“Moje miasto powoli umiera”

„Jastrzębie-Zdrój przeżywało rozwój w latach 70,80 i 90-tych. Potem jednak zaczęło upadać. Likwidowano kolejne zakłady pracy. Emeryci zaczęli wyjeżdżać w swoje rodzinne strony. Młodzież ucieka za nauką do innych miast i więcej tu nie przyjeżdża, chyba że w odwiedziny. Od kilku lat obserwujemy spadek ludności. Coraz więcej sklepów osiedlowych i prywatnych zostaje zamkniętych. Nie opłaca się już handlować. Nawet takie molochy jak galerie handlowe przeżywają kryzys. Niestety, ale moje miasto powoli upada i umiera. Niedługo zostanie 40 tysięcy mieszkańców, przede wszystkim emerytów i rencistów, którzy nie mają dokąd wracać. W całym Jastrzębiu-Zdroju jest wiele pustostanów, które są niezagospodarowane. Puste budynki świadczą o tym, że miasto zwija się w szybkim tempie” – przekonuje nasz Czytelnik. (fot. Marek Wróbel)

Budynek na “Starym Targu”, kiedyś optyk
I kolejny o przysłowiowy “rzut kamieniem”
Pawilony przy al. Piłsudskiego, swego czasu prosperujące…
…teraz cisza i kłódki
Nieopodal kiosk “Ruchu” zamknięty na “cztery spusty”
Były sklep spożywczy, były jubiler, była kwiaciarnia, były kiosk z prasą
Tuż za kinem “Centrum”… Tam już drzewka rosną. Siedlisko gołębi
Podziemne pasaże “handlowe”
Targowisko miejskie, dawniej zakład fotograficzny
Budynek po sklepie spożywczym, osiedle VI
To już “reprezentacyjna” dzielnica Zdrój
I jeszcze tutaj…

  1. Pustostan czyli ruiny obok kina centrum mogą zostać przekazane dla straży i wojska. Będzie to teren ćwiczebny. Ale co z gołębiami, hm?
   Szkoda pisać. Takich mamy włodarzy. Zamknie się ostatnia kopalnia to będzie pustynia tylko wiatr będzie hulał między blokami.

 1. Dlaczego na miejscu L”clerca nie powstanie porządny Urząd miasta duży okazały i dostępny dla wszystkich i z normalnym parkingiem ,oraz z odziałami ZUSU urzędu paszportowego NFZ i innymi

 2. Wburzyć budynek eclereka skoro nie przynosi dochodów. A rozwijać inne budynki takie jak gwarek bo może coś tam się sprzeda. Ciekawi mnie dlaczego nie robi się z eclerka to co staje pod gwarkiem A no po to pewnie by mieszkańcom pokazać że się nie da i że nie ma planów miasto i póki jesteście to czymś trza się chwalic, a na umierające firmy mówić że sobie nie radzą tak jak niszczy się eclerka. Brak planu zagospodarowania przestrzennego a o pozwolenie na kostkę czy chodnik pod firmą miasto zgody nie da bo nic z tego nie ma.

  1. Górnicy byli świętymi pracownikami. Wszystko musieli dostać chociaż kopalnie nierentowne. A kopalnie dojną krową dla każdej z rządzącej ekipy. Górnictwo upada i moje miasto upada. Szkoda.

 3. To bardzo oczywiste ze to miasto umrze a wina lezy po stronie gornikow . przez lata mowiono o tym zeby odchodzic od przemyslu weglowego i zmierzac ku przyszlosci . mam na mysli dalelo idace zmiany . ale poco . wmawiano gornikom ze kopalnie nie upadna . ze nie beda zamykane w wlasnie teraz beda . i wszyscy zostali z reka w nocniku . bo pozwolono wierzyc ze gornicy sa swieci i zadne prawa ekonomiczne ich sie nie tycza. mysle ze i tak jastrzebie nie zdazy sie na tyle rozwinac pod innym kierunkiem . to takie ditroit tyle ze bez rynku ..

 4. Miasto sypialnia górnicza. To już niedługo będzie umieralnia geriatryczno- senioralna. To nie jest jakiś ewenement, miasta okoliczne poza Żorami chyba odnotowują tendencję spadkową jeżeli o liczbę mieszkańców chodzi. Statystyki Głównego Urzędu Statystycznego zostały już dawno wyprzedzone, ciekawe jak będzie za 10 lat pożyjemy zobaczymy.

 5. Miasto nie umiera! Rozwija się, tylko są ludzie, którzy chcą je uśmiercić. Zastanów się, dlaczego od 5 lat dzieje się gorzej?

  1. To miasto tak się rozwija jak ty chyba he. Ty chyba nie widzisz co się w tym mieście dzieje lub w ogóle nie chodzisz po centrum itd… to miasto bez przyszłosci to miasto górników i ich roszczeniowych żonek, partnerek które myslą tylko o tym aby jak najwiećej powistało fitnesów, kosmetyczek salonów fryzjerskich i galerii aby mogły tam biegać a ich mężowie robili jak woły aby więcej kasy mieć a później jak już będzie im tak dobrze i będą miały wszytsko to kopną w żyć ich załatwią sobie alimenty na siebie aby miec po nich emeryturę znam wokół siebie w bloku takie sytucje już 4 osoby. Gdzie chłopy teraz liża rany i liczą ile zostało im jeszcze kasy na przeżycie.

 6. Miasto zostało wyeksploatowane ,co człowiek mógł zniszczyć to to zniszczył ,resztę władza dobije swym zerowym zaangażowaniem w naprawę i rozwój,,ale to tak się dzieje jak nikt nidy nikogo nie rozlicza za wyrzucanie w błoto pieniędzy podatników.

 7. Można zaklinać rzeczywistość, ale też to zauważyłem po zamkniętych sklepach, że okres prosperity jak na razie za nami. Dlaczego? Przede wszystkim pracujący górnicy mają wyższe pensje niż późniejsze emerytury, a tych emerytów przybywa, a zatrudnienie “pod kopalnią” coraz mniejsze.

 8. do ART – też tak uważam. Jastrzębie – Zdrój ma perspektywy i jest idealnym miejscem żeby mieszkać i żyć w tym pięknym miejscu. Jestem przekonany że w tych trudnych czasach obecne władze mają pomysł na to miasto. Żeby tylko pisowcy zrozumieli że wszyscy, ale to wszyscy musimy działać dla wspólnego dobra mieszkańców. To jest dobro najważniejsze. Przy obecnej technice można mieszkać w jednym miejscu, pracować w innym a w jeszcze innym studiować. Tylko co zrobić ze szkodnikami ……

  1. Jacy pisowcy? O czym ty człowieku rozmawiasz ?Jeżeli już to polscy patrioci .Kto tu jest szkodnikiem to moglibyśmy podyskutować.Co powiesz o tych ,którzy szkodzą ojczyźnie w Parlamencie Europejskim ?

   1. Syneczku nie oglądaj szczujni bo widzę ,że Ci ten pusty łeb wyżera. Dawno nie widziałem tak słabej władzy. Niestety podzielili społeczeństwo. A teraz ten pseudo TK wydaje jakieś oświadczenie o aborcji. Czy młode kobiety nie mogą decydować o sobie ? Napewno tego nie puszczą.

    1. Marek dlaczego kobiety mogą decydowac kiedy zabić dziecko, a dziecko bo bardziej bezbronne to już nie może decydować czy chce życ?

    2. Syneczek to ty jesteś chłopcze płaskostopcze. Dowiedz się najpierw jak działa prawo w Polsce a potem pisz.Został złożony wniosek do TK przez grupę posłów (PiS.część PSL,Konfederacji i Kukiz 15)o zbadanie zgodności z Konstytucją(z 1997r) ustawy z 1993r w sprawie aborcji i został ogłoszony wyrok zgodny z istniejącym prawem.Tak proszę pana ta ustawa z 93r stoi w sprzeczności z Konstytucją uchwaloną kilka lat później.Ale takich sprzecznych ustaw z Konstytucją jest więcej.Np.prawo zasiedzenia na cudzej własności.co jest pewną formą wywłaszczenia.Mówisz słaba władza.Za 3 lata są wybory będzie okazja ją zmienić.

   2. Patrioci? idź się leczyć do Rybnika. Obleźli wszystkie spółki państwowe i wszystkie możliwe stanowiska i doją Polaków. W ciągu 5-ciu lat Zus poszedł o 100% w górę a co za tym idzie koszty usług i życia. Chyba jesteś z tej dojnej zmiany bo tego nie mówią na TvPis.

 9. Jak sie czyta te komentarze to tylko usiąść i płakać.Jak nie analfabeta to taki malkontent ,że klękajcie narody.Przy dzisiejszej mobilności ludzi dojazd do pracy to nie problem a Jastrzębie wcale jest dobrym miastem do mieszkania.

 10. Wszyscy oprócz Pani Prezydent Anny Hetman i jej zastępców widzą i rozumieją, że miasto z dnia na dzień traci swoją atrakcyjność.

 11. A nie przekonał was ten wasz czytelnik że sklepy (oprócz spożywki) się zamykają i galerię przeżywają kryzysy tylko i wyłącznie z tego powodu że ludzie wolą robić taniej zakupy w internecie? To wasz czytelnik nie wie i nie widzi tego że sklepy się zamykają a paczkomatów przybywa? Jedno wiele bezsensowne piedolamento tego waszego czytelnika a wy to powielacie.

  1. Oj jaki mały móżdżek. Czy starsze osoby korzystają z internetu mądralo? Wolą kupować w swoich sklepach osiedlowych i w galeriach. I nie pisz takich głupot.

  1. To idź się tam zatrudnij, oferty na stanowiska urzędnicze wiszą już nawet w urzędach pracy, dostaniesz prestiżowa prace, najniższa krajowa żyć nie umierać nic tylko kandyduj, jeszcze tylko musisz spełnić kilka drobnych wymagań rozpisanych na kartce A4. Powodzenia

 12. Wiadomo że po okresie prosperity z zapotrzebowaniem na ludzi do pracy w górnictwie a tym samym zabezpieczeniu im nowoczesnych mieszkań teraz nastąpi kurczenie się ilości mieszkańców. Miasto powstało na filarze ochronnym a więc stoi na węglu, ale poza filarem zostały nam szkody górnicze na których mało który inwestor podejmie się ryzyka z utrzymaniem postawionych nowych budynków. Jastrzębie będzie teraz leczyło rany i to przez długi czas. Nie mamy terenów inwestycyjnych a te na których można byłoby coś zrobić są własnością JSW i leżą odłogiem. Jest firma rekultywacji terenów górniczych ale co ona robi trudno określić i może ktoś dyrektorowi zada takie pytanie. Gdzieś obiło mi się o uszy że produkują sól z wód kopalnianych. Mamy piękne miasto ale musimy je przygotować na funkcjonowanie bez górnictwa. Mamy atuty w postaci bliskości granicy, mamy dogodny bliski zjazd na autostradę, może zbudują stację szybkiej kolei i co najważniejsze mamy w nazwie miasta napis ZDRÓJ. Te atuty to bardzo dużo tylko wsłuchajmy się w to co proponuje Pani Prezydent i nie rozpatrujmy wizji głoszonych przez matołków

  1. Zatem wszystko idzie w dobrym kierunku. Bez górnictwa będzie tu 20 tys. mieszkańców. Co z tego że granica blisko jak za granicą również leży dziura? Co po „zdroju” skoro Park zdrojowy, którym się tak chętnie szczycą władze jest malutki i mało atrakcyjny. Pogódźmy się bo z tego miasta nic nie będzie. Nawet ludzie z okolicznych wiosek nie robią tu zakupów. Wałbrzychem niestety nie będziemy. Nie jesteśmy w centrum czegokolwiek.

  2. Jaka kolej ? Może w Mszanie będzie przystanek szybkiej kolei ,ale komu tam się będzie chciało jeździć ! Matołku twoja wizja może jest dobra ,ale kto z tego będzie korzystał ?Młodzież ucieka. Ale za to dziadek 80 lat pojedzie w góry na narty ?Myśl co piszesz a nie podlizuj się Pani Prezydent.

 13. Zdjęcia ilustrujące lokale do wynajęcia pokazują do czego doprowadził Pis. W 2015 roku Zus wynosił 870 zł teraz składka zus wynosi 1560 zł.
  Złodziejstwo w biały dzień, składki co roku coraz wyższe natomiast służba zdrowia tylko prywatna. Za śmieci ceny jak z kosmosu , prąd w górę i ceny w sklepach także.
  Macie swoje tanie i przyjazne państwo… W sumie to mi was nie żal.

 14. Dżordż Lowerboj

  Ta upadająca osada górnicza jest skazana na umarcie i nikt, ani nic tego nie zieni.

  Pozostaje tylko pytanie , kto ostani zgasi światło?

  Stawiam na carycę z bunkra, bo ona wraz ze swoją świtą problemu nie dostrzegają.

 15. Jeśli miasto jastrzębie Zdrój nie zacznie inwestować wyglond miasta tak jak żory piękne i i stawiać ludziom duże i ekspertyw molochy do pracuj centrum pracy chale produkcyjne i zaczonc dbać o miasto tak jak żory to by ludzie nie uciekali zostali stare Miasto jeszcze komunis taka jest prawda jastrzębie Zdrój jest bogate czeba otwożyc oczy i zaczonc myśleć

  1. Dżordż Lowerboj

   Zamiast stawiać na “chale”, postaw na słownik ortograficzny. Czytając twój tekst, aż rozbolały mnie oczy. W szkołę kamieniami rzucałeś, czy często chorowałeś?

   1. Sam postaw na słownik ortograficzny zanim kogoś ocenisz sam się oceń co tam napisałeś chale ch zamiast h to tak na marginesie. A po drugie w tym smutnym mieście nigdy nic ciekawego nie było aż żal tych ludzi co tam mieszkają nigdy już się nie doczekają prawdziwego gospodarza tu sami nieudacznicy nami rządzą doprowadzą do tego że zostaną tylko emeryci bo młodzi wiecznie nie będą czekać aż coś w tej sypialni się coś zmieni.

  2. Tu nic nie bedzie to miasto stracone. Młodzi zdolni tu nie wrócą to miasto jest bez perspektyw! Tu już na wsi czasem wiecej sklepów jest niż tu tu będą niedługo biegać szczury

 16. Szkoda mojego miasta. Niestety nie wykorzystano lat 70 ,80,90 do rozwoju miasta,kiedy mieliśmy 5 kopalń. Miasto dogorywa ale całkowicie nie umrze . Ktoś się ostanie .

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
Poprzedni
Następny