Musisz wymienić stary piec!

„Dziesięcioletnie kotły trzeba wymienić do końca 2021 roku” – przypominają magistraccy urzędnicy. To już trzy lata, odkąd na terenie województwa śląskiego obowiązuje „uchwała antysmogowa”. To prawo dotyczące używania kotłów, pieców i kominków na paliwo stałe. Każdy użytkownik takiego kotła musi wymienić go na nowy, co najmniej piątej klasy, lub wybrać inne źródło ciepła w swoim domu – ogrzewanie gazowe, pompę ciepła, ogrzewanie elektryczne itp.

Uchwała antysmogowa dotyczy nie tylko właścicieli domów jednorodzinnych, ale też osób prowadzących działalność gospodarczą, właścicieli budynków wielorodzinnych, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

„Przypominamy o możliwości uzyskania dotacji na likwidację pozaklasowego kotła i zastąpienie go nowym energooszczędnym kotłem c.o. W zależności od wyboru nowego sposobu ogrzewania, można otrzymać od 4000, np. dla kotła gazowego lub elektrycznego, do 8000 złotych, w przypadku pompy ciepła” – czytamy na stronie jastrzębskiego magistratu.

Szczegółowych informacji w sprawie zasad dotacji udziela Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa pod nr tel.: 32 4785 326 lub na stronie internetowej. Dodatkowo można skorzystać z dotacji w ramach programu „Czyste powietrze” realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Terminy wymiany kotłów

Dla kotłów, których eksploatacja (pierwsze uruchomienie) rozpoczęła się przed 1 września 2017 r. wyznaczone zostały następujące okresy:

  • do końca 2021 r. – kotły mające więcej niż 10 lat (licząc od daty ich produkcji) lub nieposiadające tabliczki znamionowej,
  • do końca 2023 r. – kotły eksploatowane w okresie od 5 do 10 lat od daty ich produkcji,
  • do końca 2025 r. – kotły eksploatowane w okresie poniżej 5 lat od daty ich produkcji,
  • do końca 2027 r. – kotły spełniające wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 wg normy PN-EN 303-5:2012.

  1. Nareszcie się biorą za tych kopciuchów !!! Jak kogoś stać na chałpę to niech też wymienia piece.Jak nie stać to sprzedać chałpy i po sprawie to będą miesiecznie płacić czynsz w kwocie powyżej 500 zł.wzwyż!

      1. Nie wiem czy wiesz, ale kocioł na ekogroszek 3 klasy, nie kopciuch, jest ekologiczny, tylko go trzeba umieć eksploatować, a z komina nie ma śladu jakiegokolwiek zanieczyszczenia. Więc proszę nie ubliżac wszystkim właścicielom “chałup”, bo oni też chcą zdrowo oddychać.

    1. Orangutan, twoje miejsce jest tam gdzie żyją te sympatyczne zwierzęta, ale przypuszczam, że długo byś tam nie “pomieszkał”, bo one mają jakiś rozum, widocznie nie wszystkie orangutany.

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Carte Blanche

Usługi wykończeniowe,
gładzie, malowanie, kafelkowanie
sufity podwieszane, sufity napinane,
panele podłogowe i ścienne,
montaż drzwi i parapetów.
meble na wymiar.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny