Obszary pogórnicze dla inwestorów? Najgorzej w Jastrzębiu…

Obszary górnicze i pogórnicze były przeważnie mniej atrakcyjne dla inwestycji zagranicznych niż inne rejony województwa śląskiego. O ile tereny przemysłowe mają dobrze rozwiniętą infrastrukturę, problem stanowi aktywność górotworu oraz szkody górnicze utrudniające posadowienie nowych budynków i prowadzenie działalności. To tylko niektóre wnioski, jakie nasuwają się po lekturze raportu Instytutu Badań Strukturalnych. O calej sprawie pisze portal nettg.pl.

Jak dowiadujemy się z raportu IBS „Województwo śląskie w punkcie zwrotnym transformacji”, najmniejszy wolumen inwestycji w ubiegłej dekadzie

Najmniejszy wolumen inwestycji w ubiegłej dekadzie zanotowano w Jastrzębiu-Zdrój – zaledwie 48,7 mln zł, co stanowi kwotę wielokrotnie mniejszą niż w Bielsku-Białej czy Dąbrowie Górniczej
fot. Likwidacja wieży Szybu IV KWK Śląsk (SRK/Wojciech Jaros)

zanotowano w Jastrzębiu-Zdrój – zaledwie 48,7 mln zł, co stanowi kwotę wielokrotnie mniejszą niż w Bielsku-Białej czy Dąbrowie Górniczej. Jednocześnie różnica ta jest silnie rekompensowana przez inwestycje JSW w branży górniczej.

„W województwie śląskim roczne nakłady inwestycyjne firm zatrudniających powyżej 9 osób w 2018 roku wynosiły średnio 1,1 mln zł. Największy kapitał firm znajduje się w firmach podregionu katowickiego i sosnowieckiego, natomiast firmy średnio najwięcej inwestowały w podregionie sosnowieckim (1,8 mln zł), gliwickim (1,4 mln zł) i tyskim (1,3 mln zł)” – czytamy w raporcie.

 1. Malkontenci z Was.

  Pani burmistrz tej upadającej osady górniczej i bez tego ma mnóstwo pracy w zabarykadowanym UM.

  Proponuję, aby powołała jakiegoś doradcę albo chociaż jakiś skromny wydział kilkudziesięcioosobowy do wypatrywania przyczajonych inwestorów. I bulba.

 2. Pora juz na podsumowanie po kilku latach:
  1. Gdzie podzialo sie tych 6 powaznach inwestorow sprzed wyborow prezydenta miasta?
  2. Jakie efekty przyniosl “autorski projekt” sprowadzenia inwestorow przez Pania Czerwonowlosa?
  3. Jakie sukcesy osiagnela Pani Blogerka spod Warszawy w ww. sprawie bedac nastepca od razu w randze naczelnika wydzialu?
  4. Jaki jest lot projektow pt. huta szkla, centrum logistyczne czy terminal kontenerowy, ktore przedstawiane byly jako sukces i nadzieja lokalnej gospodarki.
  5. Jastrzebski Klaster Przedsiuebiorcow, byly fotki i opowiesci o cudach. Co slychac po 6 latach?

 3. w tej wiosce nikt nie chce inwestowac taki Żory ile tam marketów przedsiębiorstw tutaj to wiocha i nic więcej i lepiej nie będzie potworzyli za to siłowni dla osiłów bo nawet markety pozamykali.

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Badania prenatalne

Badania Prenatalne NFZ.
Wyliczenie ryzyka możliwości
wystąpienia chorób genetycznych,
wykluczenie wad rozwojowych płodu,
potwierdzenie dobrostanu płodu.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny