Co dalej z kinem?

„W marcu 2024 roku kończy się umowa zawarta przez Miasto Jastrzębie-Zdrój z Instytucją Filmową Silesia Film w Katowicach na najem budynku dla Miejskiego Ośrodka Kultury. Do końca trwania 5-letniej umowy zostały więc jeszcze tylko 2 lata. Co dalej z siedzibą MOK-u?” – pyta radny Andrzej Matusiak w swojej interpelacji.

fot. MOK Jastrzębie-Zdrój

„Czy władze miasta mają zamiar dalej przedłużyć umowę, czy ewentualnie wykupić budynek od Silesia Film? A co w przypadku nieprzedłużenia umowy i niewykupienia budynku? Co stanie się z Miejskim Ośrodkiem Kultury i jedynym w naszym mieście kinem oraz jego pracownikami” – docieka miejski rajca.

Przypomnijmy, że 29 marca 2019 roku została podpisana nowa umowa z właścicielem budynku, w którym mieści się siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury i kina „Centrum”. Czynsz według podpisanego porozumienia wyniósł 64 499,99 zł miesięcznie.

Rok wcześniej miasto, po konsultacji z radnymi, podjęło decyzję o przedłużeniu umowy dzierżawy na 2-3 lata, przy jednoczesnych próbach wynegocjowania – korzystając z pomocy marszałka województwa – korzystniejszych warunków najmu. Kwestią otwartą pozostawało, czy magistrat zdecyduje się nabyć obiekt przy alei Piłsudskiego, czy rozpocznie budowę nowego. Ostatecznie magistrat wybrał trzecią opcję, czyli wynajmowania budynku.

 1. Tam trzeba wysłać odpowiednie służby specjalne RP !!!
  Które, prześwietlą umowę i zaopiniują wynikającą tam niegospodarność związaną z umową najmu i możliwość wybudowania lub ściągnięcia do miasta prywatnego kina.
  Śmierdzi tam tak zwanym układzikiem na kilometry.

 2. Hmmmm ….. z matematyki nigdy nie byłem dobry , ale ….

  64.500 zł/m-c x 12 m-cy to daje 774.000 zł/rok
  774.000 zł x 5 lat to daje 3.870.000 zł

  czy wykorzystując środki z Unii Europejskiej , które są dostępne , nie można wybudować Centrum Kultury na miarę możliwości naszego miasta ? Mamy grunt w Strefie Centrum , Miasto posiada również inne grunty w Centrum Miasta a my musimy ładować takie pieniądze do firmy z Katowic ? Mało mamy doradców przy Prezydencie Miasta by cokolwiek pozytywnego zrobić dla mieszkańców ? Jeżeli tak wydajemy pieniądze publiczne , to się nie dziwię , ze lepiej posadzić kwiatki na klombie niż myśleć o nowych inwestycjach będących wartością dodana dla naszego miasta !

  1. Może i z matematyki jesteś dobry ale z ekonomią masz na bakier.
   W tej kasie nic nie musi się zgadzać byle profity trafiły do odpowiedniej kieszeni to właśnie ta ich ekonomia.

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
radiator
Idzie zima. Czy przetrwamy i wystarczy nam pieniędzy?