Mieszkańcy nie chcą opalania domów węglem

W najnowszym rankingu programu „Czyste Powietrze” zdecydowanie wygrywają gminy województwa śląskiego – zajmują one ponad połowę miejsc w pierwszej setce zestawienia. Co więcej, badania pokazują, że mieszkańcy Śląska popierają odejście od ogrzewania węglem swoich domów – w badaniu opinii publicznej za zakazem węgla opowiedziało się aż 65 procent respondentów.

fot. pixabay

Zwycięzcą trzeciej edycji rankingu została śląska gmina Godów, której mieszkańcy złożyli 262 wnioski do programu na łączną liczbę budynków jednorodzinnych wynoszącą 3721. Drugą pozycję zajęła gmina Czerwionka-Leszczyny, trzecią Jejkowice. Aż siedemnaście pierwszych miejsc zestawienia zajmują gminy z województwa śląskiego. Tradycyjnie już – również w tej edycji – największą liczbę wniosków złożono w Rybniku – aż 726. Najmniejsze zaangażowanie widać wśród gmin z Podkarpacia, województwa opolskiego, łódzkiego i lubuskiego.

Na terenie województwa śląskiego już za sześć tygodni wejdzie w życie zakaz użytkowania kotłów na paliwa stałe starszych niż 10 lat. Podobne przepisy wejdą w życie również w województwie podkarpackim, ale tam tempo wymiany starych urządzeń grzewczych w ramach programu „Czyste Powietrze” jest znacznie wolniejsze. W pierwszej setce rankingu nie ma ani jednej gminy z tego województwa.

Opublikowany ranking oparty jest o liczbę wniosków złożonych w gminie i liczbę budynków jednorodzinnych. Obejmuje aktywność gmin w trzecim kwartale bieżącego roku (od 1 lipca do 30 września 2021 roku) i powstał przy współpracy NFOŚiGW, PAS i Banku Światowego.

Dodajmy jeszcze, że Jastrzębie-Zdrój uplasowało się na 27 miejscu wśród 30 najaktywniejszych gmin w programie „Czyste Powietrze” w trzecim kwartale 2021 roku. (źródło: Polski Alarm Smogowy)

   1. Chłopie a przy -15 będziesz te swoją pompę mógł wywalić. Zatęsknisz za węglem wtedy. Reasumując pompa jest nie wydajna przy
    Niskich ujemnych temperaturach, żre prądu jak oszalała i do tego drogą w serwisowaniu. Żadnej opłacalności na nie jnie ma. Sam dałem się zrobić z tą pompa w bambuko, 75 tyś wywalone w błoto. Przestrzegam nie instalujcie tego dziadostwa. Nie wydała przy -15 dom 200m do ogrzania a tylko do 17 stopni nagrzala. W tym roku postawiłem piec na ekogroszek 24 kw a to dziadostwo zdemontuje i sprzedam
    .
    ,

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
radiator
Idzie zima. Czy przetrwamy i wystarczy nam pieniędzy?