Jerzy Buzek: „To świetna wiadomość dla mieszkańców”

We wrześniu ubiegłego roku węgiel koksowy znalazł się na nowej liście surowców strategicznych dla Unii Europejskiej. Teraz głośno o nim w kontekście wsparcia z Funduszu Badawczego Węgla i Stali UE. Mowa tu o nawet 600 mln zł rocznie!

Większość tego surowca wydobywa Jastrzębska Spółka Węglowa.

„Decyzja Komisji Europejskiej to szansa na rozwój firmy, rozszerzanie jej działalności, dodatkowe miejsca pracy. W tym sensie to świetna wiadomość dla całego regionu i jego mieszkańców” – mówi prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego i przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. Jego słowa cytuje portal nettg.pl.

Warto wiedzieć, że Polska i Czechy produkują łącznie 14 mln ton węgla koksowego. Kolejne 40 mln ton Unia Europejska co roku jednak sprowadza między innymi z Australii, USA, Rosji czy Mozambiku.

„Póki co, nie ma realnej alternatywy w procesie wytwarzania stali, a pandemia koronawirusa pokazała boleśnie, jak niebezpieczne jest zbyt duże uzależnienie od dostaw z zewnątrz w newralgicznych obszarach. Coraz więcej mówi się więc o budowaniu tak zwanej strategicznej odporności Unii. I to właśnie w tym kontekście proponuję wsparcie z Funduszu Węgla i Stali dla unowocześniania rodzimej produkcji węgla koksowego” – wyjaśnia prof. Jerzy Buzek. (źródło: nettg.pl)

Wpisy na temat “Jerzy Buzek: „To świetna wiadomość dla mieszkańców””

  1. w Polskiej klasyfikacji istnieje ok 700 różnych zawodów wykonywanych przez społeczeństwo. Czy górnicy są do czegoś potrzebni? chyba nie. Piszcie o innych grupach zawodowych…

  2. Martwcie się bo CBA wkroczyło do JSW bo jest podejrzenie niegospodarnosci niech wezmą za dupe to towarzystwo całe i niech zrobią porządek

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry