JSW: Akcja zakończona sukcesem

600 dawców, 190 litrów krwi i 56 litrów osocza – oto wynik dwudniowej, barbórkowej akcji zorganizowanej wspólnie przez JSW oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.

Co roku o tej porze górnicy świętują Barbórkę. Pandemia koronawirusa spowodowała jednak, że tłumne biesiady i karczmy piwne nie odbędą się. Zamiast tego górnicy postanowili wziąć udział w akcji oddawania krwi i osocza.

„Na górników zawsze można liczyć, zwłaszcza teraz, w okresie pandemii. Uważam, że warto pomagać chorym i potrzebującym. Przeszedłem koronawirusa i chciałabym mieć jakiś udział w pomocy innym ludziom” – mówi Łukasz Gałuszka, elektryk z Ruchu Borynia.

Dwudniowe przedsięwzięcie zakończyło się ogromnym sukcesem. Zebrano 190 litrów krwi i 56 litrów osocza. W sumie – w przeprowadzonych od lipca tego roku akcjach (włącznie z akcją NSZZ „Solidarność”) uczestniczyło 1658 osób, które oddały 568 litrów krwi oraz 102 litry osocza.

„W związku z obostrzeniami nie możemy Barbórki obchodzić jak co roku, ale dajemy świadectwo naszego zaangażowania i prospołecznej postawy” – podkreśla Artur Dyczko, zastępca prezesa Zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych i szef Sztabu Kryzysowego w Spółce – „Bardzo się cieszę, że jest taki duży odzew na naszą akcję, jak trzeba pomagać, to pomagamy”.

Najważniejszym celem akcji było zebranie jak największej ilości osocza ozdrowieńców, którym pacjenci z ciężkim przebiegiem Covid-19 będą leczeni między innymi w jastrzębskim szpitalu.

„W naszym szpitalu osocze od rekonwalescentów przetaczamy z pozytywnymi efektami już od 28 października. W tym dniu uzyskaliśmy zgodę Komisji Bioetycznej na stosowanie osocza u naszych pacjentów” – wyjaśnia lekarz Barbara Sosna, specjalistka chorób wewnętrznych, przewodnicząca Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

Barbórkową akcję oddawania krwi i osocza wsparli parlamentarzyści. Wśród nich Ewa Gawęda, senator RP, a także poseł Grzegorz Matusiak, którzy również oddał „życiodajną” krew. (źródło/fot.: JSW)

Wpisy na temat “JSW: Akcja zakończona sukcesem”

  1. No Jastrzebscy malkontenci jedziemy po górnikach czekam na komentarze cos w stylu ,, przecież to ich psi obowiazek wkoncu zjadaja moje podatki…” albo ,, i tak przeciez mieli dzien wolny za krwiodactwo” no czekamy…

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Geodezja

Sporządzenie mapy do celów projektowych, aktualizacja mapy zasadniczej, inwentaryzacja powykonawcza budynków, przyłączy, wytyczenie budynków, podział nieruchomości.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny