JSW płaci za epidemię

Gwałtowne zahamowanie aktywności gospodarczej, osłabienie popytu na stal, spadek produkcji stali i zapotrzebowania na surowce do jej produkcji, spowodowane światową pandemią COVID-19, w znacznym stopniu wpłynęły na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej JSW w dziewięciu miesiącach tego roku, która odnotowała 1 088,6 mln zł straty netto wobec 704,4 mln zł zysku rok wcześniej.

„Grupa JSW poniosła też znaczące koszty związane z epidemią SARS-CoV-2. Wyniosły one 84,6 mln złotych” – mówi Włodzimierz Hereźniak, prezes Zarządu JSW

„Dekoniunktura w europejskiej branży stalowej niekorzystnie wpłynęła na sytuację finansową Grupy Kapitałowej JSW” – mówi Włodzimierz Hereźniak, prezes Zarządu JSW.

„Po bardzo trudnym drugim kwartale, kiedy z powodu COVID-19 drastycznie ograniczona została aktywność gospodarcza, w trzecim kwartale uzyskaliśmy jednak znaczący wzrost sprzedaży. Wolumen sprzedaży koksu w stosunku do drugiego kwartału 2020 roku wzrósł o ponad 54%. W przypadku węgla odnotowaliśmy wzrost o blisko 30%. Niestety, uzyskiwane ceny sprzedaży produktów, które determinują wysokość przychodu naszej Grupy Kapitałowej, były w dalszym ciągu znacząco niższe niż w okresie przed pandemią. Grupa JSW poniosła też znaczące koszty związane z epidemią SARS-CoV-2. Wyniosły one 84,6 mln zł. Były to między innymi koszty związane z zarażeniami naszych pracowników wirusem COVID-19, ich kwarantanną, działaniami profilaktycznymi polegających na przebadaniu pracowników i zmianą organizacji pracy, tak by mogły być realizowane podstawowe zadania przy wzmożonej absencji pracowników” – wyjaśnia.

Z powodu epidemii w okresie od kwietnia do września tego roku Spółka nie mogła zrealizować planowanego wolumenu produkcji, w związku z czym w okresie dziewięciu miesięcy 2020 roku produkcja węgla wyniosła 10,6 mln ton i była tym samym o 2,8 proc. niższa niż rok wcześniej. Produkcja koksu wyniosła 2,4 mln ton i była niższa o 4 proc. w stosunku do tej sprzed roku.

Należy też zwrócić uwagę na fakt, że w omawianym okresie znacznie spadły ceny węgla metalurgicznego i koksu. Średnia cena węgla metalurgicznego wyniosła 457,13 zł za tonę, a więc była niższa o 32,4 proc. Podobny spadek dotyczył ceny sprzedaży koksu, która osiągnęła wartość 750,02 zł za tonę, a więc o 32,7 proc. niższą niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Sprzedaż węgla wyprodukowanego w kopalniach JSW była nieznacznie niższa niż rok wcześniej i wyniosła w omawianym okresie prawie 10 mln ton. Przychody ze sprzedaży tego surowca od odbiorców zewnętrznych spadły o 28,4 proc. i zostały zrealizowane na poziomie 2,6 mld zł.

Sprzedaż koksu była wyższa o 14,3 proc., natomiast przychody ze sprzedaży koksu i węglopochodnych były niższe o 22,7 proc. i wyniosły 2,3 mld zł. Łączne przychody ze sprzedaży w Grupie Kapitałowej JSW za okres dziewięciu miesięcy 2020 roku wyniosły 5,2 mld zł.

Grupa Kapitałowa JSW zatrudniała na koniec września 30 695 pracowników. W samej JSW były to 22 152 osoby. (źródło: JSW)

  1. niestety płaci za epidemie z pieniędzy pracowników, dlaczego żadne media nie napiszą jak nas BHP pracownicy traktują, jakich tajniaków na kopalniach mają… to już nie dziesiątki ukaranych ludzi to 100, 1000 a może pare tysięcy od 50 zł do 200 zł, a nawet 500 zł kary dostały – a gdzie kodeks pracy – i procedury typu upomnienie ustne, pisemne, pieniężne, kara nagany … niestety w JSW omija się kodeks pracy i kara się dopiero od kar pieniężnych po nagany… a dlaczego nikt nie kontroluje komórek bhp – czują się bezkarni w tej spółce,. żadnego białego nie ukarano! fizyczni idą na pierwszy i jedyny front

    1. Kodeks pracy dopuszcza kary finansowe. Wystarczy, że te pieniądze pójdą na poprawe bhp, a jak nie pasuje to wystarczy się zwolnić, przebranżowić

  2. Nie za epidemie, ale nie jest w stanie sprzedac swojego produktu. Jeden z kluczowych odbiorcow w Krakowie wygasil wielki piec na zawsze.
    Odbiorcy zagraniczni kupia tam gdzie taniej, wiec raczej nie w JSW.
    Stal i wyroby ze stali sa produkowane. Swiat bez JSW produkujacej 1,8% wegla na swiecie przetrwa.
    Melagomanskie gadki to zwykla propaganda.

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Badania prenatalne

Badania Prenatalne NFZ.
Wyliczenie ryzyka możliwości
wystąpienia chorób genetycznych,
wykluczenie wad rozwojowych płodu,
potwierdzenie dobrostanu płodu.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny