Obszary pogórnicze dla inwestorów? Najgorzej w Jastrzębiu…

Obszary górnicze i pogórnicze były przeważnie mniej atrakcyjne dla inwestycji zagranicznych niż inne rejony województwa śląskiego. O ile tereny przemysłowe mają dobrze rozwiniętą infrastrukturę, problem stanowi aktywność górotworu oraz szkody górnicze utrudniające posadowienie nowych budynków i prowadzenie działalności. To tylko niektóre wnioski, jakie nasuwają się po lekturze raportu Instytutu Badań Strukturalnych. O calej sprawie pisze portal nettg.pl.

Jak dowiadujemy się z raportu IBS „Województwo śląskie w punkcie zwrotnym transformacji”, najmniejszy wolumen inwestycji w ubiegłej dekadzie

Najmniejszy wolumen inwestycji w ubiegłej dekadzie zanotowano w Jastrzębiu-Zdrój – zaledwie 48,7 mln zł, co stanowi kwotę wielokrotnie mniejszą niż w Bielsku-Białej czy Dąbrowie Górniczej
fot. Likwidacja wieży Szybu IV KWK Śląsk (SRK/Wojciech Jaros)

zanotowano w Jastrzębiu-Zdrój – zaledwie 48,7 mln zł, co stanowi kwotę wielokrotnie mniejszą niż w Bielsku-Białej czy Dąbrowie Górniczej. Jednocześnie różnica ta jest silnie rekompensowana przez inwestycje JSW w branży górniczej.

„W województwie śląskim roczne nakłady inwestycyjne firm zatrudniających powyżej 9 osób w 2018 roku wynosiły średnio 1,1 mln zł. Największy kapitał firm znajduje się w firmach podregionu katowickiego i sosnowieckiego, natomiast firmy średnio najwięcej inwestowały w podregionie sosnowieckim (1,8 mln zł), gliwickim (1,4 mln zł) i tyskim (1,3 mln zł)” – czytamy w raporcie.

 1. Malkontenci z Was.

  Pani burmistrz tej upadającej osady górniczej i bez tego ma mnóstwo pracy w zabarykadowanym UM.

  Proponuję, aby powołała jakiegoś doradcę albo chociaż jakiś skromny wydział kilkudziesięcioosobowy do wypatrywania przyczajonych inwestorów. I bulba.

 2. Pora juz na podsumowanie po kilku latach:
  1. Gdzie podzialo sie tych 6 powaznach inwestorow sprzed wyborow prezydenta miasta?
  2. Jakie efekty przyniosl „autorski projekt” sprowadzenia inwestorow przez Pania Czerwonowlosa?
  3. Jakie sukcesy osiagnela Pani Blogerka spod Warszawy w ww. sprawie bedac nastepca od razu w randze naczelnika wydzialu?
  4. Jaki jest lot projektow pt. huta szkla, centrum logistyczne czy terminal kontenerowy, ktore przedstawiane byly jako sukces i nadzieja lokalnej gospodarki.
  5. Jastrzebski Klaster Przedsiuebiorcow, byly fotki i opowiesci o cudach. Co slychac po 6 latach?

 3. w tej wiosce nikt nie chce inwestowac taki Żory ile tam marketów przedsiębiorstw tutaj to wiocha i nic więcej i lepiej nie będzie potworzyli za to siłowni dla osiłów bo nawet markety pozamykali.

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry