Czy strażnicy będą kontrolować “kopciuchy”?

fot. UM Jastrzębie-Zdrój

Jeszcze w 2018 roku pisaliśmy…

„Jak informuje Straż Miejska, kontynuowane są kontrole przydomowych palenisk mające na celu podniesienie świadomości właścicieli posesji oraz minimalizację emisji niebezpiecznych dla zdrowia pyłów zawieszonych. W miesiącu lutym przeprowadzono 128 kontroli palenisk. W ośmiu przypadkach nałożone zostały mandaty karne za spalanie niedozwolonych paliw”.

…zaś na początku 2021 roku…

„Kontroli w tej chwili jest mniej, ponieważ otrzymaliśmy od wojewody takie dyspozycje, by Straż Miejska interweniowała tylko w wyjątkowych przypadkach ze względu na pandemię. Tak żeby nie wchodzili panowie do tych budynków, do środka. Te wszystkie ograniczenia nas obowiązują i możemy interweniować tylko w takim przypadku, kiedy rzeczywiście tam jest ogromne zagrożenie. I tylko wtedy, gdy właściciele wpuszczą przedstawicieli Straży Miejskiej do środka, aby zbadać, czym palone jest w piecu” – poinformowała prezydent Anna Hetman w czasie lutowego czatu z mieszkańcami Jastrzębia-Zdroju.

…postanowiliśmy „pójść za ciosem” i zadaliśmy miejskim urzędnikom kilka nurtujących nas pytań:

Jak w tym sezonie grzewczym będzie wyglądać walka miasta ze smogiem i jego skutkami? Swego czasu, prezydent Anna Hetman ogłosiła, że z powodów epidemicznych magistrat rezygnuje z „pielgrzymowania” po osiedlach domów rodzinnych i sprawdzania zawartości palenisk przez Straż Miejską. Czy to nadal aktualne? A może macie Państwo jakieś nowe pomysły na walkę ze smogiem?

…oto, co usłyszeliśmy:

„Od stycznia 2022 roku będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie do wymiany urządzeń grzewczych (kontynuacja działań). 12 października br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego odbyła się konferencja poświęcona realizacji zapisów tzw. uchwały antysmogowej w województwie śląskim, podczas której zostały przedstawione rekomendacje wypracowane przez powołany w kwietniu przy Śląskim Związku Gmin i Powiatów zespół roboczy ds. wdrażania przepisów tzw. uchwały antysmogowej. Celem ich opracowania jest przyjęcie wspólnych zasad egzekwowania zapisów ‘uchwały antysmogowej’, w tym przeprowadzania kontroli. Tak więc kontrole palenisk w gospodarstwach domowych będą przeprowadzane” – poinformowała Izabela Grela, naczelnik Wydziału Informacji, Promocji i Współpracy Zagranicznej.

  1. Dla czego pojazdy uprzywilejowane po dodzinie 22 w Sjz jeżdżą z sygnałem dźwiękowym??????? ŻENADA
    do Art 51 kto zakluca ciszę nocna itd… TYLKO JASTRZĘBIE CUDOWNE MIASTO TAK MA

  2. Dla czego pojazdy uprzywilejowane po dodzinie 22 w Sjz jeżdżą z sygnałem dźwiękowym??????? ŻENADA
    do Art 51 kto zakluca ciszę nocna itd… TYLKO JASTRZĘBIE CUDOWNE MIASTO TAK MA

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
radiator
Idzie zima. Czy przetrwamy i wystarczy nam pieniędzy?