Czytelnik: „Znowu ta betonoza?!”

„To chyba inwestycja z budżetu obywatelskiego. Pergole mają być obsadzone roślinami całorocznymi. Pod nimi ławki i, oczywiście, kostka brukowa. Naprawdę? Znowu ta betonoza?!” – irytuje się nasz Czytelnik.

fot. Marek Wróbel

A może jego zdenerwowanie i irytacja nie mają racjonalnych przesłanek? Oddajmy głos Małgorzacie Krzeszkiewicz, rzecznikowi prasowemu Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.

„Na osiedlu Chrobrego powstaje park kieszonkowy. Widać już pierwsze efekty pracy. 28 września wykonawca zamontował 5 sztuk pergol, po których będą pięły się kwiaty. Na początku przyszłego miesiąca ruszają działania związane z przygotowaniem gruntu pod utwardzenie podłoża kostką brukową. Wykonane zostaną rabaty pod nasadzenia i zamontowane obrzeża dla kwiatów. Na terenie parku zostaną zamontowane ławki i leżaki parkowe. By zachować porządek na kwietnym terenie, zostaną zamontowane kosze na śmieci” – dowiadujemy się w jastrzębskim magistracie.

Jak podkreślają urzędnicy, plan nasadzeń jest bardzo bogaty. I żeby nie pozostać gołosłownym, załączają listę roślin: Cis pośredni „Hicksii” – 39 szt., Rozplenica japońska „Hameln” – 60 szt., Hortensja bukietowa „Little Lime” – 49 szt., Glicynia chińska „Profilic” – 5 szt., Rutbekia błyskotliwa „Goldsturm” – 74 szt., Śmiałek darniowy – 211 szt., Imperata Red Baron – 108 szt., Perowskia – 44 szt., Hortensja bukietowa „Limelight” – 54 szt., Kocimiętka – 274 szt., Tulipan Darwina Pink Impression – 2685 szt., Tulipan Yellow Flight – 3333 szt., Czosnek Ozdobny – 536 szt.

Koszt realizacji projektu to 201 301 złotych.

 1. Ten wasz „czytelnik”, to ma coś z beretem. Co chwilę pisze do was o betonie i wszędzie widzi beton. Wyślijcie go do specjalisty tego seboca.

  1. No i potwierdzacie moją diagnozę z 30.09 – cyt: „Niektórzy tęsknią do klimatu wsi, z której tu przyjechali. Wychodzili na podwórko boso, w domu klepisko, droga polna przez łąkę, wokół las… ”
   Jak się chce mieszkać w mieście… – noblesse oblige.
   A że przejaskrawione…

   1. Znowu Rysiacze kchce błysnąc wiedzą cytując maksymę francuskiego pisarza Pierre’a Marca Gastona de Lévis . Hmm zupełnie to tu nie pasuje, popisy frustrata .

 2. By chodnik z kostki brukowej nazywać betonozą to trzeba mieć coś odklejone w głowie. Ja wiem że Jastrzębie jest wsią na prawach powiatu mentalnie i ludzie tu na początku dziejów uwielbiali chodzić w gumowcach i brusić w błocie. Czas obudzić się w mieście kto jeszcze przespał. Każdy kto tu przyjedzie mawia że mam bardzo zielone miasto i ten fakt jest nie zaprzecza-lny

 3. I znowu Rysiu dał przykład swej ynteligencji – typowy hanys którego znajomość Polski i świata ogranicza się do najbliższej hałdy. Rozumiem że twarunki bytowe i zwyczaje które opisujesz panowały na śląskiej wsi z której się wywodzisz? A tak zapomniałem – przecież na Ślasku wszystko jest lepsze bo niemieckie. Zapewne na Śląsku już 100 lat temu były domy ogrzewane pompą ciepła i fotowoltaiką, w domach było wi-fi a przed domem elektryczne samochody? A potem biedne Ślązaczki dziwią się że nikt ich nie lubi – no jeśli typowym przedstawicielem śląskiej inteligencji jest niejaki Rysio to nie dziwię się.

  1. 100 la temu w Jbiu była już elektryczność. A jeśli znowu masz zamiar pluć jadem, to sobie sprawdź, a potem dowiedz się kiedy na twoich terenach, z których tu przyjechałeś, zrobiono elektryfikację. Tylko, żeby Ci nie było przykro… Nie wiem, ile masz lat, i czy to ty, czy Twoi rodzice cię tu przywieźli, czy poczęli, ale poczytaj trochę historii miasta, którego dumnie nazywasz się mieszkańcem. Warto znać historię swoich terenów. Chyba, że masz zamiar wrócić do swoich praojców.

   1. Człowieku skończ już bo naprawdę ośmieszasz się tylko. Faktycznie dajesz fajny przykład śląskiej „gościnności i tolerancji”. Naprawdę wierzysz w te bzdury, które wypisujesz? Radziłbym troszkę pozwiedzać Polskę i przestać gadać o tym co było 100 lat temu . Gdybyś nie zauważył mamy 2022 rok

    1. Nie pisz już z tym rysiem pysiem który myśli że jest najmądrzejszy… A tak naprawdę to przykra postać z której ma polew cały jasnet 😂

    2. Walczysz z „wiatrakami” 😁. Co chwilę popisuje się „miłością” do goroli… (takie słodkie określenie dla nie-hanysów).
     Rysio przyjął dawki trutki, więc zegar tyka… Prędzej czy później się nawróci.
     Ale przed tym jeszcze się trochę pospina…

      1. Emerytowany – nie, jeszcze trochę nie
       Polonista – nie (choć na „starej” maturze 5)
       Frustrat – ty nim jesteś, nie ja (co wielokrotnie wykazywałeś)
       Zakompleksiony facet – j.w.

  2. Zadałem pytanie (po raz któryś, ale Admin nie puścił – nie wiem czemu?)
   Więc zadam jeszcze raz, i będę zadawał je w podobnych dyskusjach dotyczących przyjezdnych wielokrotnie:
   Jeżeli Jastrzębie to była w owym czasie dziura zabita dechami, w której były same bidne domki kryte strzechą i wygódką za stodołą, nie było niczego, i dopiero dzięki przyjezdnym stała się MIASTEM przez duże M (fakt, prawa miejskie 1963, ale na dziś dzień najbogatszą wsią w Polsce jest Kleszczów, i nie jest to miasto), to dlaczego, proszę szanownych przyjezdnych (zwanych tutaj werbusami – bez przesadnie negatywnej konotacji. No tak was nazywano, bo was zwerbowano do pracy w kopalniach) przyjechaliście wy, czy wasi rodzice, lub dziadkowie???
   W waszych stronach było lepiej? Była praca? Były lepsze warunki bytowe, płacowe, życiowe?
   O ile mi się wydaje, to nikt bez jakiejś przesadnej woli zmiany miejsca zamieszkania nie przenosi całej rodziny w gorsze rejony kraju. Chyba, że koszty życia są zdecydowanie mniejsze, a poziom życia podobny. Ale tak nie było na pewno.
   Nie oczerniajcie miasta, którego obecnie jesteście częścią. Poczytajcie o jego historii. A jeśli jesteście młodymi ludźmi, i nie znacie / nie pamiętacie realiów panujących na ziemiach waszych przodków (zwłaszcza ziemie byłego zaboru rosyjskiego, oraz płd.wsch terenów Polski) – poczytajcie trochę zanim zaczniecie wygłaszać teorie i wyśmiewać poziom życia Jastrzębia w I połowie XX wieku. Dlaczego tak szanowany jest p.Witczak? Dlaczego ludzie mało znają hr.Konigsdorffa? Bo był Niemcem??? Kołacze wam w głowach przebitka ekranu z TVPis „Fur Deutschland” z Tuskiem? Tak wam mózg wypalił pis? Poczytajcie o już swoim mieście, no chyba, że planujecie na emeryturze wrócić do swoich dawnych ziem…

   1. twoje wymadrzalstwo nie a nic wspolnego z faktami ,a matura zdana na 5 chyba z a 5 tys ha ha ha Rysiaczek co na kazdy temat p….li glupoty

    1. Jeśli masz więcej jak 50 lat to powinieneś wiedzieć/pamiętać, że wtedy i status belfra był inny, i nikt nie próbował płacić za matury, no chyba, że planował studiować na WUML, ale tam może być, że nawet bez matury przyjmowali… Powinieneś to wiedzieć, w końcu przecież to chyba twoja szkoła? 🙂
     Ty niestety potrafisz tylko p….lić tylko w temacie spisków, teorii faszystowskich/nacjonalistycznych, antyszczepionkowych, płaskoziemców i temu podobnych pseudonaukowych wynurzeń frustratów.
     Już ci kiedyś pisałem, że to się leczy… ale chyba w twoim przypadku… za późno…

    2. No i widać, że zupełnie nie znasz historii miasta, ani faktów historycznych terenów dzisiejszej Polski w XIX i początku XX wieku. Widać, że na szkoły rzucało się kamieniami… Ale tak to już mają płaskoziemcy, antyszczepionkowcy i wszyscy o małym rozumku, nikłej wiedzy i frustraci.

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry