Jastrzębianie stawiają na gaz. Mądrze?

„W 2021 roku podpisano z mieszkańcami 1025 umów na działania z zakresu ochrony powietrza na łączną kwotę 4 148 076,93 złotych” – cieszą się w jastrzębskim magistracie.

fot. pixabay

Obowiązujące przepisy i atrakcyjna forma dotacji finansowych zaproponowanych przez miasto sprawiły, że w 2021 roku aż w 643 gospodarstwach domowych zlikwidowano węglowe „kopciuchy”. W ich miejsce pojawiły się nowe, ekologiczne urządzenia grzewcze. Spośród nich ponad połowa to kotły gazowe.

Na uwagę zasługuje też widoczny wzrost zainteresowania pompami ciepła i ogrzewaniem elektrycznym, bezemisyjnymi urządzeniami grzewczymi, na które dotacje objęły 125 gospodarstw domowych. Dodatkowo w 173 budynkach mieszkalnych wykonano nowe podłączenia do sieci gazowej.

Dotacjami objęte zostały także urządzenia do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, dzięki czemu mieszkańcy w swoich domach zamontowali:

 • 93 instalacje fotowoltaiczne,
 • 10 pomp ciepła do wytwarzania ciepłej wody użytkowej,
 • 31 wentylacji mechanicznych z rekuperatorem.

Ponadto z budżetu miasta  zostały udzielone dotacje na:

 • budowę przyłączy kanalizacji sanitarnej – podpisano 102 umowy na kwotę 204 000 złotych,
 • zakup i montaż urządzeń służących do retencji wód opadowych i roztopowych – podpisano 76 umów na kwotę 204 000 złotych.

Do wymiany zostało szacunkowo około 400 „kopciuchów”. (źródło: UM Jastrzębie-Zdrój)

 1. A ja w moim super piecu zasypowym 1 klasy emisji spaliłem od października do dzisiaj aż 1 tonę węgla i mam ciepło i tanio. Tona jeszcze jest. Powinno starczyć. A jak nie to się tonę dokupi za 625 zeta z kopalni.

 2. Dobrze że było takie wsparcie ze strony Miasta. Ja także skorzystałem z tej możliwości, i teraz poza czystym powietrzem mam wygodę i czystość w domu. Będący tzw. kopciuch w podpiwniczeniu budynku wyrządzał dodatkowe szkody, że pomimo moich starań i uszczelnień wydostawał się z pieca czad, pył popiołu, smród i konieczne było częstsze malowanie, w zasadzie wszystkich pomieszczeń w domu. Pomimo nawet obecnej sytuacji z cenami gazu, to i tak warto było przejść na te źródło ogrzewania.

 3. Edek z fabryki kredek

  Do gazu i innych wynalazkow powinni doplacac ekolodzy i ci od ratowania planety mamy swoj wegiel a ludzia wciskali ciemnote ze jakies smogi srogi i wszyscy umra kiedys na pewno tak takze sluchajcie dalej Unijnych idiotow a bedziecie miec dobrze a tak w ogole po to sa barany zeby je strzyc

  1. @Edek….
   byłeś na mieście wieczorem np. w zdroju? byłeś na pszczyńskiej? zatyka.
   węgiel ok. ale trzeba umieć palić. A ludziska to pociskają wszystko – paździerz, śmieci..
   to co robimy dla ekologii to dla naszych dzieci i następnych.
   do gazu powinno dopłacać państwo.
   nasz węgiel (SJZ) to koksujący. to jakby pisać że unia zaatakowała produkcję naszych oscypków.

   1. Edek z fabryki kredek

    Czy ja cos pisze o paleniu smieciami czy ja cos pisze o weglu z jsw Ty ekolog naucz sie czytac w Polsce jest wegiel i powinno palic sie weglem i gdyby to bylo szkodliwe to ludzkosc juz dawno by wyginela poniewaz kiedys tz przed durna unia palilo sie weglem drewnem mulami flotami a ludzie zyli po 90 lat i bylo dobrze takze dalej sluchajcie unijnych idiotow w potem placz i ratowanie planety

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
radiator
Idzie zima. Czy przetrwamy i wystarczy nam pieniędzy?