Dlaczego zlikwidowano to przejście?!

Dlaczego zlikwidowano przejście dla pieszych na ulicy Wrocławskiej 9, nieopodal Zespołu Szkół nr 3? Z tym pytaniem zwróciliśmy się jakiś czas temu do Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój. Co usłyszeliśmy?

fot. archiwum

Jak informowali magistraccy urzędnicy, zasady lokalizowania przejść dla pieszych reguluje szczegółowo polskie prawodawstwo. Należy je lokalizować przede wszystkim w miejscach zapewniających wzajemną widoczność pieszych i kierujących pojazdami.

„W przypadku zlikwidowanego przejścia przy ulicy Wrocławskiej 9 taka widoczność nie była zapewniona. Zaparkowane w zatokach postojowych pojazdy ograniczały pieszym widoczność nadjeżdżających pojazdów, a kierowcom pojazdów widoczność pieszych. W szczególności dotyczyło to dzieci, które są niższe od samochodu” – usłyszeliśmy w jastrzębskim magistracie.

„Na ulicy Wrocławskiej ruch pieszych przez jezdnię odbywa się w sposób swobodny. Piesi przechodzą z jednej strony ulicy na drugą w dowolnym miejscu, na przykład przy byłej siedzibie PEC, kawiarni, przy zatokach parkingowych, w rejonie piekarni i przychodni specjalistycznej. Nie obserwuje się sytuacji niebezpiecznych. Dodatkowo na ulicy Wrocławskiej obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. Na obszarach ruchu uspokojonego piesi powinni przechodzić z jednej strony ulicy na drugą w dowolnym jej miejscu” – padło na koniec.

I jeszcze – gwoli podsumowania – słowa wiceprezydenta Romana Foksowicza, który w ten sposób odpowiadał miejskiemu rajcy o sytuacji na jastrzębskich drogach: „Podczas zmiany Prawa o ruchu drogowym, dotyczącego między innymi pierwszeństwa na przejściach dla pieszych, zaszła konieczność dostosowania infrastruktury przejść do nowych przepisów. Zbadano lokalizację wszystkich przejść dla pieszych w mieście i ich zgodność z przepisami oraz celowość ich sytuowana w konkretnych miejscach. Wytypowano przejścia zarówno do usunięcia, jak i do przebudowy”.

 1. Na ul.Wrocławskiej nie ma już żadnego przejścia dla pieszych. Nie ma także strefy zamieszkania gdzie przepisy dają pierwszeństwo poruszania się pieszym po drodze. Jest tylko strefa ograniczenia prędkości do 30km/h Tak że drodzy piesi nie uzurpujcie sobie prawa do wchodzenia na jezdnię na pewniaka. Na tej ulicy nie ma jasno określonej prawnie sytuacji jak piesi i kierowcy mają się zachować efekt: jeden pieszy potrącony.

 2. Nie obserwuje się sytuacji niebezpiecznych dobre jaja tam gdzie były stare przejścia dla pieszych ludzie wpadają na ulicę człowiek trąbi na nich a oni bo tu mam pierwszeństwo.to nie są sytuacje niebezpieczne ???? Bo dalej twierdzą że są resztki pasów dla pieszych i twierdzą że istnieje nadal przejście masakra zaś widocznie musi dojść do śmiertelnego wypadku żeby coś z tym zrobili urzednicy

 3. dzieci ha ha szkola POLICYJNA i te niemrawe z nosem w komorkach przyszle policjanty, ktore chodza tak jak stada baranow, to ma byc szkolenie z ruchu drogowego w szkole z klasami policyjnymi ??? niech ten dyrektorek tej szkolki cos z tym zrobi

  1. Jaka policyjna? To że mają mundurki i profil samoobrony i musztry dalej o niczym nie świadczy.
   To tak samo jak byś napisał że zakonnice w szkole na IV szykują nowe zakonnice. A to największe ladacznice po wyjściu ze szkoły.

  2. Co pan ma do uczniow tamtejszej szkoly? Czy tylko oni tam przechodza? Uczniowie kazdej szkoly chodza z nosami w komorkach zreszta dorosli tez. Czasem jest tak ze ludzie bardziej uwazaja jak przechodza przez ulice niz robia to na pasach. Ruch tam jest kiepski nie przez przechodzacych tam ludzi tylko przez auta probujace minutami zaparkowac jak najblizej przychodni. A poza tym chyba mozna przejechac tamtedy powoli a korona z glowy takiemu kierowcy jak pan z glowy nie spadnie.Sama tam jezdze i nie narzekam.

   1. Tak, glownie oni tam przechodza, ci uczniowie tej szkoly , maja na sobie mundury wiec wiadomo o co chodzi, łażą jak swiete krowy, nie rozejrza sie w lewo w prawo , a ja jade droga pani bardzo powoli

  3. Znak ograniczenia prędkości do 30 km/h stoi tylko od strony ronda na Aleji Piłsudskiego, a od strony byłego PEC-u już nie ma żadnego znaku, a nie jest to przecież droga jednokierunkowa. Jadący od strony PEC mają prawo jechać 50 km/h i tak też się dzieje. Jak więc można bezpiecznie przechodzić przez te drogę. Nie jest to również strefa zamieszkania, w której pieszy może przechodzić gdzie chce.

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
PSE
Trudny kompromis