Jastrzębska kardiologia stale się rozwija

W sobotę, 18 grudnia, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju po raz pierwszy przeprowadzono zabieg ablacji. Operatorami byli lek. Gracjan Pytel, specjalista kardiolog z Śląskiego Centrum Chorób Serca oraz dr n. med. Grzegorz Mencel, specjalista w dziedzinie kardiologii WSS Nr 2. Pacjent to 64-letni mężczyzna, który cierpiał na napadowe migotanie przedsionków.

fot. WSS Nr 2

„Najczęściej występującym zaburzeniem rytmu serca jest migotanie przedsionków. Jedną z metod leczenia jest ablacja przezskórna. Stanowi ona uznaną alternatywę dla przewlekłego leczenia farmakologicznego i jest bardziej skuteczna. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Przez nakłucie skóry w pachwinie wprowadza się cewniki przezżylnie, a następnie do serca. W sercu odnajdujemy miejsce, które generuje zaburzenia rytmu i je niszczymy” – mówi Henryk Sobocik, lekarz zarządzający Oddziałem Kardiologicznym WSS Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

„Oddział Kardiologiczny naszego szpitala stale się rozwija. Nieco od ponad roku wykonujemy zabiegi wszczepienia stymulatora serca, a dodatkowym udogodnieniem dla pacjentów jest możliwość kontroli kardiostymulatorów w ramach poradni przyszpitalnej. W ramach programu KOS-zawał opiekujemy się również pacjentami po zawale mięśnia sercowego. Kolejnym krokiem było rozpoczęcie wykonywania zabiegów ablacji. Wkrótce planujemy również implantacje kardiowerterów-defibrylatorów. Choroby układu krążenia są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów, dlatego nasz oddział stara się mocno wychodzić naprzeciw tym statystykom i uruchamia nowe możliwości diagnostyki i leczenia pacjentów” – podsumowuje Henryk Sobocik.

  1. Pan Sobocik szkoda słów mi na tego pana myślałem że już go nie ma. Takie zabiegi to od lat są w innych szpitalach a u nas teraz faktycznie rozwój bardzo duży

  2. Miło słyszeć. Tylko przy tym rozwoju dlaczego ja, również z napadowym migotaniem przedsionków, czekałem 3 lata na wizytę u kardiologa? A gdy już nadeszła moja kolej to kardiolog zbadał mnie… telefonicznie! I już pierwszym zdaniem mnie rozwalił-“jak się pan czuje?”. Qr*wa, w chwili badania telefonicznego czułem się dobrze, ale że raz na miesiąc/dwa wyjście do ubikacji jest dla mnie jak wyprawa w Himalaje już pana doktora nie interesowało. Ot taki mamy postęp kardiologii w Jastrzębiu.

  3. W maju przeszłam zawał serca i właśnie doktor Mencel robił mi koronografię. Bardzo rzeczowy lekarz, super kardiolog, w ogóle fajny człowiek. Ponadto uważam, że kardiologów w Jastrzębiu mamy bardzo dobrych. Super specjaliści, godni polecenia. Są to bardzo młodzi, ambitni mężczyźni, kobiety również z dużą wiedzą i praktyką. Możemy być z nich dumni. Pozdrawiam

  4. Jak kardiologia to tylko polsko amerykańskie kliniki serca w Bielsku. Ci testują a tamci mają to już od lat w zastosowaniu !

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
PSE
Trudny kompromis