Miasto w europejskim rankingu. Zabija nas smog?!

Ponad siedem tysięcy osób każdego roku można by uratować w Polsce przed przedwczesną śmiercią, gdyby miasta obniżyły poziom zanieczyszczenia powietrza. Nasz kraj jest w czołówce rankingu umieralności z powodu smogu. W najnowszym zestawieniu wysoko uplasowało się między innymi… Jastrzębie-Zdrój.

fot. pixabay

Raport (Zobacz>>>) przygotował Barceloński Instytut Światowego Zdrowia – wespół ze Szwajcarskim Instytutem Zdrowia Tropikalnego i Publicznego oraz holenderskim Uniwersytetem z Utrecht.

Punktem wyjścia dla badaczy były wskaźniki poziomu pyłów zawieszonych o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometra (PM 2,5) oraz dwutlenku azotu (NO2). Pyły zawieszone to gazy emitowane przez auta, przemysł oraz systemy ogrzewające domy (na przykład „kopciuchy”). Z kolei dwutlenek azotu jest głównie związany z ruchem samochodowym.

Ku naszej „redakcyjnej konsternacji” pierwszym polskim miastem z najwyższym wskaźnikiem poziomu PM 2,5 było… Jastrzębie-Zdrój, które uplasowało się na 7. miejscu. Lepszy od nas był nawet Rybnik. Jemu przypadła 9. pozycja na tej liście.

Zdecydowana większość miast z najmniejszą umieralnością z powodu smogu to kraje nordyckie: Szwecja, Norwegia, Finlandia, Dania oraz Islandia. (źródło: interia.pl)

 1. Z Cieszyńskiej

  To jak wieczorem się idzie to istny smród. A ci nawet co mieszkają na domkach to nawet okna nie otworzą bo sami siebie trują i smrody wąchają.

 2. Dużo się mówi i nic się nie robi. Gadka szmatka. Na końcu ul. Konduktorskiej stoi dom. Od września pod domem jest już napełniony rurociąg gazowy z reduktorem. Wystarczy tylko licznik którego nie zabudują bo brak naniesień na mapce, i tego “NIE IDZIE ZAŁATWIĆ”. Tylko u nas. “Pierdzistołki” górą, a co tam niech czeka. Proszę mi nie ściemniać że się do tego podchodzi poważnie. Wszystko ważniejsze tylko nie nasze zdrowie. Pozory pozory pozory…..

 3. Ci z tych chałp nas wytrują trzeba coś robic. Przecież wieczorem okna nie idzie otworzyć bo smród trują nas a jak ktoś ma astmę na tle alergii to się po prostu od kaszlu dusi. niech sobie założą gaz i ogrzewają lub pod sieć miejską

 4. PM-10 TO pyły i gazy emitowane nie tylko przez auta i systemy grzewcze domów jednorodzinnych [kopciuchów] ‘ TO również przemysłowa hodowla kur o których wstydzicie się pisać . KIEDY ochrona środowiskowa zacznie działać a nie opowiadać to co każdy obywatel czuje i widzi.

 5. Dużo się mówi i pisze, ale nic nie robi się w tym kierunku. Ja co najmniej od 2015 roku upominam się aby przyłączyć domy prywatne do miejskiej sieci ciepłowniczej. Znakomite warunki ma tu Osiedle Górne i Dolne, ciepłownia w pobliżu, nitka ciepłownicza przebiega przez całe te Osiedle.
  Można na ten cel wykorzystać fundusze ze środków unijnych na walkę z tzw. niską emisją.
  Ale co do straszenie mieszkańców przez urzędników UM karami za nie przystosowanie się ze zmianą pieców do końca roku – to tu urzędnicy akurat mają tu odwagę grozić, zamiast coś zrobić.
  Ja i nie tylko ja, chętnie zrezygnuje z tradycyjnego ogrzewania i przyłącze się chętnie do wspomnianej powyżej sieci ciepłowniczej – tylko tu trzeba stworzyć mieszkańcom takie warunki. Ponadto nie dawać pieniędzy na bzdurne plany pseudo Zarządów, co jest marnotrawione, ale te środki również przeznaczyć na budowę sieci ciepłowniczej.

  1. Może i dobrze rozumujesz z naciskiem na może.
   Gdzie na Górnym i Dolnym masz sieć CO? Wiesz co się stanie jak podłączysz 1000 domów jednorodzinnych pod magistralę CO? EC Zofiówka bo z niej jest główne ciepło w mieście po prostu padnie z braku wydolności energetycznej. A EC Moszczenica nie dość że mało efektywna i prawie z zerową wydajnością to nie po drodze jej na Jastrzębie.
   P.S. Jak w mieście 300 m chodnika robią za krocie to ciekawe ile wyniesie koszt magistrali liczącej kilkanaście kilometrów?

   Inna sprawa że dom o powierzchni około 150m2 nie ocieplony w ogrzewaniu wyniesie krocie.

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Badania prenatalne

Badania Prenatalne NFZ.
Wyliczenie ryzyka możliwości
wystąpienia chorób genetycznych,
wykluczenie wad rozwojowych płodu,
potwierdzenie dobrostanu płodu.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny