Jastrzębie walczy o jakość powietrza

„Jastrzębie-Zdrój od lat walczy o poprawę jakości powietrza, którym oddychamy. Od 2016 roku na ten cel do mieszkańców trafiło łącznie prawie 14 milionów złotych” – podkreślają magistraccy urzędnicy. „Najskuteczniejszym sposobem jest wymiana ‘kopciuchów’ na nowe kotły lub urządzenia wytwarzające zieloną energię” – dodają.

fot. pixabay

„Dzięki tym środkom pozbyliśmy się już około 1200 starych kotłów. Jak na miasto liczące niespełna 90 tysięcy mieszkańców to bardzo dobry wskaźnik. Sumy mówią same za siebie. Poziom zaangażowania Jastrzębia-Zdroju w działania proekologiczne jest bardzo wysoki, nawet w porównaniu z dużo większymi miastami” – komentuje Robert Cichowicz, zastępca prezydenta miasta.

W latach 2016-2020 miasto przekazało mieszkańcom ponad 9,5 miliona złotych na dotacje do wymiany kotłów i zakupu urządzeń do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. W tym roku przeznacza na ten cel kolejne 4 miliony. Początkowo na dotacje w 2021 roku przewidziana była pula 3 milionów złotych. Zainteresowanie jest jednak tak duże, że miasto postanowiło zwiększyć te środki o kolejny milion.

Do tej pory w 2021 roku jastrzębianie złożyli już 516 wniosków na zakup i montaż urządzeń grzewczych i 100 wniosków na montaż urządzeń OZE – paneli fotowoltaicznych, rekuperatorów czy pomp ciepła.

„Dzięki tym rozwiązaniom ograniczamy emisję w okresach letnich” – mówi Robert Cichowicz.

„W ubiegłym roku rozszerzyliśmy swoje działania w zakresie edukacji ekologicznej poprzez dofinansowanie do instalacji retencjonowania wody opadowej, którą później można wykorzystać w okresie suszy. Dotujemy tak zwaną Retencję i ten program cieszy się coraz większą popularnością” – dodaje zastępca prezydenta.

Do wymiany pozostało jedynie około 300 najstarszych kotłów – tak wynika z inwentaryzacji źródeł ciepła, która była jednym z wymogów „uchwały antysmogowej”. Z raportu przygotowanego przez Fundację 360! wynika, że Jastrzębie-Zdrój było jedynym miastem Subregionu Zachodniego, które przeprowadziło pełną inwentaryzację urządzeń grzewczych. (źródło: UM Jastrzębie-Zdrój)

 1. Ciekawe spostrzeżenia ma magistrat. Jeszcze nie tak dawno chwalili się ze mają ponad 100 tyś mieszkańców.
  Teraz przyznają ze niespełna 90 tyś mieszkańców. W dodatku około 60% to ludzie mieszkający na blokach a może i więcej. Więc wcale tak wesoło nie jest. Ciekawe czy hetmance wszystko mówią co się dzieje. A może mówią a ona i tak nie słucha?

 2. a na kondziołowcu jak było tak jest kopcą i trują całą poznańską i opolską.
  potrzeba zainteresować się domami na kondziołowcu tak dalej nie może być.

 3. Jeśli mieszkańcy walczą słusznie o jakość powietrza to co się robi — zmienia się plan zagospodarowania przestrzennego i wszystko w temacie///////////////////.

 4. Śmiech na sali
  “Do wymiany pozostało jedynie około 300 najstarszych kotłów – tak wynika z inwentaryzacji źródeł ciepła, która była jednym z wymogów „uchwały antysmogowej”. Z raportu przygotowanego przez Fundację 360! wynika, że Jastrzębie-Zdrój było jedynym miastem Subregionu Zachodniego, które przeprowadziło pełną inwentaryzację urządzeń grzewczych. (źródło: UM Jastrzębie-Zdrój).”
  W trakcie spisu zwanego inwentaryzacją pani pisała co jej właściciel domu powiedział. Gdyby powiedział, że ma nowy piec i pali groszkiem też by zapisała. Papier wszystko przyjmie. Nikt nie sprawdzał czy to jest stary piec, czy nowy, czy spełnia jakąś normę. Może to była inwentaryzacja, ale prowadzona była bardzo nierzetelnie.

  1. Święta racja. Te babsko pisało co chciało a mapa sporządzona jest do bani.
   Mam ogrzewanie gazowe a na mapie że stary kocioł zasypowy, Sąsiad (ten co nie jest akurat rodziną radnego) ma fotowoltaiczny system i pompę ciepła od kilku lat a na mapie że pali peletem. I na 100% babska u mnie nie było na wywiadzie, sąsiad potwierdzi to samo. Mam nieodparte wrażenie że ktoś wziął kasę za wywiad w terenie a go po prostu olał. Ale wiem z innych dzielnic że i owszem takie babsko chodziło z 3 lata temu. I pytało o szamba, piece i kompostowniki.

 5. Kiepsko idzie z ta walka, bo Jastrzebie utrzymuje sie w europejskiej czolowce pod wzgledem syfu w powietrzu.
  Syf w powietrzu to jedyny wskaznik porownujacy Jastrzebie do Dubaju.

 6. Dżordż Lowerboj

  Ta walka jest jak Yeti, albo co najmniej zeznanie podatkowe Obajtka.

  Wszyscy gadają, ale nikt nie widział.

  Żenujące to wszystko.

   1. Paweł, nie zwracaj na niego uwagi. Ten koleś nawet nie mieszka w Jastrzębiu, a na Jasnecie popisuje się swoją głupotą. Zresztą spójrz na jego nick, od razu wiadomo, że on lubi chłopców.

   2. kocioł 5 kat

    Ty za to nie brak ci tej błyskotliwosci DŻORDŻ LOWERBOJ i nigdy taki nie bedziesz heh
    ja kocioł wymieniony mam od 3 lat

   1. Dżordż Lowerboj

    Odezwał się znowu Polak katolik miłujący bliźniego swego jak siebie samego.

    Mamusia już tornisterek spakowała?

    Leć do szkoły ostatniego dnia przed lockdownem, może się czegoś nauczysz.

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
Poprzedni
Następny