Groszowe emerytury?

Najniższa emerytura w województwie śląskim to 5 groszy, wypłaca ją sosnowiecki ZUS, natomiast najwyższa przekracza 17 tys. zł i trafia ona do mieszkańca Podbeskidzia. Nie jest to rekord kraju, bo wśród świadczeniobiorców są też osoby, które co miesiąc z ZUS otrzymują nawet powyżej 20 tys. zł emerytury.

fot. pixabay

Najniższa emerytura, jaką kiedykolwiek wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych po reformie emerytalnej w 1998 r., to 2 grosze. Otrzymywała ją klientka z Oddziału ZUS w Biłgoraju. Kobieta w swoim życiu odprowadziła składkę emerytalną za jeden dzień pracy. Odkąd wprowadzono świadczenie Mama 4+ jej sytuacja finansowa poprawiła się. Jako uzupełnienie do swojej emerytury z ZUS-u otrzymuje Rodzicielskie Świadczenie Uzupełniające. Od 1 marca 2021 r. łącznie otrzymywać będzie 1250,88 zł. Najszczęśliwszym emerytem ze względu na wysokość swojego świadczenia jest 86-latek, który aż 62 lata przepracował przy produkcji ołowiu, cyny i cynku. Jego miesięczna emerytura, po waloryzacji marcowej, to kwota przekraczająca 35 tys. zł i jest najwyższą w Polsce. Innemu rekordziście ZUS wypłaca emeryturę w granicach 29 tys. zł. Otrzymuje ją 83-letni były pracownik zatrudniony przy produkcji tworzyw sztucznych. Przepracował ponad 59 lat. Kobieta z najwyższą emeryturą z ZUS otrzymuje przeszło 24 tys. zł. To 82-letnia była pracownica bankowości. Przepracowała ponad 61 lat.

Groszowe emerytury

„Jeśli chodzi o dane dla województwa śląskiego, najniższą emeryturę wypłaca sosnowiecki ZUS. Wysokość tego świadczenia to 5 groszy! Otrzymuje je mężczyzna, który składkę na ubezpieczenia społeczne miał opłacaną przez niecałe 2 miesiące” – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. Druga rekordowo niska emerytura w naszym województwie wypłacana jest przez chorzowski ZUS – to 17 groszy. Do obliczenia emerytury przyjęto kwotę składek za 24 dni.

W Oddziale ZUS w Rybniku najniższa emerytura wynosi 38 groszy. Otrzymuje ją kobieta, która w całej swojej karierze zawodowej podlegała ubezpieczeniu emerytalnemu tylko przez 1 miesiąc.

Kolejne bardzo niskie świadczenie, w wysokości 46 groszy, wypłacane przez rybnicki ZUS trafia do mężczyzny. Do obliczenia emerytury przyjęto jedynie kwotę składek na ubezpieczenie emerytalne za 1 miesiąc pracy. Jednocześnie świadczeniobiorca pobiera emeryturę rolniczą z KRUS ustaloną z okresów rolnych.

Trzecim najniższym świadczeniem w rybnickim ZUS jest emerytura kobiety, która pracowała zawodowo tylko przez 1 miesiąc. Na świadczenie przeszła w wieku 65 lat. Jej emerytura to 1,38 zł.

Świadczenia jak marzenia

Rekord wysokości świadczenia w naszym województwie należy do mieszkańca Podbeskidzia. To ponad 17 tys. emerytury. Otrzymuje ją mężczyzna, który na świadczenie przeszedł w wieku 85 lat. Przez lata pracował w górnictwie, osiągając bardzo wysokie zarobki. Tak wysoką emeryturę wypłaca Oddział ZUS w Bielsku-Białej. Emeryturą powyżej 14 tys. zł może pochwalić się kilku świadczeniobiorców z Zabrza, Chorzowa czy Podbeskidzia. Wszyscy oni przeszli na emeryturę średnio 10 lat później niż powszechny wiek emerytalny, czyli daleko po 70-tych urodzinach. Wspólną cechą jest również to, że każdy z nich ma też bardzo długi staż pracy, blisko 50 lat, a nawet 57 lat stażu ubezpieczeniowego.

W Oddziale ZUS w Rybniku najwyższa wypłacana emerytura wynosi ponad 10 tys. zł. Takie świadczenia otrzymuje dwóch mężczyzn. Obaj byli zatrudnienie w górnictwie i osiągali wysokie wynagrodzenie, na emeryturę przeszli w wieku 65 i 66 lat. Kolejny rekordzista z wysokim świadczeniem na emeryturę przeszedł w wieku 71 lat. Pracował w administracji samorządowej, na różnych stanowiskach.

Recepta na wysoką emeryturę

Jaki jest przepis na wysokie świadczenie? „Wniosek z tego jest jeden: im dłużej będziemy pracować przed przejściem na emeryturę, tym więcej odprowadzimy składek. Z każdym rokiem dojdą też kolejne waloryzacje składek i kapitału początkowego, a więc podstawa obliczenia emerytury wzrośnie. Oczywiście, ważne też są zarobki. Im wyższe zarobki, tym wyższe składki i w konsekwencji wyższa emerytura. Ponadto późniejsze przejście na emeryturę daje nam, że statystycznie średnie dalsze trwanie życia ulegnie zmniejszeniu. Zatem podstawę obliczenia emerytury będziemy dzielić przez mniejszą liczbę miesięcy, co daje nam wyższy emeryturę” – tłumaczy rzeczniczka.

Dla kogo emerytura minimalna?

Chociaż emerytura wyliczana według nowych zasad nie zależy od stażu pracy, bo jak mamy przykłady powyżej, może być wyliczona tylko z jednego dnia podlegania ubezpieczeniu emerytalnemu, to jednak staż pracy ma znaczenie. Zdarza się, że wyliczona przez ZUS emerytura jest niższa niż emerytura minimalna. Co wtedy? Kobiety, które udowodniły co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy, oraz mężczyźni, którzy udowodnili co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy, mają zagwarantowane podwyższenie obliczonej kwoty emerytury do kwoty emerytury minimalnej, od 1 marca 2021 r. – 1250,88 zł. Jeżeli ktoś nie ma takiego stażu, to jeśli obliczona przez ZUS emerytura będzie niższa od minimalnej, to nie będzie ona podwyższona do tej kwoty.

Przykład: Jeżeli kobieta udowodniła co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy, a wyliczona wysokość emerytury wyniosła 800 zł brutto, to ta kwota będzie podwyższona do kwoty minimalnej emerytury, która obecnie wynosi 1250,88 zł brutto. Jeżeli kobieta ta nie udowodniłaby 20-letniego okresu składkowego i nieskładkowego, to emerytura pozostałaby w kwocie 800 zł brutto.

Pod koniec 2020 r. liczba emerytów w ZUS wyniosła około 6 mln osób.

Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego

 1. NISKIE EMERYTURY SĄ DLATEGO,ŻE PRACOWNICY CO ZACZYNALI DOPIERO PRACĘ DOSTAWALI GROSZOWE WYNAGRODZENIE.TO JEST WYPADKOWA NISKICH EMERYTUR.GDYBY OD POCZĄTKU DOSTAWALI ODPOWIEDNIO DUŻO TO EMERYTURY BYŁY ODPOWIEDNIO WYŻSZE.JEŻELI KTOŚ ZARABIA 1500ZŁ/M TO JAKĄ MA EMERYTURĘ,A JAK KTOŚ ZARABIA 15000 ZŁ/M TO JAKĄ BĘDZIE MIAŁ EMERYTURĘ ………..CHCECIE MIEĆ WYSOKĄ EMERYTURĘ MUSICIE ZARABIAĆ WIĘCEJ OD POCZĄTKU KARIERY ZAWODOWEJ…………PRZEMYŚLCIE TO ?

  1. Baj,mam 21 lat i powiedziałem sobie że nigdy nie zapłacę na emeryturę do ZUS ani grosza.To TK pod wodzą PO stwierdzili że nawet po fakcie większości lat pracy tzw mafia polityczno rządową ma prawo zmieniać w tym temacie przepisy.Co mi z tego jak mnie okradna.Skoro rolnicy mogą płacić śmieszny KRUS i korzystać ze wszystkiego ja ten mogę.a won z ZUsem

 2. ten nieszczesnik ktory przesiedzial [nieslusznie] 18 lat dostal chyba tyle milionow odszkodowanie za zyski ktore mogl osiagnac pracujac w owym czasie co takiego robilby kto wyliczyl taka sumke chyba nie zus

  1. Wszyscy powinni napisac wnioski o emeryture do proboszczow w swoich parafiach,a ten przesle je do watykanu,bo tam wszyscy cale zycie odprowadzali skladki,na poczet przyszlego niebianskiego zycia.

 3. Figę prawda.Najwyzsza emeryturę to ma Donald Tusk która nazywa pensja z partii ludowej UE i otrzymał ją w wieku 60lat za uwaga 2lata wątpliwej pracy na kominach oraz za pracę na czarno w Irlandii i okradanie ludzi zatrudnionych od najmłodszych lat z wieku emerytalnego który Im przysługiwał a nawet z zasiłków pogrzebowych dla seniorów.

  1. Bzdura jest co piszą że Im dłużej tym więcej
   Pracowałam 5lat dłużej niż koleżanki ,w między czasie zmieniono na gorsze przepisy i mam tyle samo co One ale straciłam 5,lat
   Ma Pan rację ale więcej ma Tusk

 4. Bardzo hojny mamy zus: za miesiąc pracy 1,38 zł wypłacają emerytury. Licząc dalej: za rok pracy 16,56 zł…
  To ile powinni dostawać górnicy za trzy godziny pracy?

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Również warto przeczytać
Czy to realne i możliwe?
IMG_20201207_090527089-1
„Od kilku lat trwa dyskusja na temat przywrócenia linii kolejowej Jastrzębie-Zdrój-Katowice. Miałaby ona powstać na bazie starej, historycznej 'nitki’. Czy to realne i możliwe?” – pyta nasz Czytelnik. „Kolej w...
"Nie chcemy takich wrzodów..."
5e9d3d72
W ostatnim wydaniu gazety „Twoja Spółdzielnia” zająłem się tematem patologii. Patologia z narkotykami w tle. To nie tylko indywidualne zażywanie narkotyków, to również dilowanie, awantury pod wpływem substancji psychotropowych, zagrożenia...
Beton i jeszcze raz beton...
IMG_20221123_130005
„Od kilku lat trwa rewitalizacja Parku Zdrojowego. Wydano miliony złotych. Ale czy efekt końcowy będzie oczekiwany przez mieszkańców?” – zastanawia się nasz Czytelnik. „Już teraz widać, że jest to tak...
Gdzie parkować?
e2ddd999
„Gdzie parkować?” Do kogo tak naprawdę zaadresować to odwieczne pytanie? I czy udzielone odpowiedzi zadowolą jeszcze kogokolwiek? Fakt, że problem ten dotyczy nie tylko naszego miasta, nie stanowi tu zbytniego...
Dlaczego piesi giną na pasach?
35-692857
Gdzie przechodzący przez jezdnię powinien bać się o swoje życie? I to do tego stopnia, żeby w myślach gorączkowo „klepać zdrowaśki”? No cóż, może wydać się to nieco kuriozalne, ale...
"My, jako policja, służymy ludziom..."
66-709479
„Głównie chodzi o to, żeby mieszkańcy poczuli, że mają wpływ na swoje bezpieczeństwo, a my, jako policja, służymy ludziom…” Te szczególne słowa wybrzmiały swego czasu w sali jastrzębskiego magistratu i...
Przewiń do góry