Jakie centrum dla Jastrzębia-Zdroju?

Jakie centrum dla Jastrzębia-Zdroju? To pytanie zadaliśmy rok temu w jednej z naszych publikacji.

fot. M. Wróbel

Natychmiast w sukurs przyszli nam magistraccy urzędnicy, sygnalizując swoje wątpliwości. „W jaki sposób powinna być zagospodarowana tak zwana strefa centrum? Jaka wizja brakującego centrum miasta wydaje Ci się najlepsza, najbardziej rozwojowa i spełniająca oczekiwania?” – dopytywali.

Jednym słowem, magistrat zachęcał mieszkańców do podzielenia się swoimi przemyśleniami na ten temat w specjalnej ankiecie. A to wszystko w związku z trwającymi wówczas pracami nad nowym „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Jastrzębie-Zdrój”. „Dokument ten wskaże, jak powinny być zagospodarowane poszczególne obszary miasta, a bardzo ważnym terenem jest ten zlokalizowany w kwartale ulic: Warszawskiej, Północnej, Porozumienia Jastrzębskiego i Sybiraków oraz od ulicy Północnej do nieczynnej linii kolejowej” – mogliśmy przeczytać.

Niestety, od tego czasu niewiele zmieniło się we wskazanej przez urzędników lokalizacji. No, może z wyjątkiem kolejnego sklepu w „ścisłym centrum” Jastrzębia-Zdroju, który zamknął swoje podwoje dla jastrzębskich klientów.

A może pytanie powinno brzmieć, czy Jastrzębie-Zdrój zasługuje na centrum z prawdziwego zdarzenia? Jak Wam się wydaje, drodzy Czytelnicy?

 1. Na mapach Google ,ktoś sobie jaja robi z tego miasta.Umieszcza punkty na mapie takie jak np: wiadukt cierpliwości Bożej( chodzi o ten remontowany), dworzec kolejowy to muzeum,może jeszcze jakieś inne.A moim skromnym zdaniem Jastrzębie to wcale dobre miasto do mieszkania tylko trzeba w nie zainwestować,ściągnąć pracodawców i stworzyć system zachęt do otwierania nowych firm.Najgorsza jest bierność.Szczęśliwego Nowego Roku.

 2. To miasto już dawno upadło wraz władzą tego cyrku.Ludzie czy wy tego niewidzicie czy co jakim trzeba być debilem żeby wybierać takich włodarzy wraz z królową pseudo hetmanową. Nieudacznicy którzy udają że robią coś dla ludzi ślizgają się byle koryto było pełne stanowisk oszukują tych mieszkańców inwestując w jakieś durnowate nikomu niepotrzebne rzeczy wybiegi dla piesków ławki sadzenie drzewek zpraca pod znajomych kolesi z urzędu ręka ręke myje itak dalej przetargi za ogromną kasę aby ktoregoś ze znajomych zadowolić i nabić komuś kasę i zarazem urzędu mafia .Obiecana kolej która tylko z makiet pokazują wyjazdy plenum miedzy sobą układziki i udają że coś dla miasta i mieszkańców coś robią a tak naprawdę wzlekają we wszystkim byle do następnych wyborów i kolejna kiełbasa wyborcza obiecane centrum miało być niby inwestor miał się rzekomo pytać ludzi co wybudować za kinem centrum noi ucichło ten inwestor wymyślony przez naszych włodarzy dlaczego tak kłamią tych ludzi i nic nierobią aby młodzi tu ludzie do reszty z tąd nieuciekli dużo tu pisać ja już tu niemieszkam bo wraz z wiekiem nigdy się tu nic niedziało i wyjechałem i dobrze zrobiłem nierzałuje ze juz tu nie mieszkam.

  1. Dopowiadam do Jaś . Masz rację,mieszkam w Jastrzębiu od 1969r i potwierdzam tą niemoc urzędujących w Radzie Miasta.Prywata i kolesiostwo jest tutaj na pierwszym miejscu.Próby uruchomienia kolei w Jastrzębiu to bzdura,/zniszczony dworzec kolejowy w Zdroju, Jastrzębiu Górnym,zniszczona infrastruktura torowiska,wiadukty, i tak można jeszcze dużo wymieniać wdając się w szczegóły. Ktokolwiek próbuje urealnić te tematy o których wyżej piszesz to robi z tego sobie kiełbasę wyborczą. Żelazny Szlak Rowerowy to piękna sprawa i jest się z czego cieszyć,ale…..najpierw wyburzono dwa wiadukty kolejowo- drogowe a póżniej wybudowano łączniki z pozostałymi fragmentami szlaku.Jakby tego było mało to te nieszczęsne łączniki przecinają ulicę Wyzwolenia i jeszcze drugą/nazwy nie pamiętam/ stromym zjazdem z obydwu stron. Stworzone zostało duże zagrożenie dla bezpieczeństwa rowerzystów.Warto by dofinansować i połączyć bezkolizyjnie szlak rowerowy, ale kto to zrobi !!!!!!!!! RYSIEK

  1. Pani hetman pani ma wizję jak w filmach lub bajkach.na działkach chce budować ośrodek rekreacyjny zagospodarować wodę do tej pory nie pyklo kolej na budować nie pyklo.nic ci kobieto nie wychodzi.a gdzie bierzace problemy tego pani nie widzi.oszczedzala na lampach latarniach w nocy a teraz od tygodnia się świeciły na opolskiej w dzień.klaby buduje kwiatuszki sądzi kamienie za parę tysięcy koło basenu laguna kupuje ławki za parę tysięcy na podchalanskiej weź ty się kobieto ogarnij to nie bajka nie film idź pani w.

   1. Marzena Magdalena Korzybska

    Zasługujesz na brawa. W końcu, Ktoś napisał prawdę o tym mieście. Tu jest strasznie, sama patologia, ludzie agresywni, Pracownicy nie potrafią nawet wywieść Śmieci. Wyuczona Kobieta , a wszystko ubarwia w piękne słowa, a zdjęcia pokazują prawdę, i fałsz. A, te bloki, to najgorsza fuszera, jaką kto kolwiek umiał zrobić. Zero spokoju we własnym domu, zapłaconym za gotówkę.

   2. Witam. To prawda. W “centrum” miasta obok McDonald syf i niedbalstwo jak w gruzińskiej wsi. Wiem że inwestycja w takim miejscu to sporo spraw urzędowych i kapitału. Ale żeby ku… a nie szło wynająć firmy aby zrobiła tam porządek z tym parkingiem. To nie kosztuje majątku. Wiem bo sam taka firmę prowadzę od kilku lat. To jest wizytówka magistratu. Żałosne….
    Po prostu żałosne. Pani hetman niech pani odpuści to stanowisko. Ta funkcja zwyczajnie panią przerosła a hieny, doradcy którymi się pani otacza nie myślą aby coś wskrzesić czy zbudować tylko patrzą na swoje tylki aby za każdej kadencji nachapac ile wlezie.

 3. Pani Prezydent i niektórzy Radni chełpią się ,,Strategia Rozwoju Jastrzębia-Zdroju 2030+” a nie potrafią rozwiązać bieżących problemów mieszkańców.
  https://www.jastrzebie.pl/strefa-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/mamy-nowa-strategie-rozwoju-miasta/
  Pani Prezydent Anna Hetman cały rozwój miasta widzi w kampaniach reklamowych i opracowaniach strategicznych zlecanych firmą z poza miasta. Następna kadencja bez realizacji obietnic wyborczych-dalsze zwijanie miasta i szukanie pracy przez Naszych mieszkańców poza miastem. ,,Strategia Rozwoju Jastrzębia-Zdroju 2030+” nic o nowych inwestycjach, miejscach pracy, terenach poprzemysłowych po KWK ,,Jas-Mos”-wg Pani Prezydent Nasze Miasto stanie się kolebką nowych technologi i super nowoczesnym ośrodkiem turystycznym. Strategia zahacza i porusza problematykę która powstała w poprzednim wieku-powinna się nazywać ,,Strategia Rozwoju Jastrzębia-Zdroju -50″ -ciekawe kto, komu i ile zapłacił za ten opracowanie- podoba żenada jak strefa centrum, dom kultury i nowi inwestorzy wraz z setkami nowych miejsc pracy.

  1. Dżordż Lowerboj

   100/100

   Ale pani prezydent żyje w Matrixie, a jej poplecznicy w Wodzisławiu.

   Dlatego w ich wyraźnym interesie jest sabotowanie naszego miasta.

  2. Prawda żadnych inwestorów którzy dali by pracę a pani się chełpi wybiegami dla psów i ścieżką rowerową jak padną kopalnie to te pani centrum i całe Jastrzębie będzie wymarłym miastem jak czarnoby

   1. 100 na 100
    Pani prezydent myśli że jak jest jsw to wystarczy.
    TOTALNE ZERO w zrobieniu Jastrzębia miasta przyjaznego dla nowych inwestorów i promocji aby ich tu ściągnąć.
    Żory Rybnik tam jakoś idzie ,bo tam rozumieją o co chodzi , ale nie u nas ważniejsze są ścieżki i sracze dla psów

 4. Kolejny raz te same brednie od 15lat!!
  Kto jeszcze się daje na to nabierać??
  Chyba ci sami co dałi nabrać się na pseudopandemie i szczepionki,że są na tą pseudopandemię.

 5. “Jakie centrum dla Jastrzębia-Zdroju?”
  ——————————————-
  Należy zacząć od tego aby uruchomić w opuszczonym sklepie wielkoformatowym nowe sklepy – bo to wstyd – kiedy ta budowla bezproduktywnie marnieje.

 6. Kombinujecie i spieracie się co zrobić. A wyjście jest jedno i urzędniki na pewno to zaakceptują. Wybudować delegaturę zamiejscową do działającego w mieście Urzędu Miejskiego.

 7. To centrum to gorzej niz na wioskach. Tragedia, sklepy pozamykane, w galerii już od dawna wyniosły się sklepy i wieje pustka. To miasto bez przyszłości, tu nic dobrego się nie wydarzy i kto mądry to już dawno wyjechał a młodzi, zdolni już dawno stąd zniknęli. Biorę emeryturę górniczą i stąd robię wyjazd

 8. Po co to pytać ludzi jak powinno wyglądać centrum jak 99,999999 % nie ma zielonego pojęcia o tym.Trzeba przygotować teren, zapewnić środki ,określić oczekiwania i rozpisać konkurs dla specjalistów od takich spraw. Pewnie część tych obskurnych budowli ,które zostały już zbudowane należałoby wyburzyć i nie straszyć ludzi.

 9. Jastrzębie jest fajne bo w sumie to takie jedno wielkie CENTRUM nie licząc okolicznych wiosek jak ruptawa czy moszczenica.

 10. Miasto?to było miasto ponad 30 lat temu!!!!tam powinno być centrum przesiadkowe z zapleczem sklepów i usług, a jaki orzeł wymyslił dworzec na północnej?Na 100% mgr inż

 11. Długo jeszcze będzie wałkowany temat zagospodarowania centrum? Normalnie dzień świra mają. Co chwilę rozmyślenia które do niczego nie prowadzą. Nudne to już jest

 12. Dominik Tamborowski

  Ja bym zwrócił się do samorządów terytorialnych. Na chwilę obecną mogą one wnioskować o dofinansowanie z MONu na projekt “strzelnica w regionie”. Miasto odda ten zatęchły wiecznie śmierdzący zapchanym kiblem sklep i będzie coś użytecznego dla wszystkich mieszkańców.

  1. genialny pomysł jestem za!!!
   Ale z drugiej strony to niema sensu bo było by za mało chętnych do korzystania z takiej strzelnicy bo większość “niby” facetów to jakieś nowelasy w rureczkach które ahhhh zresztą szkoda słów….

   1. wielu nie chodzi w rureczkach i tak są do dupy bez jaj tylko maja napompowane mięśnie a z faceta to juz mało im zostało cipki i nic więcej

  2. Strzelnica??!!! Puknij się w ten łeb. Ludzie ważne są inne. rzeczy a nie rozrywka weź se proce i postrzelaj do tarczy.

    1. To już nie będzie piętrowej dyskoteki na rondzie koło gwarka? Jak w poprzednim projekcie strefy centrum? Pani hetman tylko wydaje ciężkie pieniądze z naszych podatków na projekty i propagandę a nasze miasto umiera pod jej marnymi rządami już drugą kadencję… Proponuję powieszenie banerów jak na OWN, koniecznie wydrukowane przez syneczka, które zasłonią całą strefę centrum na następną kadencję….

  1. Mieszkanka Jastrzębia

   Tu się nie mieszka tu się wegetuje. Jest taj depresyjnie wszystko nieczynne targ… Podziemia… Brak pracy dla kobiet… Brak rynku… Brak kawiarenek… Ogródków…. Brak wszystkiego…. Ludzie wyjeżdżajcie stąd. A ceny mieszkań kupno i wynajem jak z “Hollywood”!!!

   1. Myślę że nasze ,,Władze ” powinnny pojechać po naukę jak żądzić wielką sypialnią do Pawłowic mali bo mali ale z olejem w głowie do Żor ci to nas leją na głowę no bo przy głównej drodze i kolej na miejscu i myślą perspektywicznie nie można myśleć sztampowo czasem trzeba stanąć z boku i pomyśleć całkiem jak obcy który obserwuje miasto na chłodno i krytycznie

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Geodezja

Sporządzenie mapy do celów projektowych, aktualizacja mapy zasadniczej, inwentaryzacja powykonawcza budynków, przyłączy, wytyczenie budynków, podział nieruchomości.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny