Miasto w europejskim rankingu. Zabija nas smog?!

Ponad siedem tysięcy osób każdego roku można by uratować w Polsce przed przedwczesną śmiercią, gdyby miasta obniżyły poziom zanieczyszczenia powietrza. Nasz kraj jest w czołówce rankingu umieralności z powodu smogu. W najnowszym zestawieniu wysoko uplasowało się między innymi… Jastrzębie-Zdrój.

fot. pixabay

Raport (Zobacz>>>) przygotował Barceloński Instytut Światowego Zdrowia – wespół ze Szwajcarskim Instytutem Zdrowia Tropikalnego i Publicznego oraz holenderskim Uniwersytetem z Utrecht.

Punktem wyjścia dla badaczy były wskaźniki poziomu pyłów zawieszonych o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometra (PM 2,5) oraz dwutlenku azotu (NO2). Pyły zawieszone to gazy emitowane przez auta, przemysł oraz systemy ogrzewające domy (na przykład „kopciuchy”). Z kolei dwutlenek azotu jest głównie związany z ruchem samochodowym.

Ku naszej „redakcyjnej konsternacji” pierwszym polskim miastem z najwyższym wskaźnikiem poziomu PM 2,5 było… Jastrzębie-Zdrój, które uplasowało się na 7. miejscu. Lepszy od nas był nawet Rybnik. Jemu przypadła 9. pozycja na tej liście.

Zdecydowana większość miast z najmniejszą umieralnością z powodu smogu to kraje nordyckie: Szwecja, Norwegia, Finlandia, Dania oraz Islandia. (źródło: interia.pl)

  1. Z Cieszyńskiej

    To jak wieczorem się idzie to istny smród. A ci nawet co mieszkają na domkach to nawet okna nie otworzą bo sami siebie trują i smrody wąchają.

  2. Dużo się mówi i nic się nie robi. Gadka szmatka. Na końcu ul. Konduktorskiej stoi dom. Od września pod domem jest już napełniony rurociąg gazowy z reduktorem. Wystarczy tylko licznik którego nie zabudują bo brak naniesień na mapce, i tego „NIE IDZIE ZAŁATWIĆ”. Tylko u nas. „Pierdzistołki” górą, a co tam niech czeka. Proszę mi nie ściemniać że się do tego podchodzi poważnie. Wszystko ważniejsze tylko nie nasze zdrowie. Pozory pozory pozory…..

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry