JSW płaci za epidemię

Gwałtowne zahamowanie aktywności gospodarczej, osłabienie popytu na stal, spadek produkcji stali i zapotrzebowania na surowce do jej produkcji, spowodowane światową pandemią COVID-19, w znacznym stopniu wpłynęły na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej JSW w dziewięciu miesiącach tego roku, która odnotowała 1 088,6 mln zł straty netto wobec 704,4 mln zł zysku rok wcześniej.

„Grupa JSW poniosła też znaczące koszty związane z epidemią SARS-CoV-2. Wyniosły one 84,6 mln złotych” – mówi Włodzimierz Hereźniak, prezes Zarządu JSW

„Dekoniunktura w europejskiej branży stalowej niekorzystnie wpłynęła na sytuację finansową Grupy Kapitałowej JSW” – mówi Włodzimierz Hereźniak, prezes Zarządu JSW.

„Po bardzo trudnym drugim kwartale, kiedy z powodu COVID-19 drastycznie ograniczona została aktywność gospodarcza, w trzecim kwartale uzyskaliśmy jednak znaczący wzrost sprzedaży. Wolumen sprzedaży koksu w stosunku do drugiego kwartału 2020 roku wzrósł o ponad 54%. W przypadku węgla odnotowaliśmy wzrost o blisko 30%. Niestety, uzyskiwane ceny sprzedaży produktów, które determinują wysokość przychodu naszej Grupy Kapitałowej, były w dalszym ciągu znacząco niższe niż w okresie przed pandemią. Grupa JSW poniosła też znaczące koszty związane z epidemią SARS-CoV-2. Wyniosły one 84,6 mln zł. Były to między innymi koszty związane z zarażeniami naszych pracowników wirusem COVID-19, ich kwarantanną, działaniami profilaktycznymi polegających na przebadaniu pracowników i zmianą organizacji pracy, tak by mogły być realizowane podstawowe zadania przy wzmożonej absencji pracowników” – wyjaśnia.

Z powodu epidemii w okresie od kwietnia do września tego roku Spółka nie mogła zrealizować planowanego wolumenu produkcji, w związku z czym w okresie dziewięciu miesięcy 2020 roku produkcja węgla wyniosła 10,6 mln ton i była tym samym o 2,8 proc. niższa niż rok wcześniej. Produkcja koksu wyniosła 2,4 mln ton i była niższa o 4 proc. w stosunku do tej sprzed roku.

Należy też zwrócić uwagę na fakt, że w omawianym okresie znacznie spadły ceny węgla metalurgicznego i koksu. Średnia cena węgla metalurgicznego wyniosła 457,13 zł za tonę, a więc była niższa o 32,4 proc. Podobny spadek dotyczył ceny sprzedaży koksu, która osiągnęła wartość 750,02 zł za tonę, a więc o 32,7 proc. niższą niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Sprzedaż węgla wyprodukowanego w kopalniach JSW była nieznacznie niższa niż rok wcześniej i wyniosła w omawianym okresie prawie 10 mln ton. Przychody ze sprzedaży tego surowca od odbiorców zewnętrznych spadły o 28,4 proc. i zostały zrealizowane na poziomie 2,6 mld zł.

Sprzedaż koksu była wyższa o 14,3 proc., natomiast przychody ze sprzedaży koksu i węglopochodnych były niższe o 22,7 proc. i wyniosły 2,3 mld zł. Łączne przychody ze sprzedaży w Grupie Kapitałowej JSW za okres dziewięciu miesięcy 2020 roku wyniosły 5,2 mld zł.

Grupa Kapitałowa JSW zatrudniała na koniec września 30 695 pracowników. W samej JSW były to 22 152 osoby. (źródło: JSW)

  1. niestety płaci za epidemie z pieniędzy pracowników, dlaczego żadne media nie napiszą jak nas BHP pracownicy traktują, jakich tajniaków na kopalniach mają… to już nie dziesiątki ukaranych ludzi to 100, 1000 a może pare tysięcy od 50 zł do 200 zł, a nawet 500 zł kary dostały – a gdzie kodeks pracy – i procedury typu upomnienie ustne, pisemne, pieniężne, kara nagany … niestety w JSW omija się kodeks pracy i kara się dopiero od kar pieniężnych po nagany… a dlaczego nikt nie kontroluje komórek bhp – czują się bezkarni w tej spółce,. żadnego białego nie ukarano! fizyczni idą na pierwszy i jedyny front

    1. Kodeks pracy dopuszcza kary finansowe. Wystarczy, że te pieniądze pójdą na poprawe bhp, a jak nie pasuje to wystarczy się zwolnić, przebranżowić

  2. Nie za epidemie, ale nie jest w stanie sprzedac swojego produktu. Jeden z kluczowych odbiorcow w Krakowie wygasil wielki piec na zawsze.
    Odbiorcy zagraniczni kupia tam gdzie taniej, wiec raczej nie w JSW.
    Stal i wyroby ze stali sa produkowane. Swiat bez JSW produkujacej 1,8% wegla na swiecie przetrwa.
    Melagomanskie gadki to zwykla propaganda.

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry