Jastrzębski Węgiel drugą siłą

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla przypieczętowali drugie miejsce po fazie zasadniczej PlusLigi. W niedzielne późne popołudnie podopieczni Andrei Gardiniego zgodnie z oczekiwaniami pokonali na wyjeździe niżej notowanych Czarnych Radom za trzy punkty i tym samym w ćwierćfinale fazy play-off zagrają z ekipą, która zajmie siódmą lokatę. Co ciekawe, najlepszym zawodnikiem spotkania wybrany został Tomasz Fornal, który trafił do Jastrzębskiego Węgla właśnie z Radomia.

Jedynie w pierwszym secie Czarni byli w stanie poważnie zagrozić naszemu zespołowi. Faktem jest, że gospodarze prowadzili w tej partii tylko raz, ale za to… była to od razu piłka setowa przy stanie 24:23. Mało kto mógł jednak przewidywać taki rozwój wydarzeń, jeśli oglądał początek zawodów, gdy goście wbili rywali w parkiet blokiem Łukasza Wiśniewskiego i dwoma asami Mohameda Al Hachdadiego (3:0).

Jastrzębski utrzymywał tę przewagę aż do stanu 15:11, kiedy to w naszej grze coś wyraźnie się zacięło. Czarni zdołali zdobyć cztery oczka z rzędu i nie przeszkodziła im w tym nawet przerwa na żądanie Gardiniego. Kolejne minuty upływały pod znakiem nieudanych ucieczek naszego zespołu, którą gospodarze wydawałoby się ostatecznie zniwelowali po ataku Bartosza Firszta. Gdy chwilę potem Wiktor Josifow pocelował asem, na tablicy wyników pojawiło się wspomniane wyżej jedyne prowadzenie Czarnych. Na szczęście wicelider wytrzymał ciśnienie, wybronił piłkę setową i po udanym ataku Fornala odwrócił rezultat. Ostatecznie bitwę na przewagi zakończył Yacine Louati.

W drugiej i trzeciej odsłonie gospodarze nie sprawili gościom aż takich kłopotów. Jedynie na początku drugiego seta wyraźnie niesieni dobrą postawą z poprzedniej odsłony radomianie trzymali kontakt do stanu 15:14. Potem jednak popełnili dwa błędy, które skutkowały powiększeniem przewagi ”pomarańczowych” do trzech oczek. Niebawem Czarnych pogrążyli jeszcze asami Jurij Gladyr (18:14) i Al Hachdadi (22:15), a tę część gry ponownie zakończył Louati. Trzecia i ostatnia odsłona rozpoczęła się wprawdzie od prowadzenia gospodarzy (2:0), ale wicelider szybko opanował sytuację i od stanu 15:13 rozpoczął skuteczny finisz, który zakończył się deklasacją do piętnastu.

Jak wspomnieliśmy na wstępie wygrana za trzy punkty w Radomiu oznacza, że Jastrzębski Węgiel ma już pewne drugie miejsce, a to oznacza, że dwa pozostałe spotkania fazy zasadniczej (w środę z Wartą Zawiercie i w przyszły weekend z Cuprum Lubin) będą dla Andrei Gardiniego nieocenionym poligonem doświadczalnym przed play-offami i… finałami Pucharu Polski.

21 lutego 2021, Radom, 17:30
Czarni Radom – Jastrzębski Węgiel 0:3 (27:29, 18:25, 15:25)

Jastrzębski Węgiel: Al Hachdadi, Kampa, Gladyr, Wiśniewski, Louati, Fornal, Popiwczak (libero) – Kosok.