8. STS Sanok363874:115
9. Zagł. Sosnowiec362288:160
10. Stoczniowiec36640:191

Gąska była już prawie na rożnie…

– Jeśli zostawia się w dogrywce Grzegorza Pasiuta sam na sam z bramkarzem, to nie można wygrać meczu – powiedział po dzisiejszym spotkaniu w wywiadzie dla PolskiHokej.tv trener Robert Kalaber. I w zasadzie na tym można rozpocząć i zakończyć relację z czwartego spotkania JKH GKS Jastrzębie w Katowicach. Jeszcze w 59. minucie i 23. sekundzie jastrzębianie prowadzili w Satelicie 2:1, a mimo to ostatecznie zjechali z lodu pokonani i w rezultacie w najbliższy piątek będą musieli zagrać piąte spotkanie o finał. Wciąż jednak to nasz zespół prowadzi 3:1 i do awansu potrzebuje tylko jednej wygranej.

Na pierwszego gola czekaliśmy do 25. minuty, kiedy to goście zdołali wykorzystać okres gry w podwójnej przewadze. Stało się tak za sprawą Zacka Phillipsa, który strzałem-podaniem z lewego skrzydła obił łyżwę jednego z katowiczan i po tym rykoszecie guma wpadła do siatki. Niestety, radość z prowadzenia trwała tylko jedenaście minut, po których stan meczu wyrównał sam “winowajca” otwarcia wyniku Patryk Wajda.

Najciekawiej było w trzeciej tercji. JKH GKS grał bardzo pewnie i w zasadzie już w połowie tej części mógł rozstrzygnąć zawody. Najpierw jednak Dominikowi Pasiowi zabrakło nieco szczęścia (uderzenie w poprzeczkę), zaś efektowny obrót z krążkiem Romana Raca szczęśliwie dla gospodarzy nie zakończył się golem sezonu. W końcu w 55. minucie los fortuny uśmiechnął się do Kamila Wróbla, który w podbramkowym zamieszaniu zdołał skierować krążek do bramki Juraja Simbocha. Byliśmy już niemal pewni, że jest “po zawodach”, a tymczasem na 36 sekund przed syreną w ostatnim zrywie gospodarze znów doprowadzili do remis za sprawą gola Mateusza Michalskiego.

To oznaczało dogrywkę, w której jednak więcej z gry mieli katowiczanie. Wprawdzie najpierw świetnie broniącego Patrika Nechvatala uratował słupek, ale w 67. minucie Czech nie miał już wiele do powiedzenia w pojedynku z Grzegorzem Pasiutem, którego nasza defensywa nieroztropnie zostawiła całkowicie samego…

Porażka w Satelicie boli tym bardziej, że jastrzębianie byli już tak blisko sukcesu. Gdyby podopieczni Roberta Kalabera przegrali zdecydowanie i mniej pechowo, gorycz byłaby zapewne mniejsza. Na tym jednak polega piękno hokeja, że każda sekunda może być na wagę złota. Teraz rywalizacja wraca do Jastrzębia-Zdroju, gdzie w piątek o godz. 17:00 dojdzie do piątego spotkania. Miejmy nadzieję, że kolejne starcie w Katowicach nie będzie już potrzebne.

16 marca 2021, Katowice, 18:00
GKS Katowice – JKH GKS Jastrzębie 3:2 d. (0:0, 1:1, 1:1, d. 1:0)
0:1 Phillips (Bryk, Sawicki) 24:13 5/3
1:1 Wajda (Kruczek, Pasiut) 35:47
1:2 Wróbel (Kostek) 54:58
2:2 Michalski (Rohtla, Wajda) 59:24
3:2 Pasiut (Franssila) 66:56 4/4

JKH GKS Jastrzębie: Nechvatal – Bryk, Górny, Kasperlik, Rac, Sawicki – Klimiczek, Kostek, Urbanowicz, Paś, Phillips – Horzelski, Jass, Sołtys, Wałęga, Wróbel – Gimiński, Michałowski, Ł. Nalewajka, Jarosz, R. Nalewajka.

W rywalizacji do czterech zwycięstw: JKH GKS Jastrzębie – GKS Katowice 3:1.