Normalnie miliony dla JSW

Polski Fundusz Rozwoju zdecydował o udzieleniu pożyczki preferencyjnej dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej w ramach programu rządowego Tarcza Finansowa PFR dla Dużych Firm. Chodzi o kwotę sięgającą 173,6 mln zł.

To już bezsprzeczny fakt, pandemia wpłynęła na pogorszenie sytuacji finansowej JSW

Wsparcie dla JSW zostanie udzielone w formie pożyczki preferencyjnej, a jej uruchomienie nastąpi po podpisaniu umowy. JSW jest zobowiązana też do spełnienia warunków zawartych w umowie obejmujących podpisanie umowy międzywierzycielskiej pomiędzy między innymi Spółką, PFR oraz wierzycielami finansowymi tej pierwszej. Wypłata pożyczki preferencyjnej ma nastąpić nie później niż do końca 2020 roku, natomiast ostateczny termin spłaty zobowiązań przypada 30 września 2024 rpku. Jednocześnie JSW może zwrócić się do Funduszu z wnioskiem o umorzenie części pożyczki, nawet do 75 procent faktycznej szkody Covid. Decyzja o potencjalnym umorzeniu będzie jednak należała do PFR.

To już druga taka decyzja w ostatnim czasie. 9 grudnia podpisano umowę dotyczącą udzielenia pożyczki płynnościowej w ramach tego samego programu. Chodzi o niemal miliard złotych, które, zgodnie z umową, zostaną wykorzystane na bieżącą działalność, w tym głównie na płatności z tytułu wynagrodzeń, podatków oraz na realizację zobowiązań handlowych.

Pożyczki z Państwowego Funduszu Rozwoju to dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej kluczowe wsparcie w czasie obecnie trwającego kryzysu. Do tej pory Spółka wywiązywała się ze swoich zobowiązań płatniczych, niemniej otrzymanie pożyczki płynnościowej z PFR jest niezbędne, aby ten stan rzeczy zachować.

Pandemia wpłynęła na pogorszenie sytuacji finansowej JSW. W tym czasie Spółka utrzymywała swoją płynność finansową dzięki wykorzystaniu oszczędności zgromadzonych na Funduszu Inwestycyjnym Zamkniętym, skorzystaniu z rozwiązań finansowych wspierających zarządzanie kapitałem obrotowym oraz dzięki możliwości częściowego odroczenia zobowiązań podatkowych w ramach Tarczy Antykryzysowej. Mimo tych wszystkich przedsięwzięć sytuacja płynnościowa JSW nadal jest bardzo trudna, z uwagi na przedłużający się kryzys gospodarczy, który objawia się drastycznym obniżeniem poziomu cen węgla, a to przekłada się dotkliwy spadek poziomu przychodów Spółki, przy jednoczesnych stałych kosztach działalności. (źródło: JSW)

  1. Jasne a ty pewnie robisz w UM i 14 nie masz hipokryto. A my w kopalniach to mamy jeszcze 15, 16, dodatki do weekendowe, na wczasy, na lody, na bułki na sranie w banie.

  2. Witam a kiedy płacą covidówkę czy już coś wiadomo na ten temat i ile ma być 6200 czy 5800 netto jak pierwotnie mówiono

  1. Przecież to skarb państwa jest właścicielem spółki (ma pakiet większościowy) więc chcesz właścicielowi zabrać zyski ? :-))). Dobre, takiego pomysłu jeszcze nie słyszałem :-))).

 1. Dżordż Lowerboj

  To kiedy kolejna społeczna zrzutka dla JSW?

  Przecież kopalnie to nasze dobro narodowe.

  Dlatego należy je utrzymać za wszelką cenę!

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry