Nawet 160 tysięcy za odejście z kopalni

Od 100 do 160 tysięcy zł brutto – po przeliczeniu na naszą walutę – zainkasują górnicy zwalniani z czeskich kopalń. Jak zauważa portal nettg.pl, system wypłat odpraw i dodatków specjalnych gwarantowanych przez rząd w Pradze nie jest jednak taki oczywisty. Te ostatnie wypłacane są bowiem każdego miesiąca, w okresie obejmującym nawet 60 miesięcy.

W najkorzystniejszej sytuacji są ci, którzy pracowali na dole i przyjęli wypowiedzenie na zasadzie porozumienia stron. Dostaną odprawę stanowiącą równowartość jedenastu pensji. Jeśli przepracowali pod ziemią na przykład 25 lat, w tym mają 3300 dniówek i mają ukończone 50 lat, mogą liczyć na pieniądze rzędu około 155 tysięcy zł brutto. Jednak dodatek państwowy nie zostanie im wypłacony jednorazowo. Będą otrzymywali go przez kolejnych 60 miesięcy w wysokości po 8 tysięcy koron brutto, czyli około 1400 zł miesięcznie.

Czym krótszy staż i niższy wiek, tym krócej wypłacany będzie dodatek państwowy. Aby w ogóle posiadać do niego prawo, byli pracownicy kopalń należących do OKD muszą mieć przepracowane przynajmniej dwa lata. I to obojętnie, czy swoje zadania wykonywali na dole, czy na powierzchni.

1 stycznia 2021 roku czeskie kopalnie opuściło już 750 pracowników, z czego 200 zdecydowało się na kontynuowanie zatrudnienia przy pracach likwidacyjnych w państwowej spółce restrukturyzacji górnictwa. (źródło: nettg.pl)

 1. Dżordż Lowerboj

  Widzicie realia górników w Czechach? 55 lat życia i nadal pracuje pod ziemią, i to nie jako emeryt. Polski górnik jest najsłabszy na świcie, kryje się za związkami i tkwi mentalnie nadal w komuniźmie. Zasady gosodarki wolnorynkowej nie są znane kopalniom, a jedyna dopuszczona konkurencja, to zakaz importu węgla.

 2. Ludzie czytajcie że zrozumieniem bo niektórzy komentatorzy tutaj to chyba nawet podstawówki nie skończyli. To nie Polska będzie płacić górnikom z Czech tylko Czechy.

  1. Dżordż Lowerboj

   Jak to co?

   Przecież górnicy to sól ziemi, tej ziemi. Okaleczonej szkodami górniczymi, ale jednak.

   Pracują, aż oczy bolą patrzeć. Muszą przecież nieźle kombinować, żeby przynależeć do kilku związków zawodowych jednocześnie.

   Ze swojej strony proponuję, aby każdy odchodzący górnik miał płacone miesięcznie te 160 000zł netto, a kiedy zejdzie z tego padołu, to należy płacić dzieciom.

     1. ty hipokryto. To ty od rana do wieczora wylewasz swoją żółć i plujesz jadem. Tak okazujesz miłość do bliźnich???

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Carte Blanche

Usługi wykończeniowe,
gładzie, malowanie, kafelkowanie
sufity podwieszane, sufity napinane,
panele podłogowe i ścienne,
montaż drzwi i parapetów.
meble na wymiar.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny