Jastrzębski Węgiel

PlusLigaI rundaII runda
GKS Katowice30.09 (d)17.12 (w)
AZS Olsztyn04.10 (d)21.12 (w)
LUK Lublin08.10 (w)28.12 (d)
Warta Zawiercie15.10 (d)07.01 (w)
BBTS Bielsko-B.22.10 (w)14.01 (d)
Stal Nysa29.10 (d)21.01 (w)
Trefl Gdańsk02.11 (w)28.01 (d)
Asseco Resovia05.11 (d)04.02 (w)
Projekt Warszawa12.11 (w)11.02 (d)
Barkom Lwów19.11 (d)18.02 (w)
Ślepsk Suwałki23.11 (w)04.03 (d)
Cuprum Lubin26.11 (d)11.03 (w)
Skra Bełchatów03.12 (w)18.03 (d)
Czarni Radom07.12 (d)25.03 (w)
ZAKSA Kędzierzyn10.12 (d)01.04 (w)
Ćwierćfinał08-19.04
Półfinał22-30.04
Finały03-17.05
ZAKSA Kędzierzyn (m)
Jastrzębski Węgiel
Skra Bełchatów
Warta Zawiercie
Asseco Resovia
AZS Olsztyn
Trefl Gdańsk
GKS Katowice
Projekt Warszawa
Cuprum Lubin
LUK Lublin
Ślepsk Suwałki
Czarni Radom
Stal Nysa
Barkom Lwów (b)
BBTS Bielsko-B. (b)

“Jastrzębie wzorem dla Polski”


“Przyszłość zaczyna się dziś!” – to hasło niczym mantrę powtarzano w piątkowe popołudnie w Hali Widowiskowo-Sportowej, gdzie odbyła się specjalna konferencja przygotowana przez Jastrzębski Węgiel. Wśród gości prezesa Adama Gorola byli najwyżsi przedstawiciele Rady Ministrów, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Miasta Jastrzębie-Zdrój. Wśród wielu ważnych aspektów za najistotniejszą sprawę należy uznać podpisanie umów w sprawie powstania na bazie Akademii Talentów Jastrzębskiego pierwszego elementu CAOS, czyli Centralnych Akademickich Ośrodków Siatkarskich. W sumie podpisano jedenaście listów intencyjnych, w tym najważniejszy z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej.

Co to w praktyce oznacza? Budowana od niemal dekady nie bez kłopotów natury organizacyjnej Akademia Talentów “wskakuje” na najwyższy poziom zainteresowania ze strony PZPS! Siatkarska młodzież będzie w Jastrzębiu-Zdroju szkolona kompleksowo zarówno pod kątem sportowym, jak i edukacyjnym. Co więcej, mówimy tu już nie o kilku klasach liceum (jak to ma miejsce w znanych szkołach mistrzostwa sportowego), ale o de facto całej ścieżce naukowej od podstawówki aż do studiów. Ogólnie rzecz ujmując, w Polsce mają powstać trzy lub cztery tego typu ośrodki, a Jastrzębie-Zdrój jest pierwszym z nich. Zabiegał o to od pewnego czasu prezes Adam Gorol, który był gospodarzem spotkania.

Konferencja rozpoczęła się od prezentacji struktury, historii i sukcesów Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla, przedstawionej przez prezesa Gorola. Przypomniał on, jak długą drogę przeszła Akademia i jak istotny był jej powrót do Jastrzębia-Zdroju z Żor. Prezes Jastrzębskiego Węgla przedstawił także plany rozwoju bazy przy ul. Reja, której istotnym elementem pozostanie dawna “Kurnik Arena”. Dodajmy, że jeśli wszystkie plany Adama Gorola wejdą w życie, to będzie to zapewne… najbardziej okazały i nowoczesny “Kurnik” w Europie. Ponadto prezes podkreślił, jak wielkie znaczenie będzie miało rozszerzenie minisiatkarskiej bazy Akademii Talentów już nie tylko na Jastrzębie-Zdrój z okolicami, ale cały region. – Poszerzenie zakresu terytorialnego to nie tylko zainteresowanie siatkówką i pozyskiwanie nowych talentów, ale też… kibiców – podkreślił Gorol.

– W mojej ocenie w polskim sporcie brakowało do tej pory zabezpieczenia pionu edukacji aż po uczelnie wyższe. To jest główny temat naszej konferencji – wyjaśnił sternik Jastrzębskiego Węgla. Przypomniał, że rozwój młodego siatkarza opiera się nie tylko o trenera czy fizjoterapeutę, ale cały sztab ludzi, dzięki którym zawodnik zyskuje ogromne możliwości na przyszłość. – Najważniejsi są ludzie i ten właśnie kapitał ludzki chcemy uruchomić – zapewnił Gorol, który tradycyjnie już zaznaczył rolę, jaką w tej idei spełnia Jastrzębska Spółka Węglowa. – Możemy mieć marzenia i plany, ale bez Spółki Jastrzębski Węgiel i Akademia Talentów nie funkcjonowałyby na takim poziomie, jak obecnie. Należy mieć tego świadomość. Powtarzam to już szósty rok – powiedział Adam Gorol.

Jak wspomnieliśmy na wstępie, w konferencji na zaproszenie Jastrzębskiego Węgla wzięli udział ludzie, bez których wsparcia i dobrego słowa ten projekt nie ujrzałby światła dziennego. Warto podkreślić, że wszyscy gratulowali gospodarzom pomysłu i chęci rozwoju. Ten krok do przodu postawili oni jako wzór dla innych klubów siatkarskich i nie tylko.

Jastrzębski Węgiel to klub, który tworzy przyszłość polskiej siatkówki – powiedział prowadzący spotkanie Marek Magiera, zanim oddał głos najważniejszym gościom konferencji. Choć słowa te brzmią górnolotnie, to należy się z nimi zgodzić. Jeśli koncepcja Centralnych Akademickich Ośrodków Sportowych przyniesie sukces, to będzie to niewątpliwa zasługa właśnie naszego klubu oraz całego środowiska jastrzębskiej siatkówki. – Musimy myśleć o przyszłości. Reprezentacja Polski dwa razy z rzędu zdobyła mistrzostwo świata i należy działać już teraz, aby kontynuować te sukcesy – powiedział Adam Gorol.

Ze strony zaproszonych gości prezes Adam Gorol usłyszał nie tylko słowa wsparcia, ale i głębokiego uznania. Wprawdzie trudno było spodziewać się krytyki od osób, które już wcześniej musiały “przysiąść” nad tematyką konferencji, jednak w tym przypadku zapadły rzeczywiste deklaracje, a nie tylko “puste frazesy”. Popłynęły one ze strony Ministerstwa Sportu, Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Jastrzębskiej Spółki Węglowej czy Miasta Jastrzębie-Zdrój, reprezentowanego na konferencji przez prezydent Annę Hetman.


Relacjonujący takie wydarzenia dziennikarze zwykle mają problem, aby spośród całego “dania” wybrać “mięso”, które warto przedstawić czytelnikom. Tu jednak tak nie było. Przemówienia były nie tylko treściwe, ale i zawierały główne motto, które można opisać następująco: “Tę ideę popieramy i tak należy czynić również w innych miejscach”. Minister sportu Kamil Bortniczuk podkreślił, że szkoły sportowe na tak kompleksowym poziomie prowadzone przez kluby sportowe to droga, którą należy podążać. – Wasz projekt jest wzorem do naśladowania. Dziękuję też Jastrzębskiej Spółce Węglowej za wsparcie dla sportu. Będziemy wspierać projekt Jastrzębskiego Węgla i multiplikować go – zapewnił Bortniczuk.

Przedstawiciele dwóch innych ministerstw także nie ukrywali słów uznania. – To jest pomysł ocierający się o genialność. Gratuluję panie prezesie. Cieszę się, że Ministerstwo Aktywów Państwowych będzie mogło pomóc w realizacji tej idei – powiedział wiceminister Piotr Pyzik. – Ja także życzę powodzenia i zapewniam o wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Cieszę się, że taką rolę przypisujecie rozwojowi bazy edukacyjnej – przyznał wiceminister Tomasz Rzymkowski.

Wiele ciepłych słów Adam Gorol usłyszał też od europosła Ryszarda Czarneckiego, prezesa JSW Tomasza Cudnego i szefa PZPS Sebastiana Świderskiego. – To jest dzień zwycięstwa pana osobiście oraz całego klubu. Naprawdę cieszę się, że kilka lat temu zajął się pan siatkówką – powiedział Ryszard Czarnecki. – To dobrze, że my tutaj szukamy tego, co łączy, a nie tego, co dzieli. Wiele razy mówiłem, że inwestycja w sport zawsze się opłaca. Ten system będzie tworzył elity… i to nie tylko sportowe – dodał Czarnecki.

Od osobistych wspomnień rozpoczął swoje przemówienie prezes JSW Tomasz Cudny. – Trzydzieści lat temu pracowałem na kopalni. Byłem wtedy świadkiem, jak klub z tego miasta awansował do pierwszej ligi. Wówczas wszędzie wokół powstawały boiska do siatkówki. Ten zapał został jednak zmarnowany. Dlatego cieszę się i dziękuję prezesowi Adamowi Gorolowi, że gwarantuje nam, iż nie zmarnujemy potencjału. Dla nas jako Jastrzębskiej Spółki Węglowej bardzo ważna jest Społeczna Odpowiedzialność Biznesu. Jesteśmy w trakcie tworzenia strategii na kolejne dziesięć lat i ten aspekt będzie na pewno ważnym jej elementem – zaznaczył Tomasz Cudny.

Prezes PZPS Sebastian Świderski, z którym Adam Gorol podpisał najważniejszą z umów, także nie ukrywał uznania dla… niedawnych rywali w walce o medale mistrzostw Polski. Wszak Świderski był jeszcze kilka miesięcy temu prezesem pokonanej przez nasz klub w finale PlusLigi Zaksy Kędzierzyn-Koźle. – Współpracowaliśmy od dawna na niwie klubowej, a teraz współdziałamy także na linii Jastrzębski Węgiel i Polski Związek Piłki Siatkowej. Projekt Centralnych Akademickich Ośrodków Siatkarskich będzie stałym elementem naszej “piramidy” funkcjonowania polskiej siatkówki. Dziękuję też JSW za to, że widzi sens inwestycji w sport – powiedział Sebastian Świderski.

Po przemówieniach prezes Jastrzębskiego Węgla podpisał listy intencyjne w sprawie umów z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej, Śląskim Związkiem Piłki Siatkowej, katowicką Akademią Wychowania Fizycznego, Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Raciborzu, Akademią Techniczno-Humaniastyczną w Bielsku-Białej, Miastem Racibórz, Starostwem Powiatowym w Rybniku, Gminą Czerwionka-Leszczyny, Gminą Pawłowice oraz klubami sportowymi z Rudzińca i Skoczowa. Co ciekawe, w imieniu Czerwionki-Leszczyn umowę podpisał… dawny nauczyciel prezesa Adama Gorola ze szkoły średniej.

Co dalej? Cóż, rozmach rozwoju Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla musi budzić nadzieję, że “z tej mąki będzie chleb”. Akademia doczekała się już Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego oraz przebudowy i zaawansowanych projektów rozbudowy kompleksu w Szerokiej. Powstanie CAOS w Jastrzębiu-Zdroju to wejście na znacznie wyższy poziom “ważności” w strukturze całej polskiej siatkówki. Co więcej, jako pomysłodawcy tego projektu Jastrzębskiemu Węglowi przypisana jest rola awangardy zmian na lepsze w polskim sporcie.

Krótko mówiąc – jeśli ten projekt wypali (a ma ku temu wszelkie warunki), to Jastrzębie-Zdrój stanie się pod tym kątem wzorem do naśladowania dla całej sportowej Polski. Nie byłby to zapewne dla jastrzębskiego kibica powód do narzekań…

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

PlusLigaI rundaII runda
GKS Katowice30.09 (d)17.12 (w)
AZS Olsztyn04.10 (d)21.12 (w)
LUK Lublin08.10 (w)28.12 (d)
Warta Zawiercie15.10 (d)07.01 (w)
BBTS Bielsko-B.22.10 (w)14.01 (d)
Stal Nysa29.10 (d)21.01 (w)
Trefl Gdańsk02.11 (w)28.01 (d)
Asseco Resovia05.11 (d)04.02 (w)
Projekt Warszawa12.11 (w)11.02 (d)
Barkom Lwów19.11 (d)18.02 (w)
Ślepsk Suwałki23.11 (w)04.03 (d)
Cuprum Lubin26.11 (d)11.03 (w)
Skra Bełchatów03.12 (w)18.03 (d)
Czarni Radom07.12 (d)25.03 (w)
ZAKSA Kędzierzyn10.12 (d)01.04 (w)
Ćwierćfinał08-19.04
Półfinał22-30.04
Finały03-17.05
ZAKSA Kędzierzyn (m)
Jastrzębski Węgiel
Skra Bełchatów
Warta Zawiercie
Asseco Resovia
AZS Olsztyn
Trefl Gdańsk
GKS Katowice
Projekt Warszawa
Cuprum Lubin
LUK Lublin
Ślepsk Suwałki
Czarni Radom
Stal Nysa
Barkom Lwów (b)
BBTS Bielsko-B. (b)

Jastrzębski Węgiel

Informacje o klubie

Rok założenia: 1949 (LZS Jastrzębie-Zdrój), 1961 (Górnik Jastrzębie; od 1991 KS Jastrzębie-Borynia; od 2004 Jastrzębski Węgiel)
Barwy: pomarańczowo-biało-czarne
Adres: Hala Widowiskowo-Sportowa, ul. Jana Pawła II 6
Prezes: Adam Gorol
Trener: Marcelo Mendez (Arg)
Sztab: Henrique Furtado (II trener, Arg), Federico Baroni (trener przyg. motorycznego), Leszek Dejewski (asystent trenera), Bogdan Szczebak (scoutman), Bartosz Celadyn i Korneliusz Osman (masażyści)

Kadra 2021/22

Atakujący: Stephen Boyer (Fra) [8], Jan Hadrava (Cze) [2]
Libero: Jakub Popiwczak [3], Maksymilian Granieczny
Środkowi: Łukasz Wiśniewski [9], Jurij Gladyr (Ukr) [13], Jakub Macyra [95], Dawid Dryja [1]
Rozgrywający: Benjamin Toniutti (Fra) [6], Eemi Tervaportti (Fin) [14]
Przyjmujący: Trevor Clevenot (Fra) [17], Tomasz Fornal [21], Rafał Szymura [26], Kamil Dębski

Przewiń do góry
radiator
Idzie zima. Czy przetrwamy i wystarczy nam pieniędzy?