Lokatorzy piszą. Prezes odpowiada

„My, mieszkańcy bloku w Jastrzębiu-Zdroju przy ul. Staszica 8 w Spółdzielni Mieszkaniowej JAS-MOS, której prezesem jest Piotr Szereda, pragniemy Państwa zainteresować naszymi sprawami…” Tak zaczyna się list wysłany na adres naszej redakcji, który „zainspirował” nas, żeby zająć się tym tematem.

fot. Marek Wróbel

Poniżej przedstawiamy listę „postulatów”, pozostając przy tej nomenklaturze, mieszkańców bloku przy ul. Staszica 8, które lokatorzy wyliczyli skrupulatnie w swoim liście do redakcji. Poprosiliśmy też o ustosunkowanie się do nich Piotra Szeredę, prezesa SM „JAS-MOS”, co niniejszym uczynił.

1. „Czynsz w bieżącym roku wzrósł parokrotnie, a jedyne roboty remontowe, jakie były wykonane, to, niestety, ale w administracji tego bloku na parterze”.

2. „Plac zabaw dla dzieci graniczy ze śmietnikiem i nie jest on zabezpieczony porządnie płotem przed skarpą”.

3. „Śmietniki nie są w ogóle zabudowane, ponieważ podobno nie ma jak”.

4. „Parking – brak!!! Mało tego, przy drodze, przy której parkujemy, chaszcze się tak rozrosły, że nie można wyjść z samochodu, żeby nie porysować drzwi”.

5. „Klatki schodowe były malowane ponad 12 lat temu”.

6. „Kable od wszelkich dostawców internetowych wiszą sobie jak chcą i nie są nawet za bardzo zabezpieczone”.

7. „Sprzątanie klatek, pomimo dodatkowych opłat mieszkańców, też pozostawia wiele do życzenia”.

8. „Pan prezes od sierpnia tego roku nie znalazł dla nas czasu”.

W takim razie pora na odpowiedzi pana prezesa…

Czynsz w bieżącym roku wzrósł parokrotnie, a jedyne roboty remontowe, jakie były wykonane, to, niestety, ale w administracji tego bloku na parterze”.

W ostatnich latach na nieruchomości znajdującej się przy Staszica 8 realizowaliśmy z funduszu remontowego wiele zadań. W tym budynku według rozliczenia specyfikacji funduszu remontowego z lat 2012-2019 zakończyliśmy składający się z czterech etapów proces docieplenia tego budynku, wykonaliśmy monitoring wraz z jego rozbudową, dokonaliśmy naprawy dachu i naprawy elewacji łącznika, wymieniliśmy pompę cyrkulacyjną, wyremontowaliśmy instalację domofonową, wymieniliśmy oprawy świetlne, wykonaliśmy obwody wyrównawcze oraz instalację odgromową na tym budynku.

Powyższe prace były realizowane z funduszu remontowego, a ich koszt wyniósł około 505 tysięcy zł, plus remonty bieżące. Przypominamy w tym miejscu, że w 2012 roku stawka remontowa wynosiła 1,10 zł/m2, natomiast w latach od 2013 do 2019 stawka remontowa pozostawała na niezmienionym poziomie i wynosiła 1,40/m2. Jak wszyscy wiemy, każda nieruchomość jest rozliczna za rok samodzielnie. W przypadku tej nieruchomości rok 2019 zamknął się minusem wynoszącym 35 298,25 zł na funduszu remontowym.

Natomiast koszt remontów pomieszczeń administracyjnych nie jest pokrywany z funduszu remontowego budynku Staszica 8, a są to koszty mienia Spółdzielni, które zostały zatwierdzone przez Walne Zgromadzenie. Należy przypomnieć, że Spółdzielnia pozyskała na tworzenie miejsc pracy 600 tysięcy zł, z tego Walne Zgromadzenia przeznaczyło na remont i modernizację wszystkich pomieszczeń Spółdzielni (szatni, biur, socjalnych) kwotę 250 tysięcy zł.

Tak zwany czynsz, czyli opłata eksploatacyjna, opłata remontowa oraz inne opłaty, o których mowa w art.4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, są ustalane w naszej Spółdzielni raz w roku i obowiązują od 1 marca bądź od 1 kwietnia danego roku, w zależności od tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego, który przysługuje naszym lokatorom. O zmianie wysokości opłat informujemy naszych lokatorów w grudniu każdego roku. Pozostałe opłaty, które są zmieniane w ciągu roku, nie są zależne od Spółdzielni (woda, odpady komunalne, podatki, ogrzewanie, prąd od części wspólnych itp.).

Plac zabaw dla dzieci graniczy ze śmietnikiem i nie jest on zabezpieczony porządnie płotem przed skarpą”.

Śmietniki nie są w ogóle zabudowane, ponieważ podobno nie ma jak”.

Parking – brak!!! Mało tego, przy drodze, przy której parkujemy, chaszcze się tak rozrosły, że nie można wyjść z samochodu, żeby nie porysować drzwi”.

Muszę przyznać, że z punktu widzenia zarządcy nieruchomości budynek mieszkalny przy ul. Staszica 8 jest trudnym budynkiem do zarządzania. Powód jest bardzo prosty, projektowany był jako internat dla uczniów szkoły górniczej. Następnie budynek ten był modernizowany i przystosowany do potrzeb mieszkaniowych. Budynek jest usytuowany na działce nr 769/31 i praktycznie nie posiada terenu własnego, aby zgodnie z przepisami wybudować: parking, prawidłowo zaplanować plac na odpady komunalne i umiejscowić plac zabaw. Główne instalacje takie jak: woda, kanalizacja, gaz, w tym kocioł ogrzewania ciepłej wody, oraz CO znajdują się na terenie Zespołu Szkół Nr 5. Dodatkowym problemem jest wysoki koszt utrzymania bardzo dużych części wspólnych (przypominam: korytarzy i schodów, projektowanych i budowanych pod internat) na 58 lokali mieszkalnych.

Mimo to stan techniczny, sanitarny oraz porządkowy budynku przy ul. Staszica 8 jest dobry. I jeszcze raz powtórzę, opłaty zależne od Spółdzielni (opłata na fundusz remontowy i opłata eksploatacyjna) korygowane są raz w roku. Opłaty niezależne od Spółdzielni – podatki, energia cieplna, woda, gaz, prąd, wywóz odpadów itp. – regulowane są tylko wtedy, gdy dostawcy tychże mediów oraz Urząd Miasta decydują o zmianie ich wysokości.

Klatki schodowe były malowane ponad 12 lat temu”.

Kable od wszelkich dostawców internetowych wiszą sobie jak chcą i nie są nawet za bardzo zabezpieczone”.

Sprzątanie klatek, pomimo dodatkowych opłat mieszkańców, też pozostawia wiele do życzenia”.

Pan Prezes od sierpnia tego roku nie znalazł dla nas czasu”.

Z naszymi lokatorami spotykamy się przynajmniej 4 razy w roku. Na wiosnę i na jesień spotkania odbywają się w terenie. Najpóźniej w czerwcu odbywa się Walne Zgromadzenie, a w miesiącu październiku spotkania „remontowe”, na których planujemy prace remontowe na naszych zasobach. W tym roku, niestety z powodu obostrzeń wynikających z pandemii Walne Zgromadzenie odbyło się dopiero we wrześniu (jako jedyna Spółdzielnia w Jastrzębiu-Zdroju ten wymóg zrealizowaliśmy) i faktycznie w sierpniu mieliśmy spotkania w terenie. Część lokatorów była na tych spotkaniach i uzyskała wszystkie informacje, jakie ich nurtowały. Planowaliśmy pod koniec października zorganizować jedno spotkanie dotyczące tylko tej nieruchomości, ale, niestety, z przyczyn niezależnych od nas, ze względu na drugą falę COVID 19 nie doszło do tego spotkania.

Ponadto, chciałbym przypomnieć, że w 2019 roku podczas spotkania specjalnego z lokatorami w pomieszczeniach administracji poinformowaliśmy lokatorów ze Staszica 8, że Zespół Szkół Nr 5 wypowiada Spółdzielni umowę wynajmu pomieszczeń kotłowni. Trzymając się ustaleń z tego spotkania, zostały wykonane prace projektowe instalacji gazowej o bardzo dobrych parametrach, która jest nową bardzo kosztowną inwestycją i będzie ulokowana na zewnętrz tego budynku. Nowa instalacja nie tylko będzie służyć do podgrzewania wody, ale także ma za zadanie zasilać instalację CO. Naszym wspólnym założeniem było znaczne obniżenie kosztów podgrzewania wody, jak i też CO. Obecnie jesteśmy po akceptacji projektu i uzyskaniu wszystkich wymaganych zgód. Zgodnie z ustaleniami ze szkołą oraz Urzędem Miasta, do końca czerwca 2021 roku inwestycja powinna być zakończona. Koszt tych robót szacowany jest na około 240 tys. zł.

W związku z tym stawka na fundusz remontowy od kwietnia 2021 roku została ustalona w wysokości 2,00 zł/m2. W tym roku naliczenia z tego funduszu będą się kształtować na poziomie 57 047,78 zł. Z prognozy wynika, że w 2021 roku fundusz remontowy tego budynku nagromadzi około 65 tys. złotych. Także rok 2020 zakończony zostanie sporym minusem. I o tym rozmawialiśmy w 2019 roku na specjalnym spotkaniu, a także na spotkaniu w terenie – wiosną i jesienią. Podczas spotkania remontowego w listopadzie 2019 roku omawialiśmy temat nowej instalacji pieca do podgrzewania wody i CO. I uznaliśmy, że jest to działanie priorytetowe.

Piotr Szereda, prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „JAS-MOS”

 1. nie wiedziałem że Szereda to taki innowacyjny prezes,ciekawe jak ta nowa instalacja gazowa będzie podgrzewać wodę i zasilać instalację co,

  1. Prezes jest pragmatyczny wykorzystuje nowoczesne rozwiązania. Z tego co wiem projekt już został wykonany i zatwierdzony. Obecnie trwają prace przygotowawcze. Do końca kwietnia inwestycja będzie zakończona. Jako mieszkańcy na to czekamy. Bo obniży nam obecny koszty CO i podgrzewania wody. W naszym budynku nie ma junkersów. Woda była podgrzewana wielkim piecu w szkole. Co mamy z miasta. Teraz będziemy mieli własne zasilanie gazowe.

 2. Proponuje wybudować lub kupić dom Problemy skończą się z czynszem Śmietnik będzie w odpowiednim miejscu Plac zabaw dla dzieci się znajdzie A i miejsce na samochód też Jak znajdzie się odpowiednią okolicę to i cisza i spokój gwarantowane Tak zrobiłem i jestem zadowolony

 3. Tak samo jest z blokami podległymi pod administrację na 1-Maja Miejski Zarząd Nieruchomości nie dość że czynsze sa najdroższe w porównaniu z innymi spółdzielniami, to też śmietniki w ogóle nie zabezpieczone np. od ul. Słonecznej na dole na przeciwko baru widelec i nóż. Pobojowisko istne, jak u cyganów. Jak coś ma administracja zrobić, to się doczekać nie idzie pieniadze biorą,ale nic nie robią. za 2 pokoje 570 zł. bez balkonu bo te bloki nie maja abkonów.

  1. Dokładnie! Miejski Zarząd Nieruchomości to jest jakiś skandal. Mieszkam w bloku na Poznańskiej (jedyny blok z całego osiedla, który należy do MZN). Jako jedyny blok na osiedlu jest nieocieplony, zero remontów, śmieci na widoku, ostatni raz sprzątaczka była jakiś rok temu, wysokość czynszu za M4 to prawie 700 zł !!!! Drożej niż w niejednej metropolii. Tragedia.

   1. 700 ????
    a to dziwne bo mieszkam w tym bloku na Poznańskiej i z funduszem remontowym czynsz wynosi mnie 561 złotych
    A Pani sprzątaczka jest cały czas a nie że rok nie była ,co za głupoty sąsiadka wypisuje.

 4. Niech zobaczą jak ludzie mieszkają w fawelach w Rio de Janeiro, niech tam znajdą parkingi, place zabaw i zabezpieczone kable elektryczne i od dostawców TV o ile takowe posiadają, zamieszkali w budynku po internacie a teraz płaczą a teren zewnętrzny nie jest z gumy i się go nie rozciągnie.

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Badania prenatalne

Badania Prenatalne NFZ.
Wyliczenie ryzyka możliwości
wystąpienia chorób genetycznych,
wykluczenie wad rozwojowych płodu,
potwierdzenie dobrostanu płodu.

Czytaj więcej »

Skup aut

Skup, złomowanie samochodów.
Gotówka i umowa od ręki.
Dojazd do klienta.
Wieloletnie doświadczenie i profesjonalizm.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny