Mniej “kopciuchów” w Jastrzębiu?

Jak czytamy na stronie magistratu, jeszcze tylko kilka wolnych miejsc zostało na wymianę kotłów i pomp ciepła w ramach programu „Łączymy z energią”.

fot. pixabay

„172 instalacji fotowoltaicznych, 18 kotłów na pellet oraz 14 pomp ciepła do ogrzewania wody zostanie zamontowanych w jastrzębskich domach dzięki programowi „Łączymy z energią”. Do mieszkańców Jastrzębia-Zdroju trafi 2 827 700,00 zł na zakup urządzeń pozwalających na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Do programu zapisało się już 177 mieszkańców naszego miasta. W tej chwili pozostało jeszcze tylko kilka wolnych miejsc na wymianę kotłów bądź pompy ciepła” – możemy się dowiedzieć.

Na poszczególne instalacje można pozyskać następujące fundusze (kwota maksymalna):

 • instalacja kotła na pelet o mocy od 10-20kW – 15 000,00 zł netto,
 • instalacja kotła na pelet o mocy od 20-30kW – 17 500,00 zł netto,
 • instalacja powietrznej pompy ciepła o mocy grzewczej do 3,0 kW i pojemności zasobnika do 300l – 7.500,00 zł netto.

W przypadku łączenia instalacji (wymiany kotła z instalacją PV lub montażu pompy ciepła do c.w.u. z instalacją PV) kwoty grantów sumują się. Łącznie w ramach programu „Łączymy z energią” do mieszkańców 10 gmin Subregionu Zachodniego trafi ponad 20,5 miliona złotych. Projekt trwa do końca 2021 roku. (źródło: UM Jastrzębie-Zdrój)

  1. Jak się buduje te chałp[y na kredyty to trzeba tez mieć na ogrzewanie a nie kopcić węglem i nie idzie dychać wielcy nowobogaccy co wybudują dom a później nie stać na ogrzewanie

    1. No mam akurat kilka sąsiadów od kilku lat. Z blokowisk wybudowanych na kredyt i to oni palą czym popadnie. w dodatku nie oddają śmieci a wywożą na blokowiska bądź podrzucają nam. A powód jest banalny. Mają domy na kredyt , nie odebrane, nie przemeldowani. I żyją jak beduini.

 1. Do Zdrowy Oddech. Myślisz że każdego stać od razu na wymianę pieca?. Gdzie byłeś 10 lat temu?,jakoś ci kopciuch nie przeszkadzał,w lato nie palą w piecach a smog jest dalej ,nie widzisz ile jest aut różnych od osobowych do ciężarowych ?,ile fabryk?,z Czech ,Niemiec też idzie powietrze zanieczyszczone…,tak więc twoje bajki o tym że smog jest z kopciuchów to sobie czytaj na dobranoc przed snem Ps: Aby Straż Miejska dobrała się do tych co przywożą i wysypują różne śmieci ,odpady za stacją kolejową.

 2. Z tego wynika że dopłatą idzie na fotowoltaikę bo jest modna a kopciuchy mają się dobrze. Urząd jest bezradny. Nawet nie potrafią zakazać kopcić w lecie. Cała masa idiotów pali w piecach bo grzeje wodę. Masakra. Nasz tzw. Urząd Miasta to Nierząd Miasta. Wstyd a nie powód do chwały.

 3. a dlaczego podatnik ma dopłacać do prywatne własności ? ustalić normy i mają się dostosować , a jak to kolegium

 4. Proszę o zamieszczenie regulaminu przyznawania dopłat.
  Kwoty podane są kwotami maksymalnymi a wskaźnik obniżenia cechuje dochód na 1 członka rodziny oraz procent wprowadzonej inwestycji.
  Pisząc krótko nie ma szans dostać takiej kwoty.
  Dodatkowo nie wszystkie urządzenia spełniające oczywiście normy można zamontować wedle widzimisię urzędowego oka.

 5. Powinno byc tak jak w Krakowie ;Ustalono termin do ktorego nalezalo zlikwidowac piece opalane na wegiel i drzewo.W tej chwili nie ma juz w Krakowie takich piecow i dalo sie zrobic.
  .

  1. A smog mają dalej co też jest powodem hmmm….
   Może huta, może elektrownia albo 2 ciepłownie. A może rafineria w Trzebini…. a na pewno winne są auta.
   Zapytaj rodziców jak w latach 70,80,90 palili na domkach czym popadnie ziny były kilka razy bardziej srogie jak to co mamy obecnie. a smogu nie było.
   Ktoś powie że było mniej domów. A i owszem ale te co były to mogły by nadrobić spalanym opałem. Teraz jest więcej domów ale nowe mają lepsze piece w dużej mierze na gaz albo ekologiczne kopciuchy. Więc prosty przykład obecnego Krakowa – kopciuchy to nie powód do smogu. Trza się zabrać za diesle z wykastrowanym DPFem. Ale czy to też one są powodem? Taki Madryt czy Mediolan zim to tam chyba wcale nie ma a smog mają. To co nasi tam luft w butelkach zawożą?

 6. Kiedy wreszcie U.M. zacznie rozliczać właścicieli palenisk domów mieszkalnych tzw. kopciuchów / dajecie kasę na wymianę pieców to do dzieła .Pracownik ochrony środowiska S.MIEJSKA I na kontrolę pieców opornych karać na miejscu i termin wymiany / nie przyjmować żadnych tłumaczeń / o wymianach pieców pozaklasowych mówi się od wielu lat , inaczej do tych trucicieli nic nie dotrze jak uderzenie po kieszeni. I TAK TRZYMAĆ.

  1. W latach 80/90 w zeszłym wieku miałem ciepło sieciowe ,zarabiałem wtedy śr w przeliczeniu na obecne pieniądze ok 1600 zł/mc,a za co płaciłem ok 700-800 zł.To był wystarczający powód by palić węglem.A GRZANIE GAZEM TO JEST BOMBA Z OPUŻNIONYM ZAPŁONEM.

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Carte Blanche

Usługi wykończeniowe,
gładzie, malowanie, kafelkowanie
sufity podwieszane, sufity napinane,
panele podłogowe i ścienne,
montaż drzwi i parapetów.
meble na wymiar.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny