Od dzisiaj pieszy ma zawsze rację?

fot. pixabay

Od 1 czerwca 2021 roku zaczynają obowiązywać nowe regulacje w ruchu drogowym. Zmiany te są naprawdę istotne z punktu widzenia nowych praw i obowiązków uczestników ruchu. Dotyczą zarówno kierujących, jak i pieszych. Nowe przepisy dokładnie precyzują również wzajemną relację pomiędzy kierującym a pieszym przechodzącym przez jezdnię.

Najważniejsze zasady zawarte w nowych przepisach:

 • pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem (nie dotyczy tramwaju) już przy wchodzeniu na przejście dla pieszych,
 • zabrania się pieszemu korzystania z telefonu lub innych urządzeń elektronicznych w sposób, który może ograniczać możliwość obserwacji sytuacji na jezdni podczas wchodzenia i przechodzenia przez przejście dla pieszych lub jezdnię,
 • na drogach ekspresowych i autostradach kierujący jest zobowiązany do utrzymywania minimalnej odległości od poprzedzającego pojazdu obliczonej w metrach jako połowy wartości prędkości, z jaką się porusza (np. przy prędkości 120 km/h musi to być co najmniej 60 m),
 • w obszarze zabudowanym przez całą dobę obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, chyba że znaki drogowe stanowią inaczej.

Wprowadzenie zmian było niezbędne ze względu na postęp technologiczny i wszechobecne smartfony, z którymi rzadko się rozstajemy. Obecnie należy jeszcze większą uwagę przywiązywać do tego, co dzieje się na jezdni i chodniku, kiedy zbliżamy się do przejścia. W związku ze statystykami tragicznych wydarzeń na przejściach dla pieszych, nowe obowiązki zostały nałożone zarówno na kierujących, jak i na pieszych. (źródło: Policja Śląska)

 1. Skoro pieszy ma pierwszeństwo przed autem. Bo w tym starciu nie ma szans. To czemu auto nie ma pierwszeństwa przed pociągiem? Też w tym wypadku auto nie ma szans.
  A święte krowy i tak będą włazić pod auta nawet na czerwonym. Dziś około 15 z groszami taka sytuacja miała miejsce przy supersamie. Na przeciwległym pasie auto policyjne typu suka i zero reakcji. Fakt że to mogli być panowie z katowickiej prewencji i na niczym oprócz stania w szpalerze się nie znają ale zareagować mogli. Wszak to jednak policja.

 2. pani Hetman z zamknietego na cztery spusty UM mimo ze juz wszytkie w osciennych miastach sa normalnie otwarte , kiedy skosicie trawy na 2 metry, nie widac pieszych?? to skandal jak mozna do tego dopuscic

 3. Stary człowiek i...........

  A obowiązkowe ubezpieczenie OC dla pieszych i rowerzystów kiedy będzie !!??????.
  Kto odpowie za szkody spowodowane przez pieszego lub rowerzystę !!???. Kierowca musi a reszta nie ??!!!
  Chore przepisy i tyle. Teraz zacznie się wymuszanie odszkodowań na kierowcach przez resztę użytkowników dróg !!!

 4. Od dziś j prawie każdy Kto głosował za tą zmiana ma krew na rekach osób zmarłych ,rannych i niewinnych kierowców za tego typu wypadki drogowe. Polska infrastruktura drogowa kompletnie nie jest przygowtowana do takich zmian a samochody podczas slabej widoczności maja światła ,Co maja piesi -nieoświetleni?

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
radiator
Idzie zima. Czy przetrwamy i wystarczy nam pieniędzy?