Do miasta zawita nowoczesność. Nie wierzycie?

„Największe miasta należące do MZK już nie tylko mówią o zakupie autobusów elektrycznych, ale podejmują konkretne działania” – czytamy na stronie Międzygminnego Związku Komunikacyjnego.

fot. MZK Jastrzębie

Obecnie testowany jest autobus elektryczny Solaris Urbino 12 Electric. Będzie obsługiwał trasy MZK do 26 grudnia. To najnowocześniejsza konstrukcja wyposażona w 5 baterii o łącznej pojemności 395 kWh. Nowinką technologiczną są kamery zamiast lusterek bocznych zwiększające bezpieczeństwo podróżnych. Dodatkowo zainstalowano bramki świetlne w drzwiach wykrywające pasażerów i uniemożliwiające ich przytrzaśnięcie. Autobus wyposażony jest również w pompę ciepła ogrzewającą wnętrze.

Czy podobne maszyny pojawią się w MZK? „Jest na to spora szansa. Jednak pojawienie się najnowocześniejszych pojazdów na drogach naszych miejscowości nie jest możliwe bez pozyskania funduszy zewnętrznych. Cena jednego autobusu to kwota około 2,5 mln zł. Stąd wniosek Międzygminnej Komunikacji Autobusowej, czyli byłego PKM-u – wysłany już w styczniu do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – o dofinansowanie zakupu 5 pojazdów elektrycznych, które miałyby obsługiwać głównie trasy w Jastrzębiu-Zdroju. Władze miasta wspierają tę inicjatywę, co w przypadku tego przewoźnika jest kluczowe. MKA jako nowy podmiot nie posiada potencjału kredytowego i zdolności zabezpieczenia ewentualnych zobowiązań” – dowiadujemy się.

O autobusy elektryczne zabiegają także Żory. 11 elektryków miałoby obsługiwać bezpłatną komunikację lokalną. W tym przypadku, jeszcze w grudniu, wniosek do NFOŚiGW złoży Międzygminny Związek Komunikacyjny. Władze miasta zadeklarowały już pełne wsparcie, także w zakresie ewentualnych zabezpieczeń dotacji czy pożyczek. (źródło: MZK Jastrzębie)

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
PSE
Trudny kompromis