Kto im pomoże?

„Jastrzębianie nie chcą uchodźców w swoim mieście” – pisaliśmy jeszcze kilka lat temu. I chociaż zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy tego pomysłu powoływali się na wartości uniwersalne, rów, jaki został wykopany między obydwoma obozami, trudno było zasypać. Dzisiaj – mogłoby się wydawać – sytuacja jest zgoła inna… Po tym, jak Władimir Putin zaatakował Ukrainę, wiele podnoszonych wcześniej argumentów straciło swój ciężar gatunkowy. Przypomnijmy sobie jeszcze raz tamtą dyskusję i odpowiedzmy na pytanie, po której stronie opowiedzielibyśmy się w tym momencie?

fot. pixabay

Zacznijmy od tego, że najwcześniej pojawiły się głosy internautów, zachodzących w głowę, po co w Jastrzębiu-Zdroju uchodźcy, tak jakby miasto miało za mało problemów. „Coś się komuś p……o w głowie, jeszcze uchodźców nam brakuje?! Mało smrodu i nędzy, a teraz jeszcze jacyś ludzie na łasce, wikcie i opierunku jastrzębian?!” – dopytywał się „Neon”, z trudem kryjąc swoje wzburzenie.

Z czasem troska komentujących przyjęła zgoła osobliwą postać. Pojawił się bowiem postulat, wielokrotnie powtarzany, aby pomagać, ale w pierwszym rzędzie… mieszkańcom Jastrzębia-Zdroju. „Nasze dzieci wyjeżdżają za granicę bo nie ma dla nich pracy, mieszkań, a ci chcą, żeby przyjmować uchodźców… Puknijcie się w głowę! Lepiej pochylcie się nad tymi biednymi rodzinami, które naprawdę potrzebują pomocy i żyją w nędzy w naszym mieście. Dopiero wtedy zrobicie dobry uczynek” – pisała jedna z internautek.

Autorce komentarza wtórował inny czytelnik, ukrywający się pod nickiem „proste pytanie”. „A co z kilkoma milionami polskich uchodźców – głodem wypędzonych z kraju? Czy aby wyjechali z Polski, także naszego miasta, dla przyjemności?” – dociekał.

Tymczasem w ochronie uchodźców, zdaje się, że jako jedna z pierwszych, stanęła niejaka „sajonara”, wskazując na hipokryzję uczestników internetowej dyskusji. Pisząc to, posłużyła się argumentami, nad którymi trudno przejść do porządku dziennego. Wytoczyła najcięższe armaty. „Co wy ludzie chcecie od tych biedaków? Jak Polacy uciekali z kraju, to też inne państwa ich przyjmowały. Katolicy od siedmiu boleści! Pięknie mówią, ale jak trzeba pomóc innym, to odwracają się plecami. Taki jest katolicyzm wasz wybiórczy. Wstyd!!!” – ubolewała.

Dość powiedzieć, że swoim wpisem czytelniczka otworzyła przysłowiową puszkę Pandory. Od tego momentu ciężar argumentów, na jakie powoływały się obie strony, rósł w astronomicznym tempie. Zaś temperatura dyskusji na łamach naszego portalu osiągnęła poziom wrzenia. „Zastanawia mnie, jak można przyjmować komunię świętą, mając taką nienawiść w sobie? Dlatego Jezus powiedział, że jesteście podobni do grobów. Tych samych, które wyglądają pięknie na zewnątrz, lecz w środku są pełne kości i plugastwa” – tak „Zbyszek” „punktował” przeciwników przyjmowania uchodźców.

Wróćmy do Jastrzębia-Zdroju. „Wypasione plebanie, salki do prania mózgów dzieci, puste domy zakonne, kościelne budynki, to wszystko zbudowane za kasę tak zwanych katolików. Ale oni nie mają prawa tym dysponować. Mogą tylko finansować utrzymanie tych niszczejących dóbr. Dlatego uchodźcy w pierwszym rzędzie powinni zająć te obiekty, chociażby ze względów czysto moralnych” – oto kolejny wpis na ten temat.

Pozostawało tylko kwestią czasu, kiedy autor powyższego wpisu i jego „poplecznicy” narażą się na ciętą ripostę innych dyskutantów. Pierwszy do kontrofensywy przystąpił internauta, który postawił na całkowitą anonimowość. „Nic tylko cieszyć się, że parafie zachowały rozsądek. Za to nie mam nic przeciwko, aby każdy zwolennik przyjęcia uchodźców przyjął ich pod swój dach, dał wikt i opierunek, a następnie wziął odpowiedzialność za przyjęte osoby” – padło w odpowiedzi.

Powoli ta szczególna wymiana zdań zaczęła przypominać odbijanie piłeczki. Jednym słowem – argument za argument: „Jako naród katolicki powinniśmy brać przykład od papieża Franciszka…”, „…super, jeśli papież ma takie dobre serce, to niech przekaże kasę z Watykanu, ja wolę pomóc Polakowi, bo biednych mamy sporo…”, „…zaprawdę Polska to katolicki kraj, nawet papieża mają w czterech literach…”, „…no proszę, jacy troskliwi obywatele, jak się martwią o miłosierdzie i odwołują do papieża, szkoda, że nie jesteście tacy troskliwi, kiedy kościół sprzeciwia się aborcji i innym ważnym etycznie sprawom…”

Na koniec ważny wpis, który pojawił się jako jeden z ostatnich, przynajmniej na chwilę, kiedy padają te słowa. Sporo w nim refleksji, zadumy nad ludzkim losem, namysłu: „Nie wrzucajmy wszystkich do jednego worka! Ci ludzie uciekają przed własnym przeznaczeniem, które zamyka się w słowach głód, poniżenie, wreszcie – śmierć. Nie zapominajmy, że członkowie Świętej Rodziny też byli uchodźcami, którzy schronili się przed siepaczami Heroda w Egipcie. To my tworzymy rzeczywistość, która nas otacza!”

Ps. „Nie jesteśmy w posiadaniu takich miejsc jak bursy, internaty czy wolne mieszkania. Jednak gwarantujemy pomoc tymczasową w postaci dostosowania obiektów miejskich dla potrzeb uchodźców z Ukrainy oraz zabezpieczenie wyżywienia. Dziś w południe mamy nadzwyczajne spotkanie z wojewodą śląskim. Czekamy na wytyczne i sugestie, jak władze województwa chcą organizować pomoc, by móc się dostosować” – poinformował w piątek, 25 lutego, jastrzębski magistrat.

  1. Przeciez Jastrzebie stac na zafundowanie noclegow w odpowiednich motelach,hotelach,pensjonatach.Skoro bylo nas stac na taaaaakie podwyzki gaz dla wladzy to tym bardziej powinno stac nas na pomoc .

  2. Ludzie omamieni egoizmem to młode pokolenie ,tak ich wychowali rodzice !
    Tyle lat był pokój na świecie i Europie ,nie rozumieją co to jest wojna ,myślą że wojna wygląda tak jak gra w komputerze .
    Polacy się bardzo zmienili ,szczególnie w takich miejscach jak Jastrzębie gdzie mieszkają w takich molochach .
    Nawet rodziny nie utrzymują ze sobą kontaktów .

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Również warto przeczytać
Idzie zima. Czy przetrwamy i wystarczy nam pieniędzy?
radiator
Wsłuchuję się w morze informacji codziennie serwowanych w programach informacyjnych. Nawet niedawno (wbrew swoim zasadom) postanowiłem obejrzeć „dziennik telewizyjny” w telewizji rządowej. Byłem nieomal szczęśliwy, ekstaza, rzekłbym „orgazm intelektualny”. Kraj...
Trudny kompromis
PSE
Budowa linii 400 kV Godów – Pawłowice wchodzi w kolejny etap prac. To strategiczna inwestycja dla Śląska. Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. zakończyły prace nad studium wykonalności projektu budowy linii 400...
"Towaaar przywieźli!!!"
b1cbfb2c
Taki obrazek rodzajowy. Była trzecia, może czwarta nad ranem. Za oknem panowały wciąż grudniowe ciemności. Do pokoju, w którym spałem, wkradał się anemiczny snop światła. Wstałem, przetarłem z dziecięcą manierą...
Ile kosztuje magister?
studies-g0a9142017_640
Wpisujemy kilka niepozornych słów. „Pisanie prac magisterskich – Jastrzębie-Zdrój”. Potem machinalnie przyciskamy klawisz „enter”. Zaś efekt naszej zapobiegliwości szybko zostaje wynagrodzony. Ekran komputera wypełniają najpopularniejsze ogłoszenia. „Gotowe prace dyplomowe, eseje...
Czy kolej wróci do Jastrzębia?
IMG_20220810_061634
Aby przyciągnąć turystów z zaborów pruskiego, rosyjskiego i Austro-Węgier do obecnego Jastrzębia-Zdroju (kiedyś Bad Koenigsdorff Jastrzemb), wybudowano kolej i stację kolejową. Dla kolejarzy oraz obsługi pociągów postawiono niedaleko dworca budynek,...
Dzieci to zbędny balast?
boy-g6a0eea0e9_640
Co robią nasze dzieci po szkole? Kto powinien sprawować nad nimi opiekę? Kiedy już szkolny plecak wyląduje niedbale w kącie? W sposób naturalny nasz wybór pada na rodziców. Ci jednak...
Przewiń do góry
radiator
Idzie zima. Czy przetrwamy i wystarczy nam pieniędzy?