“Miny przeciwpiechotne” na chodnikach?!

Raz jeszcze, drodzy Czytelnicy, wracamy do sprawy kłopotliwego psiego metabolizmu, a właściwie tego, co po nim zostaje. Jak przekonuje nasz Czytelnik, który chętnie spaceruje po mieście, jastrzębskie chodniki są gęsto upstrzone takimi „minami przeciwpiechotnymi”, stanowiącymi nie lada atrakcję podczas spacerów.

fot. archiwum

A teraz pytamy w imieniu mieszkańca Jastrzębia-Zdroju. Czy Straż Miejska próbuje w jakiś sposób – nie wiemy, mandaty, pogadanki, apele – egzekwować sprzątanie po swoich pupilach przez jastrzębian?

„Zgodnie z zapisami przytoczonego aktu prawnego (par. 14 Uchwały NR XI.105.2020 Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój z dnia 24 września 2020 roku) osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są m.in. do natychmiastowego usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta domowe na terenach przeznaczonych do użytku publicznego, a w szczególności na chodnikach, placach, parkingach, terenach zielonych” – czytamy w przesłanej przez jastrzębski magistrat odpowiedzi.

„Odchody zwierzęce umieszczone w szczelnych torbach należy wrzucać do pojemników służących do zbierania odpadów komunalnych lub do pojemników specjalnie do tego przeznaczonych. Obowiązek ten nie dotyczy osób niewidomych i słabowidzących korzystających z pomocy psów przewodników” – dowiadujemy się.

„W przypadku ujawnienia przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej wykroczeń naruszających przytoczone normy prawne strażnicy zobowiązani są podejmować w stosunku do sprawców odpowiednie czynności karne” – pada w zapewnieniu.

Okazuje się także, że poruszana tematyka stanowiła elementy prelekcji kierowanych do grup przedszkolnych (program Blue Dog) oraz młodzieży szkolnej (odpowiedzialność karna) realizowanych przez Straż Miejską w okresie poprzedzających pandemię COVID-19. Ponadto Straż Miejska od lat prowadzi kampanie edukacyjne na temat sprzątania po psach (ulotki, rozdawnictwo pakietów na psie odchody itp.).

 1. Straż Miejska od lat prowadzi kampanie edukacyjne n/t sprzątania po psach – tylko tyle, czy aż tyle? Czy udało im się kiedykolwiek ukarać właściciela psa?

 2. Mój sasiad za płota chodzi z psem poza swoim ogrodzeniem i ten sra po drodze i nie zbiera do woreczków odchodów psa. To niech puści sobie na ogród i zbiera po nim a tak na marginesie jak widze że trzymają psy w tych kojcach co pies nie ma jak się poruszać to mnie krew zalewa wziąć takiego właściciela do kojca i niech siedzi tam cały czas. Bezmózgowcy jedne

  1. To akurat prawda. Sporo nowobogackich z króliczoków co się pobudowało to wyprowadzają zasrańca na wypróżnienie sąsiadowi pod płot.
   Taka blokowa mentalność u nich pozostała.

  2. Dżordż Lowerboj

   Ale ty się żalisz, czy chwalisz? Takiś spostrzegawczy, mądry i pouczasz innych? To miej postawę obywatelską i powiedz to temu sąsiadowi, a nie tutaj na forum!

 3. Zazwyczaj jest tak, że pies się załatwia a właściciel patrzy w drugą stronę i udaje że nie widzi, lub idzie dalej udając ze nie wie gdzie jest pies.

 4. ja sprzątam ale mam uwagę do włodarzy mogli by zadecydować o montażu specjalnych oczy na psie odchody tak jak jest to w innych normalnych miastach nie rządzonych przez nauczycieli 😉

 5. zrobić porządek

  Podnieść podatek od psa wszystko zafajdane dookoła nie ma w mieście miejsca bez psich kup pora cos z tym robić tylko 10%wlascixieli sprząta po psie reszta nie ma za grosz kultury z tych kup będą i już są gorsze choroby jak covid 19

  1. Podatek nic nie dam. Kilka lat temu jak go wprowadzili to sporo ludzi zarejestrowało psy u swoich znajomych w gminach gdzie podatku nie ma albo po prostu jak u sąsiada. Wypościli 5 psów samopas – są dokarmiane ale ogólnomiejskie. Całe szczęście że przyjazne dla ludzi i nikt nie zgłasza problemu. A przyznać im trzeba że je dalej karmią i to odpowiednio.

 6. Tak samo jest z kopciuchami / jak nie karają to palą czym się da kara musi być nie uchronna inaczej nie zdyscyplinujecie społeczeństwa .

 7. Rozumiem jak pies załatwi się pod krzaczek. Ale jeżeli nie zdąży i zostawi odchody na chodniku, to właściciel powinien posprzątać. Gdyby kazdy mieszkaniec zrobił zdjęcie i dostarczył do Straży Miejskiej albo Policji, to wreszcie może ludzie by się nauczyli porządku.

 8. Jak nikt nie kara to po co sprzątać. Psy uwiązane pod sklepami szczekają w niebogłosy a właściciel na zakupach 1,5 godziny to nasze jaszczębie, jak nie karają to wolno!

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Carte Blanche

Usługi wykończeniowe,
gładzie, malowanie, kafelkowanie
sufity podwieszane, sufity napinane,
panele podłogowe i ścienne,
montaż drzwi i parapetów.
meble na wymiar.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny