Liczą, ile wydadzą na odprawy dla górników

Eksperci policzyli, że restrukturyzacja górnictwa w Czechach pochłonie do końca 2035 roku około 15,6 mld koron. Środki te przeznaczone zostaną na likwidację terenów pogórniczych. 22 procent kwoty przypadnie na odwadnianie podziemnych wyrobisk, kolejne 20 procent na restrukturyzację terenów po kopalniach, a 16 procent na wypłatę odpraw dla pracowników. O całej sprawie pisze portal nettg.pl.

Władze państwowe i samorządowe mają tak zorganizować rynek pracy, aby jak największa grupa osób, które nie nabędą do tego czasu praw emerytalnych, mogła znaleźć nowe zajęcie

Kopalnie i zakłady należące do OKD będą stopniowo przekazywane do spółki restrukturyzacyjnej działającej w Ostrawie po nazwą Diamo. Jeszcze 31 grudnia wypowiedzenia otrzyma 548 osób, z czego 200 przejdzie do Diamo. W marcu 2021 roku zwolnionych będzie kolejnych 1400 osób. Stan zatrudnienia w granicach 2900 pracowników spółka utrzyma do momentu likwidacji dwóch ruchów kopalni ČSM – Północ i Południe.

Zwolnieni otrzymają równowartość dwunastu pensji oraz dodatek w wysokości od 5300 do 8000 koron, w zależności od stażu pracy, na dole lub na powierzchni. Kwoty te będą wypłacane w zależności od wieku pracownika, od trzech miesięcy do pięciu lat. Taką decyzję podjął czeski rząd w pierwszych dniach października. Została ona przyjęta z zadowoleniem, zarówno przez zarząd OKD, jak i stronę społeczną.

Zdaniem ekspertów zakończenie wydobycia z końcem 2022 roku umożliwi odejście na emerytury i świadczenia socjalne jak największej liczbie pracowników firmy. Do tego czasu władze państwowe i samorządowe mają tak zorganizować rynek pracy na północnych Morawach, aby jak największa grupa osób, które nie nabędą do tego czasu praw emerytalnych, mogła znaleźć nowe zajęcie.

  1. @Lowermłot

    Stwórz swoje własne forum dyskusyjne, obwołaj się zamozwańczym administratorem i moderatorem.

    Wówczas tam składaj swoje prośby o nietolerancję.

  2. Na likwidację szkód górniczych…

    A u nas?

    Każde, dosłownie każde pieniądze sa przejadane na premie, odprawy i wczesne emerytury dla najsłabszych górników w galaktyce. Polski górnik to PORAŻKA!

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Carte Blanche

Usługi wykończeniowe,
gładzie, malowanie, kafelkowanie
sufity podwieszane, sufity napinane,
panele podłogowe i ścienne,
montaż drzwi i parapetów.
meble na wymiar.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny