Jaki był ten stary rok?

Jaki był ten mijający rok? Czy zapamiętamy go na długo? Zapewne momenty euforii przeplatały się z chwilami smutku. A gorycz deptała po piętach szczęściu. Niespełnione nadzieje? Ambitne plany? Łzy i uśmiech na naszych twarzach? Oto subiektywny ranking najważniejszych wydarzeń w Jastrzębiu-Zdroju. Subiektywny, ponieważ życie to ciągłe dokonywanie wyborów. Teraz sami możecie dopisać ciąg dalszy do naszych redakcyjnych przemyśleń. Serdecznie zachęcamy!

fot. pixabay

STYCZEŃ

Szczepienia potrwają… 10 lat?!

„Muszę Państwu powiedzieć, że osobiście jestem bardzo zaniepokojona, bo jeśli organizacja nie zmieni się i tak jak dotychczas na każdą przychodnię będą spływały tak małe ilości szczepionek, to… aż sobie zanotowałam… bo mamy w tej chwili 68 tysięcy osób powyżej osiemnastego roku życia (…) a my na teren Jastrzębia otrzymujemy dla dziewięciu poradni, które zapisały się i zadeklarowały chęć szczepień, trzydzieści szczepionek na każdą, co daje nam 270 szczepionek na całe miasto (…) I gdybyśmy chcieli zaszczepić całe nasze społeczeństwo, to trwałoby to przy tym tempie dziesięć lat. A te osoby z grupy 70+… trwałyby te szczepienia dwa lata” – przekonywała na początku roku prezydent Anna Hetman.

KFC w Jastrzębiu!

„Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku w Jastrzębiu-Zdroju rozpocznie działalność KFC” – informował w styczniu dwumiesięcznik „Jastrząb”. „Od kilku miesięcy wiele dzieje się wokół Centrum Handlowego Gwarek w Jastrzębiu-Zdroju. Po tym, jak zmienił się właściciel, trwa generalny remont, rozbudowa i modernizacja dwukondygnacyjnego obiektu przy ulicy Harcerskiej” – czytaliśmy w miejskim biuletynie. „To, co najbardziej interesuje naszych mieszkańców, to fakt, czy powstanie tam KFC. Jak podaje inwestor, otwarcie planowane jest na wrzesień 2021 roku. Miasto wydało już pozwolenie na budowę. Cała reszta pozostaje w gestii inwestora” – padło na koniec.

„Moje miasto powoli umiera”

„Nawet takie molochy jak galerie handlowe przeżywają kryzys. Niestety, moje miasto powoli upada i umiera. Niedługo zostanie tutaj 40 tysięcy mieszkańców, przede wszystkim emerytów i rencistów, którzy nie mają dokąd wracać” – prognozował na początku roku nasz Czytelnik. Jako przykład tego spektakularnego „upadku” wskazywał na tak zwany Stary Targ, zlokalizowany przy ulicy Arki Bożka. Niegdyś tętniący życiem, obecnie nie jest chyba powodem do dumy miejskich włodarzy. Swoją drogą, jak rysuje się najbliższa przyszłość tego miejsca? Sami sobie odpowiedzcie na to pytanie, drodzy Czytelnicy.

LUTY

„Uczniowie narażeni na ogromny stres”

„Uczniowie w naszych szkołach są narażeni na szereg trudności oraz ogromny stres podczas nauki zdalnej z powodu braku jednego komunikatora do pracy zdalnej. Uczniowie szukają linków w dzienniku elektronicznym i łączą się na każdą lekcję inaczej, to jest na zoom, skype, clasroom. Sprawdziany piszą na Quizizz w warunkach teleturnieju, gry z dodatkowymi atrakcjami typu gra muzyka, jest 30 sekund na jedno pytanie. To nie jest sprawdzanie umiejętności uczniów i włożonego wkłady pracy” – mogliśmy przeczytać w interpelacji radnego Ryszarda Piechoczka. „Proszę, aby władze miasta wspomogły dyrektorów szkół i nauczycieli w organizacji nauki zdalnej” – apelował miejski rajca.

Prezes z nadania politycznego?

„Reprezentatywne Organizacje Związkowe JSW S.A. już 18 stycznia miały pełną wiedzę o tym, że rozpisany konkurs na prezesa JSW S.A. będzie fikcją a następcą odwołanego bez podania przyczyn Włodzimierza Hereźniaka zostanie Pani Profesor, pewnie doskonały wykładowca i ekonomista, ale bez doświadczenia w kierowaniu wielką, giełdową firmą górniczą, jaką jest JSW S.A.” – czytaliśmy w oświadczeniu Reprezentatywnych Związków Zawodowych JSW S.A. jako swoistym komentarzu do wybrania na stanowisko prezesa JSW Barbary Piontek.

Miasto przyjazne „Biedronkom”?

„Pozwolenie na budowę wydawaliśmy różne, nie tylko na ‘Biedronki’. Rzeczywiście, ostatnio powstała, tutaj, niedaleko alei Piłsudskiego, przy wiadukcie. Nie możemy zabronić budowy kolejnych sklepów czy sklepu ‘Biedronka’, jeśli wszystkie warunki inwestor spełni, jeśli ma własny grunt, jeśli ma projekt dobrze przygotowany, spełni wszystkie wymogi, to nie można powiedzieć ‘nie’, bo już ‘Biedronek’ mamy dość. Rynek rządzi się takimi prawami i przepisy mówią o tym, że powinniśmy wydać pozwolenie na budowę, jeśli wszystko zostało spełnione przez inwestora” – podkreślała prezydent Anna Hetman w czasie czatu z mieszkańcami.

MARZEC

Karwina prosi jastrzębian o pomoc

W związku z pandemią, władze Karwiny zwróciły się do jastrzębian z prośbą o pomoc w zorganizowaniu dostaw żywności i innych towarów. „Władze Karwiny poszukują jastrzębskich przedsiębiorców, którzy podjęliby się dostaw do jednej z dzielnic tego miasta. W związku z pandemią, został tam zamknięty sklep spożywczy oraz drogeria. Znakomitym rozwiązaniem tego problemu byłyby mobilne punkty, w których mieszkańcy Karwiny mogliby kupić najpotrzebniejsze rzeczy” – podawał na początku marca jastrzębski magistrat.

Szpital wstrzymuje przyjęcia

„Ze względu na rosnącą ilość zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i konieczność zapewnienia chorym opieki, informujemy, że zgodnie z decyzją wojewody śląskiego Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju ponownie będzie udzielał pomocy pacjentom cierpiącym na COVID-19. Do piątku, 19 marca, powstanie 127 miejsc, w tym 10 łóżek dla dzieci” – informował WSS Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju. Z uwagi na konieczność zabezpieczenia oddziałów dla osób zakażonych koronawirusem, podjęto decyzję o wstrzymaniu przyjęć do szpitala związanych z zabiegami i badaniami planowymi. Przyszpitalne Poradnie Specjalistyczne miały działać jak dotychczas.

Szczepią już jastrzębskich policjantów

25 marca szczepienia mundurowych ruszyły na Śląsku, a całość działań koordynowana była w naszym województwie przez policjantów ze Sztabu Policji KWP w Katowicach. Dobry przykład dał Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach inspektor Roman Rabsztyn, który jako pierwszy przyjął szczepionkę, inaugurując w ten sposób akcję. Za nim szczepieniom poddali się kolejni policjanci. Z kolei 26 marca do szczepień w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej przystąpiło dwudziestu jastrzębskich policjantów, którzy na co dzień, już od ponad roku, stoją na pierwszej linii frontu walki ze skutkami epidemii koronawirusa i choroby Covid-19.

KWIECIEŃ

Koronawirus w Urzędzie Miasta

Ponieważ docierały do nas „różne”, by nie powiedzieć „niepokojące” informacje, na początku kwietnia postanowiliśmy zapytać, ilu pracowników jastrzębskiego magistratu aktualnie nie świadczy pracy z powodu zakażenia Covid-19? „Spośród wszystkich zatrudnionych tam urzędników, czterech objętych jest kwarantanną, a dziewiętnastu przebywa w izolacji” – poinformowała Izabela Grela, naczelnik Wydziału Informacji, Promocji i Współpracy Zagranicznej.

Pawłowice w granicach Jastrzębia?

Z wnioskiem, aby gmina Pawłowice odłączyła się od powiatu pszczyńskiego i przyłączyła do miasta Jastrzębie-Zdrój, zwrócili się sami mieszkańcy. W piśmie wskazywali na trudności z dojazdem do siedziby Starostwa Powiatowego w Pszczynie, raz z powodów pandemii, dwa – uciążliwych remontów dróg. Podkreślali także swoje związki z Jastrzębską Spółką Węglową. Co ważne, władze gminy Pawłowice spoglądały przychylnym okiem na tę oddolną, a więc cenną inicjatywę. No cóż, rychło okazało się, że ta informacja miała „wybitnie” prima aprilisowy charakter.

Szczepienia dla załogi JSW

„Uruchamiamy akcję ‘Szczepienia dla Załogi JSW’. Podjęliśmy dziś decyzję o przystąpieniu naszej Spółki do programu szczepień. Pracownicy JSW S.A. i ich domownicy mogą zgłaszać się od 29 kwietnia do 3 maja 2021 roku poprzez nasz Portal Pracownika. Szczepienie jest w pełni dobrowolne, tylko dla chętnych” – informowała Barbara Piontek, prezes Zarządu JSW S.A.

MAJ

Zaszczepiło się już 8515 jastrzębian!

„W powszechnych punktach zaszczepiło się już 8515 jastrzębian” – cieszyli się w maju w jastrzębskim magistracie. „Powszechne punkty szczepień znacznie przyspieszyły tempo, w jakim mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju mogą zaszczepić się przeciw COVID-19. Zgodnie z wymogami rządowymi miasto zobowiązane było do utworzenia jednego punktu, który dziennie zaszczepi minimum 500 osób. Jastrzębie-Zdrój poszło dalej, aby mieszkańcy jak najszybciej wrócili do normalności” – podkreślali urzędnicy.

Pałac Ślubów zamiast GHM-u

„Decyzja zapadła. Budynek Łazienki II, w którym obecnie mieści się Galeria Historii Miasta, będzie nowym, pięknym jastrzębskim Pałacem Ślubów” – informował jastrzębski magistrat. Jak przekonywali urzędnicy, przenosiny jastrzębskiego USC są w pełni uzasadnione. „Obecnie siedziba mieści się przy ulicy Zielonej na drugim piętrze. Jest niedostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Pomieszczenia nie są wystarczająco duże, by pomieścić dokumenty, które wymagają archiwizacji. Sama siedziba nie spełnia też żadnych kryteriów wizerunkowych” – padło w argumentacji.

„Agresywni klienci wyzywają kasjerki!”

Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, którego cytowaliśmy w połowie maja, zauważył, że pracownicy handlu coraz częściej spotykają się z agresją ze strony klientów, którzy nie przestrzegają rygorów sanitarnych obowiązujących w sklepach. „Gdy kasjerka zwraca takiemu klientowi uwagę i prosi, żeby założył maseczkę, często kończy się to awanturą i wyzwiskami pod jej adresem. Codziennie dostajemy sygnały o takich zdarzeniach” – podkreślał szef handlowej „Solidarności”.

CZERWIEC

Wielka modernizacja dróg

„Jastrzębie-Zdrój rozpoczyna wieloletni Program Modernizacji Dróg. Już teraz wartość robót szacowana jest na 15 milionów złotych. A będzie jeszcze większa!” – podał w czerwcu jastrzębski magistrat. „W tym roku rozpoczynamy kolejne bardzo ważne dla miasta inwestycje. Budujemy dla jastrzębian lepsze, ładniejsze i wygodniejsze ulice. Naszym celem jest poprawa jakości transportu w mieście. Najbliższe trzy lata będą dużym wysiłkiem, zarówno inwestycyjnym, jak i w poruszaniu się po mieście, ale efekt jest tego wart” – podkreślała Anna Hetman, prezydent miasta Jastrzębie-Zdrój.

W Parku Zdrojowym wyrosły… palmy

„Pierwsze dwie palmy już mogą cieszyć nasze oczy. Parkowe okazy liczą sobie od 3,6 do 4 metrów wysokości. Odporne są na niewielkie przymrozki, zatem będą rosły w parku od wiosny do późnej jesieni. Sprowadzenie palm to ukłon w stronę uzdrowiskowej tradycji. Przed wojną ogromną popularnością cieszyła się palma, rosnąca przed budynkiem Łazienek II. Zachowały się również pocztówki, prezentujące roślinę, która jeszcze na przełomie lat 60. i 70. znajdowała się przed pijalnią wód” – czytaliśmy „z wypiekami na twarzy” na stronie jastrzębskiego magistratu.

Kosić czy nie kosić?

Pojawia się coraz więcej głosów, że trawa na terenach miejskich powinna być regularnie koszona. Wśród argumentów podnoszonych przez osoby kontaktujące się z redakcją JasNetu przeważają te o charakterze zdrowotnym – zagrożenie ze strony alergii i kleszczy – oraz wskazujące na kwestie bezpieczeństwa – najczęściej w przypadku trawy rosnącej przy pasach ruchu. Na drugim biegunie mamy głosy mieszkańców, którzy protestują przeciwko „goleniu na łyso” trawy w mieście. Jednym słowem, pytaliśmy w czerwcu, kosić czy nie kosić, drodzy Czytelnicy?

LIPIEC

Magistrat w pełni dostępny!

„Od 5 lipca duże zmiany usprawniające obsługę mieszkańców w jastrzębskim magistracie” – informowali magistraccy urzędnicy. Od tego dnia mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju mogli zaplanować dzień, a nawet godzinę rejestracji pojazdu czy odbioru dowodu osobistego. Wszystkie sprawy w Urzędzie Miasta i Urzędzie Stanu Cywilnego można było załatwić bez konieczności telefonicznego umawiania się. Uruchomiony został system kolejkowy, który, w zamyśle urzędników, miał usprawnić obsługę klientów oraz podnieść jakość i efektywność usług.

Prezes Piontek odwołana!

Stało się! Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjęła w piątek, 9 lipca, uchwały o odwołaniu ze składu Zarządu Spółki: Barbary Piontek, pełniącej funkcję prezesa Zarządu, Tomasza Dudy, zastępcy prezesa Zarządu ds. rozwoju oraz Włodzimierza Hereźniaka, zastępcy prezesa Zarządu ds. handlu.

Sygnalizacja zaczęła działać!

Na początku czerwca zapytaliśmy, co z sygnalizacją świetlną? Rzecz jasna, mowa o miejscu, gdzie zbiegają się ulice Podhalańska, Arki Bożka i ks. J. Popiełuszki. Pytanie wydawało się o tyle zasadne, że jak można odnieść wrażenie, co poniektórzy kierowcy zaczęli już tracić cierpliwość. „Czy ktoś wreszcie naprawi te cholerne światła na skrzyżowaniu obok targowiska?! Od dwóch tygodni korki się nie kończą! Zakorkowana ulica Zielona, Arki Bożka oraz inne drogi! Na litość boską, to jest takie trudne?!” – pytał nasz Czytelnik. No i stało się, jakieś półtora miesiąca później… sygnalizacja zaczęła działać!

SIERPIEŃ

Urzędniczka odeszła na emeryturę

Karuzeli kadrowej ciąg dalszy! Jarosław Piechaczek przejął kierowanie Wydziałem Infrastruktury Komunalnej i Inwestycji w Urzędzie Miasta Jastrzębie-Zdrój. Wieloletnia naczelnik wydziału przeszła na emeryturę. Warto zauważyć, że Maria Pilarska, bo to o niej mowa, była jedną z najbardziej rozpoznawalnych urzędniczek jastrzębskiego magistratu. Związana z tą instytucją od 2 listopada 1990 roku.

40 tysięcy już zaszczepionych!

40 111 jastrzębian i jastrzębianek jest w pełni zaszczepionych. Nadal najniższą liczbę osób zaszczepionych (2 019) stanowią nastolatki w wieku od 12 do 19 lat. Osoby w wieku od 40 do 59 lat to największa liczba zaszczepionych (13 925). „Prawdopodobieństwo kolejnej fali zakażeń koronawirusem jest wysokie, zatem dbajmy o zdrowie swoje i bliskich. Szczególnie do zaszczepienia się zachęcamy seniorów powyżej 60 roku życia, bo to oni są najbardziej narażeni na zachorowanie” – apelowali magistraccy urzędnicy.

Nowy prezes

Tomasz Cudny został prezesem Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej X kadencji. Stanowisko objął z dniem 28 sierpnia 2021 roku. Ponadto Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwały dotyczące powierzenia Tomaszowi Cudnemu pełnienia obowiązków Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Technicznych i Operacyjnych od 28 sierpnia 2021 roku do 31 sierpnia 2021 roku. Powierzono mu również pełnienie obowiązków Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Rozwoju od 28 sierpnia 2021 roku do dnia powołania Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Rozwoju.

WRZESIEŃ

Śmieci w górę!

„Rada Miasta przegłosowała nowe stawki opłat za odpady. Będą one obowiązywać od 1 października 2021 roku” – informował we wrześniu jastrzębski magistrat. Jak dodawali miejscy urzędnicy, zmiana opłat to bezpośredni wynik wzrostu kosztów gospodarowania odpadami, czyli przede wszystkim odbierania, przyjmowania i zagospodarowania śmieci wytworzonych w naszych domach. Na wysokość cen znaczny wpływ miał mieć także wzrost płacy minimalnej oraz ciągle rosnące ceny paliwa, energii czy przesyłek pocztowych. Podobno systematycznie wzrastała również ilość wytwarzanych przez nas śmieci. Zmieniły się ponadto wymogi prawne dotyczące sposobu recyklingu i elektromobilności.

„Żelazny” rowerową inwestycją roku!

„Dopiero co zwyciężył w głosowaniu internautów na Najlepszą Przestrzeń Publiczną, a już zdobywa kolejne wyróżnienie. Żelazny Szlak Rowerowy został rowerową inwestycją 2019/2020” – cieszyli się po wakacjach w jastrzębskim magistracie. „Ta nagroda jest tym bardziej cenna, że została przyznana przez towarzystwa rowerowe i środowiska związane z dwoma kółkami. Miasto o nią nie aplikowało. To była zupełnie oddolna inicjatywa rowerzystów z Zagłębia i Metropolii Katowickiej. Jesteśmy niezmiernie dumni z tego wyróżnienia” – mówił Jarosław Piechaczek, naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej i Inwestycji i jednocześnie miejski oficer rowerowy.

Chętni na szczepienia w szkołach?

„Dyrektorzy jastrzębskich szkół na bieżąco przyjmują zgłoszenia uczniów o chęci zaszczepienia. Wychowawcy zbierają zgody od rodziców i opiekunów prawnych na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Kuratorium oświaty wskazało 6 firm. I to im dyrektorzy szkół przekazują informację o chętnych do szczepienia.
Każda ze szkół organizuje szczepienia indywidualnie w porozumieniu z kuratorium oświaty” – informował na początku roku szkolnego magistrat.

PAŹDZIERNIK

„Brakuje lekarzy i pielęgniarek”

„W przypadku naszego szpitala, tak jak w innych ośrodkach leczniczych w Polsce, braki kadrowe są najbardziej zauważalne w grupie zawodowej lekarzy i pielęgniarek. Koncentrujemy się przede wszystkim na pozyskaniu personelu na Izbę Przyjęć, Oddział Gastrologiczno-Wewnętrzny oraz na czasowo zawieszony Oddział Otolaryngologii. Zapraszamy zatem do zapoznania się z ofertami pracy znajdującymi się na stronie internetowej szpitala lub bezpośredni kontakt z działem personalnym” – apelowała w październiku Marcelina Kowalska, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

Radni docenili WOŚP

„Plac przed Miejskim Ośrodkiem Kultury otrzyma nową nazwę” – informował jastrzębski magistrat. Jak przypominali urzędnicy, miesiąc temu do miasta wpłynęła petycja mieszkańców, aby docenić zasługi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, nadając jej nazwę jednemu z rond. „Propozycji było wiele. W opinii mojej i radnych lepszym miejscem dla tej nazwy będzie plac, gdzie odbywają się coroczne finały orkiestry, koncerty, jarmarki świąteczne, miejsce pełne ludzi” – mówiła prezydent Anna Hetman. W czwartek, 28 października, radni zdecydowali, że plac przed kinem „Centrum” będzie nazwany imieniem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Decyzja zapadła podczas sesji Rady Miasta.

Coraz więcej zachorowań wśród najmłodszych

„Obserwujemy wzrost zachorowań spowodowanych wirusem RSV, ponadto chorób takich jak zapalenia płuc czy oskrzelików. Dotyczy to przede wszystkim najmłodszych dzieci. W tej chwili na Oddziale Pediatrycznym hospitalizowanych jest 18 pacjentów. Dzieci są testowane na obecność wirusa Sars-CoV-2, w związku z tym wiemy, że to nie są zachorowania na Covid” – informował jastrzębski szpital.

LISTOPAD

W Jastrzębiu żyje się coraz lepiej?

„Jastrzębie-Zdrój znalazło się w czołówce miast, w których żyje się najlepiej” – cieszyli się w listopadzie w jastrzębskim magistracie. „Wskaźnik Jastrzębia-Zdroju wynosi 54,94, co sprawia, że jesteśmy piątym najlepszym miastem na prawach powiatu w województwie śląskim, tuż za Katowicami, Bielskiem-Białą, Gliwicami i Tychami. Jeszcze lepiej wypadamy na tle miast w regionie. Spośród wszystkich gmin aglomeracji rybnickiej plasujemy się na pierwszym miejscu. Niżej w tabeli znajdują się Żory, Rydułtowy, Rybnik, Wodzisław Śląski, Radlin i Pszów” – argumentowali.

W JSW bez barbórek

„Ze względu na bezpieczeństwo pracowników podczas pandemii oraz biorąc pod uwagę zalecenia Sztabu Kryzysowego, Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjął decyzję o odwołaniu zaplanowanych w listopadzie i grudniu uroczystości barbórkowych w zakładach JSW” – poinformowała Katarzyna Jabłońska-Bajer, zastępca dyrektora Biura Komunikacji i PR JSW. W Spółce planowano, że główną uroczystością zostanie akademia w Hali Widowiskowo-Sportowej w Jastrzębiu-Zdroju, którą zaplanowano na 4 grudnia. Tam też miało być celebrowane 50-lecie kopalni Borynia. Niestety, sytuacja pandemiczna zniweczyła te zamierzenia.

Podwyżki dla prezydent i radnych

To już pewne – wzrośnie uposażenie prezydenta miasta Jastrzębie-Zdrój i radnych Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój. „Wynagrodzenie Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój po przyjęciu uchwały będzie wynosić 18 576 zł brutto. Wysokość diety przewodniczącego Rady Miasta po podwyżce wynosi 3.060,00 zł. Wysokość diety wiceprzewodniczącego Rady Miasta po podwyżce wynosi 2.740,00 zł. Wysokość diety przewodniczącego komisji RM po podwyżce wynosi 2.740,00 zł. Wysokość diety zastępcy przewodniczącego komisji RM po podwyżce wynosi 2.420,00 zł. Wysokość diety radnego po podwyżce wynosi 1.610,00 zł” – informował podinspektor Łukasz Parylak z Wydziału Informacji, Promocji i Współpracy Zagranicznej.

GRUDZIEŃ

Do miasta zawita nowoczesność

„Największe miasta w regionie już nie tylko mówią o zakupie autobusów elektrycznych, ale podejmują konkretne działania” – czytaliśmy na stronie Międzygminnego Związku Komunikacyjnego. Czy podobne maszyny pojawią się w naszym mieście? „Jest na to spora szansa. Jednak pojawienie się najnowocześniejszych pojazdów na drogach naszych miejscowości nie jest możliwe bez pozyskania funduszy zewnętrznych. Cena jednego autobusu to kwota około 2,5 mln zł. Stąd wniosek Międzygminnej Komunikacji Autobusowej, czyli byłego PKM-u – wysłany już w styczniu do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – o dofinansowanie zakupu 5 pojazdów elektrycznych, które miałyby obsługiwać głównie trasy w Jastrzębiu-Zdroju” – donosili „włodarze” MZK.

Śmiertelne żniwo w Jastrzębiu

To już kolejny pożar domu jednorodzinnego w naszym mieście, który zebrał śmiertelne żniwo. Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w poniedziałek, 20 grudnia, około godziny 16.50 w rejonie ulicy Lompy. Zgłoszenie pochodziło w Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Już pięć minut później na miejscu pojawiły się pierwsze zastępy straży pożarnej. Sytuacja pożarowa była, jeśli można posiłkować się podobnym zwrotem – skomplikowana. W momencie przyjazdu strażaków płomienie objęły już całe poddasze, dodatkowo strop i klatka schodowa w budynku były drewniane, co „wybitnie” utrudniało akcję. Z domu ewakuowano dwóch mężczyzn – w wieku 50 i 60 lat. Obaj w kontakcie słownym, poruszali się także o własnych siłach. Ostatecznie jednak zdecydowano o ich hospitalizacji. To właśnie oni zaalarmowali ratowników, że na poddaszu znajduje się jeszcze jedna osoba. Niestety, kiedy strażacy dotarli do 68-latka, mężczyzna już nie żył.

Problem z żywym karpiem w mieście?

W tym roku tylko 26,6 procent Polaków kupi przed świętami żywego karpia – wynikało z sondażu IBRiS dla fundacji Compassion Polska, która apeluje do ministra rolnictwa o całkowity zakaz sprzedaży żywej ryby. Co ciekawe, każdy, kto odwiedził tuż przed świętami miejskie targowisko przy ulicy Arki Bożka, musiał poczuć się cokolwiek skonsternowany. Dwa funkcjonujące mniej więcej od początku grudnia stanowiska z żywymi rybami zamknęły swoje podwoje, pozostawiając potencjalnych klientów z uczuciem, wznieśmy się na wyżyny dyplomacji, „rybiego niedosytu”. Jak zauważa Marek Krakowski, dyrektor Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego, opisana sytuacja nie jest pokłosiem decyzji, podejmowanych przez zarządzających targowiskiem. Już bardziej, co sugeruje w rozmowie z naszym portalem, deficytem żywych ryb na rynku.

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Również warto przeczytać
Trudny kompromis
PSE
Budowa linii 400 kV Godów – Pawłowice wchodzi w kolejny etap prac. To strategiczna inwestycja dla Śląska. Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. zakończyły prace nad studium wykonalności projektu budowy linii 400...
"Towaaar przywieźli!!!"
b1cbfb2c
Taki obrazek rodzajowy. Była trzecia, może czwarta nad ranem. Za oknem panowały wciąż grudniowe ciemności. Do pokoju, w którym spałem, wkradał się anemiczny snop światła. Wstałem, przetarłem z dziecięcą manierą...
Ile kosztuje magister?
studies-g0a9142017_640
Wpisujemy kilka niepozornych słów. „Pisanie prac magisterskich – Jastrzębie-Zdrój”. Potem machinalnie przyciskamy klawisz „enter”. Zaś efekt naszej zapobiegliwości szybko zostaje wynagrodzony. Ekran komputera wypełniają najpopularniejsze ogłoszenia. „Gotowe prace dyplomowe, eseje...
Czy kolej wróci do Jastrzębia?
IMG_20220810_061634
Aby przyciągnąć turystów z zaborów pruskiego, rosyjskiego i Austro-Węgier do obecnego Jastrzębia-Zdroju (kiedyś Bad Koenigsdorff Jastrzemb), wybudowano kolej i stację kolejową. Dla kolejarzy oraz obsługi pociągów postawiono niedaleko dworca budynek,...
Dzieci to zbędny balast?
boy-g6a0eea0e9_640
Co robią nasze dzieci po szkole? Kto powinien sprawować nad nimi opiekę? Kiedy już szkolny plecak wyląduje niedbale w kącie? W sposób naturalny nasz wybór pada na rodziców. Ci jednak...
JSW: "Popłyną" unijne miliony
jsw04-2
JSW S.A. ogłosiła rozpoczęcie nowych programów redukcji emisji metanu, których budżet wyniesie 23 mln euro podczas środowej, 7 września, konferencji „Metan z kopalń węgla kamiennego – stan aktualny i wyzwania”....
Przewiń do góry
PSE
Trudny kompromis