NFZ w Jastrzębiu-Zdroju!

W Jastrzębiu-Zdroju powstanie Punkt Obsługi Śląskiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Placówka będzie mieściła się przy ulicy Harcerskiej.

fot. Biuro Poselskie Grzegorza Matusiaka

„To będzie duże ułatwienie dla mieszkańców Jastrzębia-Zdroju. O punkt NFZ-u zabiegaliśmy już od trzech lat. Konkretne rozmowy, a także prace nad wyborem i przystosowaniem lokalu zajęły rok. W tej chwili jesteśmy już na ostatniej prostej, niedługo podpisujemy umowę” – powiedziała prezydent Anna Hetman.

Niemal 60-metrowy lokal, znajdujący się w zasobach miasta, został już przystosowany do potrzeb nowej instytucji. W ramach remontu między innymi nieznacznie zmieniono układ pomieszczeń. Zerwano stare posadzki i wykonano nowe, dostosowując tym samym poziom pomieszczeń do poziomu korytarza, a na podłogach zamontowano wykładzinę. Instalacja elektryczna została przystosowana do projektowanych miejsc pracy, a ściany wyrównane i odmalowane. Koszt adaptacji tych pomieszczeń wyniósł 75 tysięcy złotych.

Lokal przeznaczony na punkt NFZ-u mieści się na I piętrze budynku przychodni zdrowia, wyposażonej w dźwig osobowy. Został on wybrany przez Narodowy Fundusz Zdrowia spośród propozycji przedstawionych przez Miejski Zarząd Nieruchomości.

O powstaniu oddziału NFZ w Jastrzębiu-Zdroju poinformował także poseł Grzegorz Matusiak. Jak podkreśla, decyzja Funduszu kończy sukcesem trzy lata starań, jakie podejmował w tej sprawie.

„To była absurdalna sytuacja. W dużym mieście, jakim jest Jastrzębie- Zdrój, w dodatku powiecie grodzkim, nie było oddziału NFZ. Mieszkańcy zmuszeni byli jeździć do Rybnika, a proszę pamiętać, że wielu z nich to osoby starsze, schorowane lub niepełnosprawne. Otrzymywałem wiele skarg i próśb o interwencje w tej sprawie” – mówi poseł Grzegorz Matusiak.

Oddział NFZ w Jastrzębiu-Zdroju powinien powstać jeszcze przed wakacjami, zaś w trakcie najbliższych dwóch tygodni zostanie podjęta decyzja dotycząca jego lokalizacji.

„Rozmowy z Piotrem Nowakiem, dyrektorem Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, były merytoryczne i konkretne. Nie tylko podjęta została decyzja, ale w budżecie NFZ zabezpieczono pieniądze na utworzenie i funkcjonowanie oddziału w Jastrzębiu-Zdroju. Nieoceniona okazała się też pomoc poseł Józefy Szczurek- Żelazko, w czasie kiedy była wiceministrem zdrowia” – dodał Grzegorz Matusiak.

Poseł przypomina, iż w ostatnich latach wielokrotnie udostępniał swoje biuro wraz z zapleczem pracownikom NFZ. Dla mieszkańców była to okazja, by na miejscu załatwić wiele spraw i uzyskać pomoc lub chociażby odebrać kartę EKUZ, upoważniającą do leczenia za granicą. Przez lata o potrzebie utworzenia tego typu placówki jedynie mówiło się. Problem zyskiwał na aktualności przed każdymi wyborami samorządowymi i parlamentarnymi. Przez lata też kończyło się jedynie na obietnicach i deklaracjach…. aż do dzisiaj.

„Trzeba działać skutecznie, wystarczy konsekwencja i upór, aby rozwiązać wiele ludzkich problemów” – podsumował Grzegorz Matusiak. (źródło: UM Jastrzębie-Zdrój/Biuro Poselskie Grzegorza Matusiaka)

 1. Po co taka instytucję ściągać do miasta jak i tak to będzie zamknięte a informacja na telefon to czy tu czy w Rybniku to dla słuchawki telefonu wszystko jedno a koszty mniejsze dla nas podatników.

 2. I po co ten oddział, skoro kartę nfz można otrzymać zamawiając mailowo, jakie niby sprawy w NFZ tu załatwimy?????, chyba tylko kolejne puste etaty za kilka tys mies.z nsszych składek

 3. Edek .
  Jastrzębie się starzeje ,a ZUS jak nie było tak nadal nie ma .
  Do prezydent i radnych ,mieszkańcy Jastrzębia czekają na oddział ZUS .

 4. To chyba nie Pani Prezydent załatwiła oddział NFZ w Jastrzębiu, to nie ona zabiegała o to. Jedyną osobą która powinna się tym chwalić jest Poseł Grzegorz Matusiak. Pani Prezydent wstyd przywłaszczać sobie cudze zasługi.

 5. W końcu!!!
  Marginalizacja Jastrzębia zmienia kierunek.
  I to jest współpraca ponad partyjnymi podziałami między posłem Grzegorzem M. a prezydent Hetman, bo to dzięki nim to powstało.
  W najbluższym czasie jest też przymiarka do ZUSu. Zobaczymy co z tego wyniknie, aby na plys.

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
Poprzedni
Następny