Jerzyki! Kochane jerzyki!

Ptaki o długich, sierpowatych skrzydłach i szybkim locie. Podobne do jaskółek, ale niespokrewnione z nimi. Większość życia spędzają w powietrzu, nie siadając na ziemi. Gniazda zakładają tam, gdzie znajdują się wysokie budynki, często w miastach. Jednym słowem: JERZYKI!!!

fot. Mirosław Krynda

„Odkąd w Jastrzębiu-Zdroju pojawiły się wieżowce, ptaki znalazły swoje miejsce na ziemi, a właściwie niebie. Według moich obserwacji największa kolonia jerzyków znajduje się na osiedlu Chrobrego” – mówi Marek Wróbel, jastrzębianin, ornitolog-amator.

Wskutek zapobiegliwości miłośników tych ptaków nie zamurowano w wieżowcach otworów. Jerzyk występuje w całym mieście.

Gniazda są budowane z materiału „łowionego” w powietrzu. Jerzyki to ptaki owadożerne, które zjadają dziennie bagatela 20 000 owadów. Przylot pod koniec kwietnia, odlot na początku sierpnia. Długość 17-18 cm, rozpiętość skrzydeł 40-41 cm, waga 30-50 g.

„Ptak piękny i bardzo pożyteczny. Popatrzmy w górę, a zobaczymy jerzyki!” – zachęca nasz rozmówca.

Dzięki sympatykom tych pięknych i pożytecznych ptaków jakiś czas temu na jednym z bloków przy ulicy Marusarzówny zbudowano 25 budek lęgowych, a na bloku przy ulicy Kusocińskiego po termomodernizacji zamontowano 10 budek lęgowych nad każdą klatką schodową. Co ciekawe, ptaki dopiero po 2 latach zagnieździły się w nowych „gniazdach”.

„Niektóre miasta, zamiast oprysków chemicznych do zwalczania owadów, pobudowały budki lęgowe. Ptaki robią to za darmo. Pamiętajmy, jerzyki są przychylne i potrzebne ludziom. Dbajmy o nie!” – apeluje Marek Wróbel.

Prawdopodobnie parzenie się tych ptaków odbywa się w powietrzu. Jerzyki budują gniazda ze schwytanych w locie piór i źdźbeł, które zlepiają śliną w płaską miseczkę. Dopiero w końcu maja w gnieździe pojawiają się 2-4 białe jajka. Po 18 dniach wykluwają się pisklęta.

Prosząc rodziców o pokarm, młode jerzyki nie otwierają dziobów jak inne ptaki, lecz skubią pióra na szyjach dorosłych osobników. Na ten sygnał rodzice wpychają im głęboko do paszczy całą kulę złowionych w locie owadów.

Młode przebywają w gnieździe około 6 tygodni. Pod koniec czerwca opuszczają „rodzinne pielesze”, stają się natychmiast samodzielne i są w stanie przelecieć swą normę dobową, czyli KILKASET kilometrów! Ich nogi nie nadają się do chodzenia, za to wybitnie – do czepiania się powierzchni płaskich.

Na koniec prawdziwa niespodzianka dla miłośników ptaków. Dzięki uprzejmości Mirosława Krynda, mieszkańca Jastrzębia-Zdroju, możemy oglądać jerzyki online na żywo z kamerki umieszczonej w budce. Podgląd jest dostępny w sezonie lęgowym od początku maja do wylotu jerzyków.

Zobacz więcej>>>jerzyki-webcam.pl

 1. Śliczne ptaki, pięknie latają. W dużych miastach są chmary ,można podziwiać ich niepowtarzalne ewolucje powietrzne, tuż przy oknach i balkonach.

 2. Bardzo pożyteczne ptaki. Dziennie zjadają około 20 tysięcy robaków . Budujemy budki lęgowe dla tych ptaków . A nie jak niektóre SM po remontach bloków zamykają dojścia do otworów wentylacyjnych. Ale ludzie są chyba już bardziej świadomi tego , że ten ptak dba o mniejszą ilość komarów i innego robactwa

  1. co za osioł

   Jak byś miał/miała jakiekolwiek pojęcie dlaczego SM zamyka dojścia do otworów wentylacyjnych to byś nie pisał/a takich kocopołów bo zamykają je przed latającymi szczurami robiącymi gnój na potęgę czyli gołębiami.

   1. No widać że z ciebie niezły osioł jesteś szczur chyba pełzający. Powinny być pootwierane takie kratki wentylacyjne aby właśnie te ptaki które są wielkim dobrem i wiele dobra robią mogły tam się schować

     1. Trzeba baranie własnie udostępnić takie otwory aby te pożyteczne ptaki mogły miec miejsce na lęgi bo wiele dobra robią dla nas mieszkańcó.Mniej komwrów

   2. Pomyśl kilka razy a potem jeszcze raz, zanim znowu kogoś zwyzywasz. Jeśli stropodachy nie były docieplane materiałem sypkim to wystarczyło zmniejszyć otwory tak, aby zablokować dostęp gołębiom a pozostawić dostęp jerzykom. Ot i cała filozofia.

   3. Jeżeli otwory wentylacyjne są zajęte przez jerzyki to gołąb tam nie wejdzie. To raz. Dwa : otwory w budkach lęgowych dla jerzyków są bardzo małe,gdzie gołąb się nie zmieści. Obowiązkiem SM która zakrywa otwory wentylacyjne, jest wybudowanie budek lęgowych dla ptaków na remontowanych blokach.
    Jerzyk to Jerzyk. A gołąb to faktycznie szkodnik. Jeśli nie masz pojęcia o czym piszesz to lepiej siedź cicho.

  2. co to za młoty

   Jeżeli bedziesz miał dom prywatny to też ptakom udostępnisz baranie otwory wentylacyjne jako budki lęgowe ?? Bo jeśli tak to chyba masz coś nie po kolei we łbie.

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Fitness World za 1zł!

Ruszyła przedsprzedaż karnetów
Fitness World!
Pierwsze 3 miesiące za 1 zł/m-c.
Promocję można zakupić na stronie internetowej
www.fitnessworld-polska.pl
do 28.05.2021 r.
Do zobaczenia w klubie!

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny