Dla sprawiedliwej transformacji

Przez dwa dni, 22 i 23 listopada, obradowała w Jastrzębiu-Zdroju na posiedzeniu wyjazdowym podkomisja stała ds. sprawiedliwej transformacji, działająca w ramach sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej. Podkomisji tej przewodniczy jastrzębski poseł Krzysztof Gadowski i na jego wniosek posiedzenie odbyło się właśnie tutaj. Jego celem było zapoznanie się z przekształceniami terenów pogórniczych na tym obszarze jako przykładem działań w innych górniczych gminach. Oprócz parlamentarzystów  wzięli w nim udział przedstawiciele właściwych ministerstw, firm górniczych JSW i SRK, specjalnej strefy ekonomicznej i samorządowcy.  Dyskutowano głównie nad właściwym przeprowadzeniem tego trudnego i jak podkreślano długotrwałego procesu, który właśnie się rozpoczyna. Ma być przeprowadzany na bazie środków unijnych, a szczególnie z pomocą specjalnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. 

„Środki z Unii Europejskiej z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji są do wykorzystania. I gminy górnicze mogą z tego dobrodziejstwa skorzystać pod warunkiem, że nasze ustawodawstwo i akty prawne będą do tego odpowiednio dostosowane. Jesteśmy tu po to, aby spojrzeć na ten problem przez pryzmat likwidowanych kopalń, ale także tych wszystkich, którzy z tymi skutkami będą się mierzyć. Już teraz trzeba myśleć o tym, jak przekształcić te tereny i co na nich powinno powstać Tak żeby te negatywne skutki były jak najmniejsze, żeby powstały nowe miejsca pracy, a ludzie znaleźli dobre warunki do życia. I dlatego już teraz wspólnie parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, skarbu państwa, przedsiębiorstw górniczych i samorządowcy powinni się wspólnie pochylić nad tym, tak żeby jak najszybciej i najlepiej przygotować się do nadchodzącej sytuacji” – mówił poseł Krzysztof Gadowski

„To wyjątkowa okazja, żeby właśnie tutaj, w centrum przemysłu węglowego, rozmawiać, jak ma wyglądać przyszłość naszych regionów węglowych. Ten Fundusz Sprawiedliwej Transformacji został pomyślany właśnie o takich miejscach jak to, w którym teraz jesteśmy. I teraz chodzi o to, czy ten Fundusz się sprawdzi, a to zależy od nas, czy jesteśmy go w stanie właściwie wykorzystać i to już teraz w pierwszych tych latach. Powinny się w ten proces włączyć samorządy i samorządowcy, ale również mieszkańcy tych regionów. Dlatego ważne jest, że obradujemy nad tym tutaj, a nie w Warszawie. To jest 5 minut dla naszych regionów węglowych, wykorzystajmy je właściwie” – apelował były premier Jerzy Buzek.

„Musimy pamiętać, że to, co teraz wypracujemy w procesie sprawiedliwej transformacji, będzie służyło nie tylko nam, temu pokoleniu, ale i tym następnym i że jest to proces wręcz cywilizacyjny, ponieważ zmieni to gruntownie obraz i specyfikę tego regionu. To, co wypracujemy w Jastrzębiu, jak ten region zostanie przekształcony, będzie wzorem dla innych podobnych regionów dla dobra naszego kraju i całej jego gospodarki. To będzie proces trudny i długotrwały, ale musimy zrobić wszystko, żeby przeprowadzić go w miarę bezboleśnie i jak z najmniejszymi stratami. I nad tym wszyscy musimy się pochylić” – powiedział wiceminister Aktywów Państwowych Piotr Pyzik

„Transformacja to bardzo ważny i aktualny temat, ale też historyczna chwila, tak żeby przeprowadzenie tej transformacji było rzeczywiście sprawiedliwe i skuteczne dla naszych regionów. Chodzi o to, żeby tutejsi mieszkańcy nie musieli wyjeżdżać, żeby pozostali tutaj i żeby życie tutaj było atrakcyjne i konkurencyjne do innych regionów To bardzo ważne, aby te nasze głosy były słyszalne w parlamencie, w kołach rządowych, bo proces transformacji będzie przebiegał przez wiele lat. Mam nadzieję, że wspólnie wypracujemy takie rozwiązania, które będą dobrze i na długie lata służyły naszym regionom” – podsumowała spotkanie prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman, zarazem przewodnicząca Związku Gmin Górniczych.

 1. Emerytowany Donald tak robi karierę polityczną w całej Europie że będzie miał nadany tytuł KROL EUROPY.
  Cienie z PO wraz z królem tak zniszczą polską gospodarkę i Polaków ,gdzie ludzie będą się bić o kubełki na śmieci ,
  Hasło :Jak było tak ma być .
  Będziemy korzystać i płacić Niemcom a oni Rosyji to jest zaplanowane dawno ,dawno ,dawno temu .

 2. Mieszkaniec Miasta

  …………Moim zdaniem najbardziej niekompetentny człowiek znalazł sobie najlepszą fuchę na świecie i za to go trzeba podziwiać…:”przewodniczy jastrzębski poseł Krzysztof Gadowski”…Panie PO e jak już Pan skończysz z tą transformacją dzieląc “sprawiedliwie” tą kasę która jest do roztrwonienia odpowiedz na na jedno pytanie :
  ..Czym w przyszłości będziesz w nocy i w dzień ogrzewał te nasze domy i zasilał te nasze maszyny, skąd wyprodukowaną energią…,Czy do tego będą służyły “Jądra” które w 2016r miał wybudować (I etap budowy) i za które już też brano kasę za czasów –Donald Tusk? Ja bym proponował Wam wszystkim: oddajcie Unii tą kasę z przeznaczeniem na to aby w tej Brukselce i terenach w około niej, posadzili właściwą ilość lasów (odbudowali naturalny drzewostan )- to nie będą mieli problemów z emisją gazów cieplarnianych ,no i niech odkładają fundusz rezerwy finansowej na wypadek gdyby któraś atomówka u nich skończyła jak Czarnobyl , gdyż inaczej z czegoś będą musieli Europie płacić odszkodowania? .
  A przy okazji jedno pytanie …Rzady RP i władze tak bardzo płaczą że musimy płacić za prawa do Emisji tlenku węgla cztery– mógłby Pan wyjaśnić Kto ta forse bierze oraz ile z tego na swoją gaże emerytowany szef UE Donald Tusk?

 3. J.Buzek zlikwodował kop. Moszczenica i kop.Morcinek tyla tyś.miejsc pracy ,a jeszcze mu nadali mu H.O. miasta SJZ, to było za peło,ale unia kazała.
  v

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
radiator
Idzie zima. Czy przetrwamy i wystarczy nam pieniędzy?