GSM: Podsumowanie pandemicznego roku

Witam, skończył się rok 2020. Rok szalony, zły, niezwykły. Jak GSM się w tym czasie odnalazła?

Gerard Weychert, prezes Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej: Z mojej perspektywy oceniam sytuację GSM jako dobrą. Owszem, zanotowaliśmy w firmie kilkanaście zakażeń koronawirusem. Na szczęście żaden z zakażonych nie przeszedł choroby źle, lub, co nie daj Boże, pożegnał się z nami na wieki. Owszem, były momenty, że w jednej z administracji właściwie nie mieliśmy konserwatorów, bo część chorowała, a część była w na kwarantannie. Były też czasy, że część naszych instalatorów była na kwarantannie lub chorowała i nie mogliśmy wykonywać prac instalatorskich zgodnie z planem remontów. Dziś mogę zaryzykować stwierdzenie, że sytuacja jest pod kontrolą. Wierzę, mam nadzieję, że stan ten się nie pogorszy.

Na pewno?

Słowo „na pewno” w tych czasach wyparowało z mojego słownika. Wiem jednak, że zrobiliśmy wszystko, co w mocy średniej wielkości firmy, aby zabezpieczyć pracowników przed wirusem.

Czy pandemia pogorszyła sytuację ekonomiczną w GSM?

Tak, lecz nieznacznie. Po prostu w Jastrzębiu-Zdroju mamy trochę szczęścia. W mieście dominuje jeden pracodawca. Jest nim Jastrzębska Spółka Węglowa. Zarobki w niej są bardzo dobre. Póki co, mimo sygnałów o złym zarządzaniu, pracownicy w niej zatrudnieni nie są zwalniani, nie obniża się też tam pensji. Zatem mieszkańcy GSM – pracownicy JSW – mogą regulować swoje zobowiązania wobec GSM. Zauważamy jednak, że nie wszyscy nasi członkowie mają tyle szczęścia.

Czyli?

Chodzi o miejscowych przedsiębiorców. Oni mają za sobą koszmarny rok. Szczególnie ci z branży gastronomicznej, ale też ze szkół tańca, branż kierujących swoją ofertę dla dzieci w wieku szkolnym, sklepów z odzieżą używaną. Oni ledwo żyją. Co tydzień podczas posiedzeń zarządu GSM rozpatrujemy pisma z prośbami o obniżki opłat czynszowych dla naszych najemców ze wspomnianych branż.

Co robicie jako spółdzielnia w takich sytuacjach?

Pomagamy, na ile możemy. Po prostu, jeśli przedsiębiorca, a nasz najemca, do momentu wybuchu pandemii radził sobie na tyle dobrze, że regulował na bieżąco czynsz za lokal wynajmowany w GSM, staramy się mu pomóc, obniżając taki czynsz. Jednak, jeśli najemca lokalu użytkowego nie regulował przed pandemią swoich należności wobec GSM, taka osoba nie ma niestety żadnej ulgi. W myśl zasady wzajemności.

Jak to się przekłada na wynik finansowy GSM?

Nie pomaga. Odczuwamy spadek przychodów z tytułu najmów. Jednak wolimy, jako zarząd, obniżyć czynsz dla najemców, tak aby, miejmy nadzieję, taki najemca przetrwał pandemię i został z nami, i dalej wynajmował u nas lokal. Bo wiem, że po pandemii wielu przedsiębiorców upadnie.

Czyli wynik będzie ujemny, jeśli chodzi o nadwyżkę finansową?

No nie, nie! Członkowie Rady Nadzorczej już składaliby do porządku obrad najbliższego swojego posiedzenia punkt o wyjaśnienie tej sytuacji. Po prostu zamiast półtoramilionowej nadwyżki, jak się nam w poprzednich latach zdarzało, musimy się zadowolić nadwyżką, czyli zyskiem, na poziomie miliona złotych.

To i tak dużo. Choć słyszałem, że jeden z byłych pracowników żądał od GSM około 400 tysięcy odszkodowania za zwolnienie z pracy. Jak to się skończyło?

Nasz były pracownik musiał obejść się smakiem. Dostał zwykłą odprawę. Niecałe 40 tysięcy. Ale dzięki temu, że nie musieliśmy go zatrudniać od 5 lat, zaoszczędziliśmy około 350 tysięcy złotych z wynagrodzeń, jakich nie musieliśmy mu płacić. Na marginesie, w sumie na swojej drodze zawodowej kierowałem około 1500 osobami, jednak ten pracownik – na szczęście już były, był w mojej opinii najgorszym pracownikiem, z którym się zetknąłem.

Rozumiem że to już, na szczęście, przeszłość, a co planuje Pan w roku 2021?

Czeka nas normalna praca. Remonty, sprzątanie, usuwanie usterek. Nie zakładam niespodzianek. Czeka nas trochę zawirowań wewnątrz firmy. Na emeryturę odchodzi bowiem kilku kluczowych pracowników. Na szczęście nie pożegnają się z nami, chcą dalej pracować, a poza tym mamy w naszym zasobie kadrowym osoby mogące tych świetnych fachowców zastąpić.

A zewnętrzne uwarunkowania? Czy tu czekają nas problemy?

Co nasz rząd i sejm może wymyślić, żeby wydrenować spółdzielnie mieszkaniowe, tego nie umiem sobie nawet wyobrazić. Na razie czekają nas podwyżki cen za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Mogą być bolesne. Mam nadzieję, że po podwyżkach cen prądu czy wysokości minimalnego wynagrodzenia, nie wymyślą już nic, co może uderzyć w naszych mieszkańców.

Co nowego zarząd zaproponuje mieszkańcom GSM w 2021?

Windy w 4-piętrowych budynkach. W tym roku wykonamy pilotażowy projekt na ul. Śląskiej. Zaczynamy też montaż fotowoltaiki na budynkach mieszkalnych. Chcemy też przyśpieszyć proces malowania klatek schodowych, tak aby doprowadzić do sytuacji, że co 7-8 lat będzie odświeżana każda klatka schodowa. Niestety, przez epidemię musieliśmy ograniczyć prace termomodernizacyjne, ponieważ potrzebujemy na to zgody naszych członków w postaci uchwał Walnego Zgromadzenia Członków.

Właśnie, co z Walnym Zgromadzeniem w 2021 roku?

Naprawdę, nie wiem. Obowiązują tzw. ustawy covidowe i póki rządzący nie odwołają stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, zwołanie Walnego Zgromadzenia w spółdzielni mieszkaniowej jest tylko teoretycznie możliwe. Mógłbym z zarządem się wygłupić, jak niektóre spółdzielnie, i zwołać Walne Zgromadzenie, gdzie przyszłoby w sumie 50 czy 60 członków, którzy mieliby decydować o losie 14 tysięcy mieszkańców. Wolę zatem odczekać do momentu, gdy przepisy pozwolą na to, aby członkowie mogli w pełni skorzystać z przysługujących im na Walnym Zgromadzeniu praw, a nasi mieszkańcy, już bez obaw o swoje zdrowie, zechcą wziąć w nim udział.

Oby się udało! Dziękuję za wywiad.

Dariusz Janicki, GSM

(materiał sponsorowany)

Również warto przeczytać
Idzie zima. Czy przetrwamy i wystarczy nam pieniędzy?
radiator
Wsłuchuję się w morze informacji codziennie serwowanych w programach informacyjnych. Nawet niedawno (wbrew swoim zasadom) postanowiłem obejrzeć „dziennik telewizyjny” w telewizji rządowej. Byłem nieomal szczęśliwy, ekstaza, rzekłbym „orgazm intelektualny”. Kraj...
Trudny kompromis
PSE
Budowa linii 400 kV Godów – Pawłowice wchodzi w kolejny etap prac. To strategiczna inwestycja dla Śląska. Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. zakończyły prace nad studium wykonalności projektu budowy linii 400...
"Towaaar przywieźli!!!"
b1cbfb2c
Taki obrazek rodzajowy. Była trzecia, może czwarta nad ranem. Za oknem panowały wciąż grudniowe ciemności. Do pokoju, w którym spałem, wkradał się anemiczny snop światła. Wstałem, przetarłem z dziecięcą manierą...
Ile kosztuje magister?
studies-g0a9142017_640
Wpisujemy kilka niepozornych słów. „Pisanie prac magisterskich – Jastrzębie-Zdrój”. Potem machinalnie przyciskamy klawisz „enter”. Zaś efekt naszej zapobiegliwości szybko zostaje wynagrodzony. Ekran komputera wypełniają najpopularniejsze ogłoszenia. „Gotowe prace dyplomowe, eseje...
Czy kolej wróci do Jastrzębia?
IMG_20220810_061634
Aby przyciągnąć turystów z zaborów pruskiego, rosyjskiego i Austro-Węgier do obecnego Jastrzębia-Zdroju (kiedyś Bad Koenigsdorff Jastrzemb), wybudowano kolej i stację kolejową. Dla kolejarzy oraz obsługi pociągów postawiono niedaleko dworca budynek,...
Dzieci to zbędny balast?
boy-g6a0eea0e9_640
Co robią nasze dzieci po szkole? Kto powinien sprawować nad nimi opiekę? Kiedy już szkolny plecak wyląduje niedbale w kącie? W sposób naturalny nasz wybór pada na rodziców. Ci jednak...
Przewiń do góry
radiator
Idzie zima. Czy przetrwamy i wystarczy nam pieniędzy?