„Wyjście Smoga” z Jastrzębia?

fot. pixabay

Swego czasu stowarzyszenie „Samorządne Jastrzębie” wraz z inicjatywą z Rybnika „Wyjście Smoga” przeprowadziło pomiary jakości powietrza w Jastrzębiu-Zdroju. Specjalnie do tego celu został wypożyczony sprzęt z Krakowskiego Alarmu Smogowego. Pomiary miały charakter happeningowy i próbowały zwrócić uwagę mieszkańców oraz władz miasta, że nasz region nie jest „zieloną wyspa” w kwestii smogu. Dlatego wszyscy byli (i chyba nadal są) zadowoleni, że miasto przystąpiło do realizacji zadania „Miejski system zarządzania jakością powietrza w mieście Jastrzębie-Zdrój”.

Wówczas „Samorządne Jastrzębie” wystosowało do władz miasta kilka technicznych pytań do przeprowadzanego programu:

1) Kto ma nadzór nad czujnikami?
2) Czy są kalibrowane? Jeśli tak, to w jaki sposób i jak często?
3) Jakim błędem są obarczone pomiary? Czy ktoś przed rozpoczęciem programu to sprawdzał i testował?
4) W jaki sposób miasto będzie informować mieszkańców o nadchodzących lub istniejących zagrożeniach?

Stowarzyszenie na ostatni punkt zwracało szczególną uwagę. Miasto powinno bowiem skutecznie informować mieszkańców, tak aby wiadomości o zanieczyszczeniach same szukały zainteresowanych, nie odwrotnie. Jak przekonywali organizatorzy akcji, system ostrzegania przed złą jakością powietrza w praktyce często działa słabo, a informacje przekazywane na stronach gmin/miast nie są podawane w przyjazny dla odbiorców sposób. Ponadto katalog dodatkowych kanałów informowania nie jest szeroko wykorzystywany, a docieranie do innych jednostek, takich jak służba zdrowia czy oświata, nie jest powszechne. Niestety, ich zdaniem, w systemie zarządzania kryzysowego są „poważniejsze sprawy” niż zła jakość powietrza.

Zobacz>>>Dynamiczna Mapa Jakości Powietrza

Chcesz skomentować ten tekst? Publikowane będą tylko komentarze bezpośrednio odnoszące się do tej treści

  1. Ciekawe jakie wyniki by wyszły podczas pomiaru na osiedlu Chrobrego „6” gdy domki jednorodzinne z ul. Bronisława Czecha trują całe osiedle od lat, że wieczorami idzie „zdechnąć” ze smrodu. Tam to chyba by skali brakło podczas odczytu. Pan z numeru 20 od lat nie daje o sobie zapomnieć, dym jak tra lala co noc 🙂

  2. Informacje o jakości powietrza nie uwzględniają powietrza napływającego z Czech, nieraz bardzo zanieczyszczonego (np. Stonawa).

  3. najlepsza jest informacja o jakosci powietrza na tablicy przy ul.Wrocławskiej – kolor zielony, minka kiepska, brak informacji ile procent przekroczona norma, a do tego informacja ,że pomiar usredniony dla miasta. Na oko całkiem nieźle, ale to „prawie prawda” o jakosci powietrza , niestety daleka od stanu faktycznego

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry