JSW: “Dziś ważny jest stabilny rozwój firmy”

Niskie ceny węgla metalurgicznego i koksu, trudna sytuacja rynkowa, również w branży wydobywczej, spowodowana pandemią COVID-19 w kraju i na świecie, a także zmniejszony w tym czasie popyt na surowce znacząco wpłynęły na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej JSW S.A. za 2020 rok.

fot. JSW (D. Lach)

Grupa Kapitałowa JSW generuje przychody przede wszystkim ze sprzedaży węgla metalurgicznego oraz sprzedaży koksu. W 2020 roku zakłady wchodzące w skład Grupy wyprodukowały ogółem 14,4 mln ton węgla oraz 3,3 mln ton koksu. Sprzedaż węgla do odbiorców zewnętrznych osiągnęła wartość 9,5 mln ton i była niższa o niespełna 2 proc. w porównaniu do roku 2019. Natomiast sprzedaż koksu wzrosła aż o 24,4 proc. i wyniosła 3,6 mln ton.

Średnia cena węgla metalurgicznego w omawianym okresie osiągnęła wartość 436,76 zł za tonę i była niższa o 31,2 proc. niż rok wcześniej. Spadła również o 30,1 proc. średnia cena koksu i wyniosła 777,75 zł za tonę. Przychody ze sprzedaży węgla do odbiorców zewnętrznych osiągnęły kwotę 3,5 mld zł. Z kolei przychody ze sprzedaży koksu i węglopochodnych osiągnęły wartość 3 mld zł. Niskie ceny węgla i koksu miały znaczący wpływ na przychody ze sprzedaży, które w 2020 roku osiągnęły poziom 7 mld zł i były niższe o 19,4 proc. niż w 2019 roku.

„Dziś ważny jest stabilny rozwój firmy, otwarcie na globalne szanse, poszukiwanie nowych potencjałów, dbałość o partnerów biznesowych, a przede wszystkim o załogę. Dlatego Zarząd podejmuje działania, które pozwolą nam zminimalizować wpływ pandemii COVID-19 na płynność Grupy Kapitałowej i poprawić efektywności organizacyjną, technologiczną, produkcyjną i handlową” – podkreśla dr hab. prof. nadzw. Barbara Piontek, prezes zarządu JSW – „Wierzę, że realizacja tych planów znacząco wpłynie na dynamiczny rozwój społeczno-gospodarczy całego regionu, wyznaczając JSW jako niekwestionowanego lidera w branży”.

EBITDA Grupy Kapitałowej JSW bez zdarzeń jednorazowych w 2020 roku była ujemna i wyniosła 218,8 mln zł. W minionym roku Grupa Kapitałowa JSW poniosła stratę netto w wysokości 1,5 mld zł.

W ubiegłym roku JSW przeznaczyła aż 3,2 mln zł na walkę z COVID-19. Od momentu pojawienia się pandemii Grupa JSW podjęła szereg działań prewencyjnych wzmacniających bezpieczeństwo załogi. Wdrożenie odpowiednich procedur pomogło zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa i zapewniło ciągłość operacyjną. Konsekwentnie realizowane są także cele strategiczne i inwestycyjne, aby zwiększyć wartość Grupy Kapitałowej JSW. (źródło: JSW)

 1. Najważniejsze żeby funkcja Nadsztygara została reszta nie gra roli ci ludzie wprost nie śpią po nocach martwiąc się o wydobycie i górników

 2. A ja życzę JSW wszystkiego najlepszego, co by się darzyło, zyski były i jak najdłużej fedrowała. Hej, hej Jastrzębie!

 3. pani prezes interpretacja słów jak na wykładach z ekonomii nic nie pomoże jak ceny węgla i koksu tak drastycznie
  spadają, wpływa to na wynik firmy, w tym zakresie należy ograniczyć nadmierne i nie efektywne koszty, a górnictwo to
  nie akademicki wykład ale twarde realia, a przy takiej ilości zz nie pójdą na żadne ustępstwa. Naukowe tytuły nic nie pomogą, jak w praktyce nie zna się uwarunkowań kopalń, to czarna branża jak węgiel i trzeba twardziela z wiedzą
  techniczną i praktyką, życzę powodzenia! Życzliwa

 4. Niech teraz nowa Pani jsw zajmie się tymi machlojami na kopalni niech obada ile jest pracowników biurowych i ilu jest sztygarow na dole do niczego niepotrzebnych za niedługo na 1 pracownika będzie 1 sztygar…

 5. Górnictwo to wlał wylał ile kasy idzie na dotacje do nierentownych kopalń ile szkód takie górnictwo wyrządza ile my podatnicy musimy utrzymwyać młodych emerytów którzy później zajmuja innym miejsca pracy na emeryturze

 6. Ile kasy wydają na psikanie w spółce przeciwko covid a i tak są zarażenia to psu na budę marniować tak kasę dezynfekcije powinny przeprowadza sprzataczki i przecierać klamki, kontakty a nie kasa idzie na jakieś fukanie

  1. Co ty człowieku myslisz ze prezes jsw ma tracic czas na zajmowanie sie tym ilu robi pociotków w biurach, na kopalniach, warsztatach i moze jeszcze w sigu?? Skoro wiesz o takich patologiach to powiadom CBA i ABW i niech ich poprzesłuchuja tak jak było w 2012. Ale co to zmieni? Kazdy sie wybroni ze przeciez ma zawodówke i zlozyl podanie wiec mu dali prace, a babki w biurze tez maja średnie bądź studia wiec tez powiedza ze legalnie je zatrudnili. Tego sie nie da wyplenić bo to od pokoleń jest taka sitwa wzajemnych powiązań że musieli by zwolnić 90% załogi zeby zostawic tylko tych uczciwie zatrudnionych. Ale ci z cba i abw też nie są lepsi bo do tych służb przyjmują tylko wybrańców którzy sa wybierani niewiadomo przez kogo i niewiadomo dlaczego. Wszyscy niby wszystkich kontrolują a nikt nikogo nie zamyka ani nie zwalnia – jednym słowem prawdziwe państwo prawa.

   1. Zamknąć te fabryki smrodu natychmiast albo jeszcze szybciej.

    Takie jest zdanie całej normalnej części społeczeństwa.

    Alleluja i do przodu. Amen.

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
Poprzedni
Następny