12. Czarni Radom26248-18
13. Stal Nysa26245-21
14. MKS Będzin2672-24

Jastrzębski bliżej półfinału!

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla poczynili pierwszy pewny krok do półfinału. W niedzielny późny wieczór nasz zespół udowodnił, że niedawna porażka w fazie zasadniczej z Aluron Wartą Zawiercie była tylko wypadkiem przy pracy. W ćwierćfinale play-off takich wątpliwości już nie było. Pojedynek – choć rzecz jasna niełatwy – zakończył się w trzech setach. MVP zawodów wybrany został Mohamed Al Hachdadi, ale na uwagę zasługuje także świetna zmiana, którą dał pod koniec pierwszej i najtrudniejszej partii Yacine Louati.

W premierowej odsłonie wynik zmieniał się niczym w kalejdoskopie. Najpierw po efektownym bloku Jurija Gladyra na Mateuszu Malinowskim Jastrzębski objął prowadzenie 6:3, po czym dwukrotna “czapa” tegoż Malinowskiego na Tomaszu Fornalu poskutkowała odwróceniem rezultatu (9:10). Nerwówkę przy siatce wzmagały jeszcze niezwykle długie analizy challenge, które zresztą przynosiły skutek, bowiem w co najmniej kilku sytuacjach należało drobiazgowo przeglądać materiał video (w efekcie “Stawkę większą niż życie” – muzyka z tego filmu towarzyszy obecnie challenge’om – przypomnieliśmy sobie co najmniej do odcinka “Genialny plan pułkownika Krafta”).

Po asie Gladyra na 17:15, a następnie długo oczekiwanym przebudzeniu Fornala w ataku (20:16) wydawało się, że mimo wszystko ten set zakończy się bez większych emocji. Tymczasem na dwukrotną “czapę” nadział się Al Hachdadi, a Warta chwyciła wiatr w żagle. Z 20:16 zrobiło się w kilka minut 20:22! W tej sytuacji trener Andrea Gardini postanowił wprowadzić Yacine’a Louatiego w miejsce Tomasza Fornala i ta zmiana okazała się kluczowa. Francuz dał na tyle świetną zmianę, że przy jego zagrywce Jastrzębski Węgiel dokonał kolejnej rewolucji na tablicy wyników (24:22), a całą pierwszą część gry zakończyło dotknięcie siatki przez jednego z zawiercian.

Drugi i trzeci set nie były już tak emocjonujące. Tym razem “pomarańczowi” nie pozwolili już sobie na powtórzenie błędów. Druga odsłona przebiegała pod znakiem ucieczek gospodarzy oraz nieudanych pogoni gości. Te pierwsze miały miejsce głównie za sprawą asów, jakie zaserwowali rywalom Lukas Kampa (6:3) i Rafał Szymura (14:12). Trzypunktową przewagę jastrzębianie utrzymali do stanu 20:17, po czym po blokach na Marokańczyku Warta odzyskała kontakt z naszym zespołem (21:20). Przerwą na żądanie sytuację uspokoił Gardini, a seta zakończył (oczywiście) as Jurija Gladyra, który posłał na drugą stronę siatki bombę nie do obrony.

Na początku trzeciej partii przy zagrywce Malinowskiego Warta wypracowała sobie lekką przewagę (1:3), ale zdołała utrzymać ją tylko do serwów Rafała Szymury, po którego asie Jastrzębski Węgiel po raz pierwszy przejął inicjatywę (6:5). Chwilę potem Louati wraz z kolegami zatrzymał na siatce Piotra Orczyka (8:6) i w ten sposób wypracowanego prowadzenia gospodarze już nie oddali. Wynik wprawdzie nieco falował, jednak goście już ani razu nie zdołali uzyskać punktowego kontaktu z naszym zespołem. Seta podsumował jeszcze blokiem na Malinowskim niezastąpiony Gladyr, a całe zawody zakończył nieudany atak Pawła Halaby.

Tym samym Jastrzębski Węgiel poczynił pierwszy krok do półfinału fazy play-off PlusLigi. Rewanż w Zawierciu odbędzie się w sobotę, 27 marca o godz. 14:45. Jeśli podopieczni Gardiniego ponownie pokonają Wartę, wówczas zapewnią sobie awans. Jeśli jednak górą będą rywale, to zmagania powrócą na decydujące starcie do Hali Widowiskowo-Sportowej.

21 marca 2021, Jastrzębie-Zdrój, 20:30
Jastrzębski Węgiel – Aluron Warta Zawiercie 3:0 (25:23, 25:21, 25:18)

Jastrzębski Węgiel: Wiśniewski, Kampa, Hachdadi, Gladyr, Fornal, Szymura, Popiwczak (libero) – Louati, Kosok.