Kopalnie, napływ mieszkańców, strajki…

1 marca o godzinie 15.00 upływa termin nadsyłania projektów w konkursie na ścieżkę turystyczną promującą miasto. Konkurs został zorganizowany z okazji 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego.

fot. UM Jastrzębie-Zdrój

Głównym tematem planowanej trasy powinna być solidarnościowa tradycja naszego miasta. Powstawanie Jastrzębia-Zdroju, budowa kopalń, napływ mieszkańców czy strajki zwieńczone podpisaniem Porozumienia Jastrzębskiego – to główne zagadnienia, jakie muszą pojawić się w projekcie ścieżki. Oprócz tego anegdoty, historie mieszkańców, opowieści dotyczące czasów PRL-u i wszystko to, co zdaniem uczestników pozwoli najpełniej i najciekawiej pokazać ten element historii naszego miasta.

Trasa powinna prowadzić od pomnika Porozumienia Jastrzębskiego poprzez „kościół na górce” (Parafia Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła), osiedle Gwarków i przylegający jar, aż do Łaźni w Moszczenicy (Centrum Dziedzictwa Postindustrialnego i Porozumienia Jastrzębskiego), która będzie wieńczyć Szlak Wolności. Pozostałe punkty trasy uczestnicy konkursu zaproponują samodzielnie. (źródło: UM Jastrzębie-Zdrój)

Pobierz>>>Regulamin konkursu i karta zgłoszeniowa

 1. Można wytyczyć szlak:
  -Kielce – wiocha zabita dechami, auto załadowane ziemniakami – kierunek Jastrzębie Zdrój – wtedy jeszcze bez znaku “-”
  -Jastrzębie Zdrój ślizgi na ul Śląskiej Luksus nad luksusy. Wcześniej ewentualnie hotele robotnicze na Pszczyńskiej. Nic się tam nie zmieniło była kiedyś patologia i obecnie tez tam mieszka patologia. Jeden tylko rozebrali bo już nie mógł znieść tego co tam się działo.
  -Kielce, powrót po 25-28 latach jako emeryt na wieś – burżuj pełną gębą. Osiągnięcia życiowe: zniszczona wątroba, 3 żona, najmądrzejszy z mądrych bo był w świecie w przeciwieństwie do reszty z PGRu.
  I ot taka wycieczka w 3 punktach dla przeciętnego przyjezdnego gorola. Można tylko zmieniać miejsce startu i celu reszta bez zmian.

 2. Dżordż Lowerboj

  Miasto bez przyszłości na siłę dopatruje się sensu w życiu przeszłością…

  W dodatku niechlubną i krótką.

  Żenada.

  1. Racja. Ile można pisać o tym co było? Dla młodych? Przecież oni stąd wyjeżdżają bo co tutaj ich trzyma oprócz starych i schorowanych rodziców? Uczelni wyższych brak, inwestorów brak, perspektyw brak, nowych miejsc pracy brak, teatru czy opery brak… Mam dalej wymieniać? Caryco z bunkra OBUDŹ SIĘ!

 3. Czy ta trasa ma być piesza czy może trzeba jechać samochodem ? Aby wyznaczyć trasę według podanego wzoru i dodaniu kilkunastu punktów ważnych dla historii miasta ,moźna by ją pokonać pieszo w dwa dni ,a samochodem kilka godzin. W kościele napewno msza, a przy innych punktach trzeba przekazać parę informacji. Kto wpadł na tak genialny pomysł z tą trasą ? Na pewno jakiś “uczony”.

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Badania prenatalne

Badania Prenatalne NFZ.
Wyliczenie ryzyka możliwości
wystąpienia chorób genetycznych,
wykluczenie wad rozwojowych płodu,
potwierdzenie dobrostanu płodu.

Czytaj więcej »

Carte Blanche

Usługi wykończeniowe,
gładzie, malowanie, kafelkowanie
sufity podwieszane, sufity napinane,
panele podłogowe i ścienne,
montaż drzwi i parapetów.
meble na wymiar.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny