„Koksowy” potrzebny Europie?

Węgiel koksowy został umieszczony na unijnej liście surowców krytycznych najpierw w 2014, a następnie w 2017 roku. Teraz Komisja Europejska ma ogłosić nowy wykaz surowców na następne trzy lata. Chodzi o surowce niezbędne i strategiczne z punktu widzenia zapewnienia ich bezpiecznej, zrównoważonej i przystępnej cenowo dostawy.

Jak argumentują przedstawiciele JSW, ma to szczególne znaczenie dla odróżnienia węgla energetycznego od wykorzystywanego do produkcji stali węgla koksowego. Utrzymanie na liście surowców krytycznych powinno ułatwić pozyskiwanie finansowania na inwestycje związane z węglem koksowym.

fot. Archiwum. Węgiel koksowy został umieszczony na unijnej liście surowców krytycznych najpierw w 2014, a następnie w 2017 roku. Teraz Komisja Europejska ma ogłosić nowy wykaz urowców na następne trzy lata.

„Jako zarząd wysoko oceniamy prawdopodobieństwo utrzymania węgla koksowego na liście surowców krytycznych. W naszym odczuciu wykonaliśmy wszystko, co mogliśmy. Dotarliśmy do wszystkich możliwych osób – i na poziomie Brukseli, i naszego państwa” – powiedział Włodzimierz Hereźniak, prezes JSW, którego słowa cytuje portal nettg.pl.

Szef JSW przypomniał, że decyzję w tej sprawie Komisja Europejska miała podjąć w marcu 2020 roku, ale termin został przełożony.

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry