JKH GKS z Pucharem na zawsze!

To nam się nigdy, ale to nigdy nie znudzi! Hokeiści JKH GKS Jastrzębie po raz czwarty w historii, a trzeci z rzędu zdobyli w piątkowy wieczór Puchar Polski! Oznacza to, że trofeum trafia na Jastor po wsze czasy! Po niesamowitym, pełnym emocji finale na Lodowisku Jantor w Katowicach podopieczni Roberta Kalabera pokonali dysponującą zawodnikami z przeszłością w NHL Unię Oświęcim 3:2 (1:1, 1:0, 1:1) po golach Zacka Phillipsa, Romana Raca i rodowitego jastrzębianina Kamila Wróbla. Uff… Co to była za jazda bez trzymanki. Czeka nas czwarte w ostatniej dekadzie nocne świętowanie przy naszym lodowisku!

Już w pierwszej tercji przekonaliśmy się, jak trudne zadanie nas czeka. Golkiper JKH GKS Jastrzębie Patrik Nechvatal od początku miał pełne ręce roboty, ale spisywał się wręcz wybornie. Gdy jednak w 2. minucie na ławkę kar zjechać musiał Maris Jass, zrobiło się nieciekawie. Tymczasem podopieczni Roberta Kalabera przetrzymali cięższy moment, a następnie wyprowadzili kontratak, w którym sfaulowany został Marek Hovorka. Sędziowie nie mieli wątpliwości i wskazali na rzut karny. Ten świetnie wyegzekwował Kanadyjczyk Zackary Phillips, który z profesorskim spokojem umieścił gumę w siatce swojego rodaka Clake’a Saundersa. Gol dla JKH GKS jeszcze bardziej rozwścieczył Unię, której ataki przyniosły skutek w 12. minucie, gdy z najbliższej odległości Nechvatala pokonał Daniił Oriechin. Na szczęście aż do ostatniej minuty zawodów był to jedyny gol dla rywali…

Na początku drugiej i trzeciej tercji zabójczo skuteczni jastrzębianie ukłuli drugi i trzeci raz. W obu przypadkach bohaterem imprezy okazał się Roman Rac. Brodaty Słowak najpierw genialnie wjechał z prawego skrzydła po podaniu Mateusza Bryka i nie dał szans Saundersowi, a następnie wypracował bramkową akcję Kamilowi Wróblowi, który huknął nie do obrony w 47. minucie i zamknął wynik po naszej stronie. Dodajmy, że chwilę potem szansę na czwartego gola miał Jan Sołtys, ale niestety nie wykorzystał błędu obrony Unii i tym samym przeciwnicy pozostali w grze.

Ostatnie dziesięć minut to koncert bramkarza Patrika Nechavatala – najlepszego w naszych szeregach. To, co Czech wyrabiał w bramce, już przeszło do historii jastrzębskiego hokeja. Nie pokonał go Luka Kalan, nie pokonał go Klemen Pretnar, nie pokonał go Gilbert Brule, ani żaden z tej międzynarodowej mieszanki, jaka zebrała się w Oświęcimiu. Jeszcze pod koniec zawodów pod bramką Czecha doszło do małej bitwy, a następnie rywale zdołali w pięciu na trzech w końcu wcisnąć drugą bramkę. Na więcej Unii nie było jednak stać… A potem syrena, a potem radość, a potem szampan…

I TYM SAMYM PUCHAR POLSKI PO RAZ CZWARTY W HISTORII TRAFIA NA JASTOR! CO WIĘCEJ, TRAFIA NA STAŁE! CZAPKI Z GŁÓW, PANOWIE!

2012 – 2018 – 2019 – 2021

5 lutego 2021, Katowice-Janów, 20:15
JKH GKS Jastrzębie – Re-Plast Unia Oświęcim 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)
1:0 Phillips 2:59 (rzut karny)
1:1 Oriechin (Da Costa, Garszyn) 11:21
2:1 Rac (Bryk) 23:47
3:1 Wróbel (Rac, Sawicki) 46:57
3:2 McKenzie (Da Costa, Glenn) 59:25 5/4

JKH GKS Jastrzębie: Nechvatal – Bryk, Górny, Phillips, Rac, Kasperlik – Sevcenko, Kostek, Urbanowicz, Hovorka, Ł. Nalewajka – Jass, Horzelski, Wałęga, Wróbel, Sołtys – R. Nalewajka, Michałowski, Sawicki, Jarosz Paś.