesz przed swoimi wypocinami ? Nie potrafisz się podpisać poniżej wpisu gdzie pisze ”name” , taki tępy/a jesteś?

   1. czytasz te wypociny “koko” (kura, kogut czy co?), to powinienes wnioskowac, ze to za trudne wpisac autora w pole “name” 🙂 np. cytuje: pierwsze osiedla w Jastrzębiu budowano pod koniec lat sześćdziesiątych i do dnia dzisiejszego miasto nie ma własnego kina ,ani domu kultury – z tego wynika, ze nigdy nie mialo…ze taka nedza… a taki znawca, bo wie ze pod koniec lat szescdziesiatych….to powinien wiedziec tez, ze mialo ty byc uzdrowisko, plan byl super…tylko kopalnie zrobily to miasto takim gorniczym dnem

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Badania prenatalne

Badania Prenatalne NFZ.
Wyliczenie ryzyka możliwości
wystąpienia chorób genetycznych,
wykluczenie wad rozwojowych płodu,
potwierdzenie dobrostanu płodu.

Czytaj więcej »

Skup aut

Skup, złomowanie samochodów.
Gotówka i umowa od ręki.
Dojazd do klienta.
Wieloletnie doświadczenie i profesjonalizm.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny