“Likwidacja kopalń to zagrożenie”

„Wszystkie gminy górnicze stoją przed ogromnym wyzwaniem, które powinno być wsparte przez rząd, bo likwidacja kopalń to zagrożenie odpływu ludności oraz pozostawione zdegradowane i niezagospodarowane tereny” – podkreśla Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju oraz przewodnicząca Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce, której słowa cytuje portal nettg.pl.

„Wszystkie gminy górnicze stoją przed ogromnym wyzwaniem, które powinno być wsparte przez rząd” – podkreśla Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju oraz przewodnicząca Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce (fot. UM Jastrzębie-Zdrój)

„Dla całego województwa to działania rewolucyjne, aczkolwiek wiemy, że niezbędne. Należy je przeprowadzić tak, by społecznie było odczucie ewolucji, a nie rewolucji. Zapewnienie alternatywnych miejsc pracy oraz wcześniejsze przekwalifikowanie pracowników to podstawa. To da gwarancję, że regiony górnicze nie staną się bezludną, zdegradowaną wyspą” – ocenia.

Należy chyba podkreślić, że oba cytaty, teraz kiedy w Polskiej Grupie Górniczej rozpoczęły się protesty, brzmią co najmniej znamiennie. Jak poinformował Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy PGG, we wtorek, 22 września, w godzinach porannych pod ziemią protestowało już 110 górników.

Z kolei Bogusław Hutek, przewodniczący Górniczej „Solidarności”, zapytany, czy związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej także rozpoczną protest, odpowiedział w poniedziałek, 21 września: „Tego nie wiem. Na razie mamy informację, że na Rudzie stają. Zaczynamy to koordynować. Zobaczymy, co się stanie jutro, jak to będzie wyglądać”.

Wpisy na temat ““Likwidacja kopalń to zagrożenie””

 1. Dżordż Lowerboj

  Aaaa i jeszcze jedno.

  Górnik to bardzo niebezpieczny zawód. To, że będzie jeszcze lepiej opłacany z naszych podatków wcale nie sprawi, że będzie bezpieczniejszy.

  Dlatego w trosce o życie i zdrowie górników postuluję, żeby kopalnie zamknąć. Środowisko naturalne dewastowane przez górnictwo też na tym skorzysta.

 2. Dżordż Lowerboj

  Jak się nie opłaca wydobywać węgla, to kopalnie należy zlikwidować.

  Uprzedzając zarzuty, że bez górnictwa świat legnie w gruzach, zwrócę uwagę na drobny fakt, że tak samo myślano kiedyś o kowalach, młynarzach itp itd etc.

 3. To co w takim razie robiła pani prezydent w Brukseli domagając się razem z tą reszta degeneratów z PO zielonego ładu do 2030 r.? Jeden z nich jest na zdjęciu .Którzy szkodzą Polsce domagając sie sankcji za jakieś tam wydumane winy.Dekarbonizacja i zielony ład to właśnie zamykanie kopalń.

 4. Dżordż Lowerboj

  Takie weźmy, na przykład za przeproszeniem, Żory.

  Od kiedy zamknęły u siebie ostatnią kopalnie, miasto rozkwita.

  Mało tego, nie pozwalają nawet pod sobą fedrować JSW.

  1. Z analizy planowanych źródeł dochodów największą część budżetu stanowią dotacje i środki zewnętrzne – 169 mln zł, w tym: 132 mln zł dotacje na zadania zlecone, następnie udziały w PIT i CIT 132 mln zł, subwencja 121 mln zł, podatki lokalne 61 mln zł. Wynika z tego ,że bez JSW i dotacji z budżetu to miasto to bankrut.

  2. Dokładnie wiadomo że Buzek sprzedał Polskę zawsze dążył do likwidacji kopalń a gdzie rządzi PO tam rozwoju miasta nie widać przykład naszego miasta Pani prezydent dostała wytyczne i je realizuje pozdrawiam

   1. Jastrzębie się zwija nie rozwija ludzie z tego miasta uciekają ,nie ma nic ,nie mamy nic miasto nie żadnego domu kultury ,nie ma kina i teatru ,galerie pustoszeją ,żadnych zakładów pracy ludzie ratują się i pracują w Czechach ,i jeszcze likwidacja kopalń ,ile ludzi zostanie bez pracy ,ile rodzin będzie żyło w nędzy ,czy taki Buzek i ludzie z PO zastanawiają się nad tym ,nie bo im się żyje dobrze miliony się zarabia mysla tylko o sobie i realizują projekty unijne ,prezydent Jastrzębia należy do nich rządy jak w Warszawie.

 5. Po co likwidować kopalnie? Przestać sprowadzać węgiel cudzy,gorszej jakości.Nasze czarne złoto,skarby nasze.Lebrem to jesteś ty Edwardzie…do ZOFIA wyprowadż się z naszego pięknego Jastrzębia bo szpecisz to miasto,bloki 10 piętrowe ci przeszkadzają?Uzdrowiska masz nad morzem…wyjedż….srasz w swoje gniazdo.

  1. Dlaczego przestać sprowadzać węgiel ? Jestem wolnym człowiekiem, i za swoje zarobione pieniądze chce kupować węgiel Ruski. Lepszy i o wiele tańszy od polskiego.

  2. Nie będzie kopalń ,ludzie będą masowo wyjeżdżać ,Jastrzębie duża wiocha ,miasto bez przyszłości ,zamiast się rozwijać to będzie się zwijać .

 6. Dżordż Lowerboj

  @SEBOC

  “Co z tego beda mieli mieszkancy?”

  Jacy mieszkańcy? Przecież wyraźnie w tekście powiedziano, że “likwidacja kopalń to zagrożenie odpływu ludności”.

  Czyli jaki z tego wniosek? Kopalnie należy natychmiast, a może nawet jeszcze szybciej, pozamykać i zaorać. Amen.

  1. Ludzie i tak beda odplywac, nawet wobec prob odciecia im drog ucieczki.
   To miasto to groteska. Muzem sie liczy, nie basen i inne obiekty sportowe, oferta kulturalna czy komunikacja zbiorowa.
   Inwestorzy co najwyzej gotowi smieci tu zwozic.

 7. Lebry niech sie wezma do roboty. Zamknac nierentowne kopalnie i nie będzie się do nich dokładać! Dosyć tych przywilejów niech zredukuja administrację i nierobów przetrzebią.

  1. Koko.ja bardzo chętnie wyburzyła bym pałac Zofji ,gdyż ona nie może patrzeć na wysokie bloki ,gdyby nie ludzie z tych bloków ,siedziała byś jak baba Jaga w swojej lepiance ,i takie byś miała wredna babo uzdrowisko nie ty i inni będziecie decydować kto gdzie ma mieszkać ,wy osadnicy nie możecie patrzeć na ludzi którzy którzy tutaj przyjechali z różnych stron Polski bo zabrali wam wasza ziemię ,nie pierwszy raz to słyszę to jest wasze ,gdyby nie kopalnie i ludzie którzy w nich pracują była by tutaj w Jastrzębiu bieda i nie miała byś chatki która wybudowalas a tutaj gdzie stoją osiedla były by bagna .

 8. Czy ona nie widzi, jaki syf i dewastacje srodowiska czyni gornictwo?
  Zamiast inwestowac w cos dla ludzi, miasto “inwestuje” w naprawianie szkod gorniczych (dwa wiadukty ostatnio).
  Calosc dodatkowo pieczetuje muzeum pokopalnianego szmelcu, ktore ma powstac. Co z tego beda mieli mieszkancy?

 9. Wyburzyć blokowe molohy ,te 10 piętrowe bo szpecą miasto a poza tym, ludzie umierają lub wyjeżdżają , miasto się wyludnia. zasadzić drzewa i rośliny. Niech Jastrzębie -Zdrój ma 30 tys, mieszkańców. Czy musimy być górniczą osadą ? Może za kilka lat po likwidacji kopalń znowu staniemy się uzdrowiskiem ?

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Carte Blanche

Usługi wykończeniowe,
gładzie, malowanie, kafelkowanie
sufity podwieszane, sufity napinane,
panele podłogowe i ścienne,
montaż drzwi i parapetów.
meble na wymiar.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny