Idzie zima. Czy przetrwamy?

Wsłuchuję się w morze informacji codziennie serwowanych w programach informacyjnych. Nawet niedawno (wbrew swoim zasadom) postanowiłem obejrzeć „dziennik telewizyjny” w telewizji rządowej. Byłem nieomal szczęśliwy, ekstaza, rzekłbym „orgazm intelektualny”.

fot. pixabay

Kraj mlekiem i miodem płynący, wszystko jest dobrze, pod pełną kontrolą najlepszego rządu od czasu Mieszka I. Balsam na moje skołatane nerwy. Jednak na innych kanałach słyszę, że węgla nie ma, jak jest, to mało i marnej jakości, za to cena nie jest marna. „Trzy tysie” za tonę węgla nie najlepszej jakości to lekka przesada. Składy puste, przed kopalniami stoi się w kolejkach podobno nawet tygodniami. No i mi się przypomniało, jak w mięsnych sklepach były haki i ocet. Jak to się nazywało? Komuna? To teraz właśnie do niej wróciłem. Inflacja 16,1%, towary w sklepach biedniutkie asortymentowo, za to bogate cenowo. Energia elektryczna droga jak nigdy i straszą mnie, że mogą być ograniczenia. Wody coraz mniej zużywam, bo się boję kolejnych rachunków.

„Jak żyć?” – chciałoby się zapytać najlepszego Premiera w historii tego kraju. Przed nami być może długa, mroźna i śnieżna zima. Już rozpoczynamy przygotowania do sezonu grzewczego, a przed oczami mamy zmianę taryfy za ogrzewanie. Podwyżka zaserwowana przez naszego dostawcę ciepła PGNiG Termika SA to 46%. Jeszcze raz napiszę – już mamy 46% większą stawkę niż poprzednio, a jak się zacznie sezon grzewczy, czy nie będzie kolejnej podwyżki?

Nie wiem, czy się śmiać z tego, że komuna wróciła, czy płakać?

Gospodarka jak za komuny w coraz większym stopniu scentralizowana, monopoliści dyktują ceny i warunki, partyjni bonzowie sowicie opłacani (267 milionów złotych zarobili w spółkach Skarbu Państwa). Rządzą w tych spółkach ci, co mają dobre układy partyjne, nie muszą się na niczym znać.

Ale co tam, jaki problem jest być Prezesem „Orlenu”, skoro nie ma się konkurencji na rynku? ŻADEN, nawet ja bym dał radę, przecież i tak muszą ode mnie kupić paliwa, nie mają wyjścia. W taki sposób łupi się SUWERENA, ma płacić i płakać. U nas paliwo jest w okolicach 7, 8 zł. Ten sam „Orlen” chce sprzedawać to samo paliwo na Węgrzech za 4,11 zł. Czyli co? Pomyślcie sami.

Teraz zupełnie poważnie o oszczędzaniu w GSM.

Zarząd poważnie podchodzi do tej sytuacji. Podwyżki spowodowane tylko zmianą taryfy za ogrzewanie to koszt od 1,50 zł do metra powierzchni, w niektórych sytuacjach nawet 2 zł. To w skali GSM 7 milionów więcej do zapłaty. Kolejny dramat to taryfy za energię elektryczną. Oferty z rynku energetycznego to skok nawet w niektórych przypadkach o 100%. Woda też nie będzie taniała.

Dlatego trzeba wdrożyć (w systemie nadzwyczajnym) kilka elementów, żeby nie doprowadzić do dramatu mieszkańców. Całe szczęście, że Zarząd dawno temu wdrożył program termomodernizacji budynków. Wyobraźmy sobie, jakie byłyby rachunki, gdyby nie ocieplenie i wyremontowanie naszych bloków. Ile byłoby strat ciepła? Została niewielka ilość budynków do ocieplenia, już w tym roku rozpoczyna się proces modernizacji budynku przy ul. Katowickiej 4-14. Zostało jeszcze 18 budynków do końca procesu.

Jednak tego nie zrobi się natychmiast, a teraz konieczne są działania natychmiastowe.

Dlatego też, żeby pomóc oszczędzać ciepło, Zarząd GSM podjął decyzję o zamontowaniu we wszystkich budynkach tak zwanych „pogodynek”. W znacznej większości „pogodynki” już są zamontowane i pozwoliło to zaoszczędzić niemałe pieniądze mieszkańcom GSM. Pozostałe budynki, według planów Zarządu, zostaną wyposażone sukcesywnie w te urządzenia. Jednocześnie trzeba poinformować wszystkich, że nie będzie wyłączania pogodynek na życzenie jednego czy dwóch mieszkańców bloku, bo „im zimno”. Wszystkie normy dla powierzchni mieszkalnych przy działaniu pogodynek są spełniane, a ci, którzy są bardziej wrażliwi na zimno, nie mogą być przyczynkiem do generowania większych kosztów dla pozostałych mieszkańców budynków.

Demontujemy tak zwane „stopki”, ponieważ, niestety, część mieszkańców zostawia otwarte drzwi, co powoduje wychładzanie klatek schodowych. Żeby je znowu nagrzać, trzeba uruchomić cały pion i kosztami obciążać mieszkańców, a tego nie chcemy. Prosimy w tym miejscu wszystkich mieszkańców: OSZCZĘDZAJCIE ENERGIĘ CIEPLNĄ, BO MOŻE JEJ ZABRAKNĄĆ! Zwracajcie uwagę na zamykanie drzwi, stosujcie opisane w tej gazecie zasady racjonalnego korzystania z energii cieplnej.

TO WSZYSTKO SĄ WASZE PIENIĄDZE!

Jedyne nasze szczęście, że mieszkamy na Śląsku i nasz dostawca ciepła ma swój węgiel, w tym upatrujemy szansę, że nie zamarzniemy zimą. Jednak, jak wiecie Państwo, to się odbędzie tylko WASZYM kosztem. Niektórzy indywidualni odbiorcy ciepła dostają symboliczne, ale jednak 3000 złotych. O Was Ustawodawca zapomniał, nie dostaniecie żadnych dopłat, rekompensat, bo sakiewka rządowa już jest pusta.

Kolejne działanie Zarządu to powrót do myślenia o podzielnikach ogrzewania. Temat ten w naszej Spółdzielni od dawna wzbudzał mieszane i skrajne uczucia. Dlatego Zarząd nie podejmie decyzji o przymusie. Otwiera jednak pole do zmian. Prowadzone są rozmowy na temat wyłonienia w postępowaniu przetargowym dostawcy podzielników. Wstępnie zostały określone ceny i zasady montażu tych urządzeń w mieszkaniach. Operatorzy, z którymi prowadzone są rozmowy, zgadzają się na wieloletnie spłaty za urządzenia, tak samo, jak było w przypadku montowania liczników do odczytu wody. Koszt takiego „podzielnika” to około 60 zł. Odczyt radiowy. Liczymy, że po przetargu będzie mniejszy. Jednak, jak mówią specjaliści, do prawidłowego korzystania i dużych oszczędności potrzebna jest kompleksowa wymiana głowic termostatycznych. Niestety, to kolejne koszty, ale niezbędne. Trzeba się nad tym jednak poważnie zastanowić, czy nie warto tego zrobić, bo lepiej i taniej już nigdy nie będzie.

Co dalej w tej materii proponuje Zarząd? Pewną DOBROWOLNOŚĆ. Jeśli pojawi się w danym budynku osoba lub grupa osób z inicjatywą zamontowania w całym budynku podzielników ciepła, to na ich pisemny wniosek zostanie przygotowana kompleksowa wycen instalowania i obsługi podzielników. Następnie pracownicy administracji przeprowadzą ankietę. Ankieta będzie jednak musiała mieć aż 60% akceptacji.

Nasz problem to nie tylko energia cieplna, ale również energia elektryczna. Decyzja Zarządu dotyczy natychmiastowego montażu energooszczędnych lamp we wszystkich budynkach. Przetarg już jest w przygotowaniu, realizację całości przewidujemy jeszcze w tym roku.

Na koniec jeszcze jedna, bardzo istotna sprawa. Za każdym razem, kiedy ktokolwiek podnosi jakikolwiek składnik opłaty czynszowej, słyszy się głosy: „to Zarząd podnosi”, „to Rada podnosi”, a to wielokrotnie nieprawda, Zarząd zmieni zapisy w aneksach czynszowych. I tu proszę spójrzcie Państwo na tytułową stronę naszej gazetki. Macie czarno na białym ( jednak w kolorach) wykazane, co jest kosztem zależnym od Zarządu i Rady Nadzorczej GSM, a co jest kosztem zewnętrznym, zależnym przeważnie od monopolistów. Tak też właśnie chcemy podzielić informacje w aneksach czynszowych, na dwie części: ZALEŻNA I NIEZALEŻNA od GSM.

Niedługo aneksy będą bardziej czytelne.

Dariusz Janicki

Również warto przeczytać
"Nie chcemy takich wrzodów..."
5e9d3d72
W ostatnim wydaniu gazety „Twoja Spółdzielnia” zająłem się tematem patologii. Patologia z narkotykami w tle. To nie tylko indywidualne zażywanie narkotyków, to również dilowanie, awantury pod wpływem substancji psychotropowych, zagrożenia...
Beton i jeszcze raz beton...
IMG_20221123_130005
„Od kilku lat trwa rewitalizacja Parku Zdrojowego. Wydano miliony złotych. Ale czy efekt końcowy będzie oczekiwany przez mieszkańców?” – zastanawia się nasz Czytelnik. „Już teraz widać, że jest to tak...
Gdzie parkować?
e2ddd999
„Gdzie parkować?” Do kogo tak naprawdę zaadresować to odwieczne pytanie? I czy udzielone odpowiedzi zadowolą jeszcze kogokolwiek? Fakt, że problem ten dotyczy nie tylko naszego miasta, nie stanowi tu zbytniego...
Dlaczego piesi giną na pasach?
35-692857
Gdzie przechodzący przez jezdnię powinien bać się o swoje życie? I to do tego stopnia, żeby w myślach gorączkowo „klepać zdrowaśki”? No cóż, może wydać się to nieco kuriozalne, ale...
"My, jako policja, służymy ludziom..."
66-709479
„Głównie chodzi o to, żeby mieszkańcy poczuli, że mają wpływ na swoje bezpieczeństwo, a my, jako policja, służymy ludziom…” Te szczególne słowa wybrzmiały swego czasu w sali jastrzębskiego magistratu i...
A patriotyzm?!
b57fabfc
Kilka miesięcy temu obchodziliśmy rocznicę Powstania Warszawskiego. Przed nami, już za kilka dni, Narodowe Święto Niepodległości. A gdzieś w tle – pytanie o patriotyzm. Co tak naprawdę dla nas znaczy?...
Przewiń do góry