Emeryci nadal pracują w magistracie?

„Czy w naszym urzędzie dochowano wszelkich procedur naboru na wolne stanowiska urzędnicze, powołując pracowników, którzy odeszli na zasłużoną emeryturę i ponownie zostali zatrudnieni na tym samy lub innym stanowisku?” – pyta „wprost” i „bez ogródek” radny Piotr Szereda w swojej interpelacji.

fot. UM Jastrzębie-Zdrój

Jak zauważa autor pytania, „po przejściu urzędnika na emeryturę i rozwiązaniu z nim stosunku pracy, pojawia się wolne stanowisko urzędnicze, tym samym – zgodnie z regulacją ustawową – niezbędne jest ogłoszenie konkursu i przeprowadzenie konkurencyjnego naboru kandydatów na to stanowisko”.

Czyżby – to już nasza dziennikarska dociekliwość – w jastrzębskim magistracie nie zawsze tak to wyglądało?

Odpowiadając na interpelację miejskiego rajcy, prezydent Anna Hetman podkreśla, że w Urzędzie Miasta Jastrzębie-Zdrój „w każdym przypadku dochowywane są procedury naboru na wolne stanowiska urzędnicze, określone przepisami w ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych oraz Zarządzeniem Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój z dnia 24 października 2019 r. w sprawie ustalenia Regulaminu naboru na wolne stanowiska urzędnicze (…)”

„Pragnę jednocześnie zwrócić uwagę na to, że przepisy dotyczące nabywania praw emerytalnych w minionych latach zmieniały się wielokrotnie i w pewnych okresach możliwe było nabycie ich bez konieczności rozwiązywania stosunku pracy. Z drugiej strony, należy podkreślić również, iż fakt osiągnięcia przez pracownika wieku emerytalnego nie jest wystarczającym powodem do tego, aby pracodawca mógł takiemu pracownikowi wypowiedzieć umowę. Osiągnięcie wieku emerytalnego jako przyczyna wypowiedzenia może zostać zakwestionowane przez Sąd Pracy, co potwierdza uchwała Sądu Najwyższego z dnia 21 stycznia 2009 roku” – pada na koniec z ust pani prezydent.

  1. Emeryci w szkołach są przyjmowani tylko wtedy, gdy nie można znaleźć nauczyciela danego przedmiotu. Zaś w Urzędzie liczy się wiedza i doświadczenie a tego obecnie na studiach nie uczą. Chodzi przecież o dobro miasta i mieszkańców.

    1. Co ty głupoty to wypisujesz podań pełno jest złożonych do szkoły nie ma tak że brakuje nauczycieli z danego przedmiotu No chyba że z przedmiotu angielskiego to jeszcze bym się zgodził ale nie z matematyki polskiego tych jest pod dostatkiem.. nie powinni być przyjmowanie emeryci do pracy bo dużo młodych ludzi czeka na pracę czy to w urzędzie Czy to w szkole czy w innych zakładach

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
radiator
Idzie zima. Czy przetrwamy i wystarczy nam pieniędzy?