Od nowego roku drożej za podróż autobusem

„Sytuacja komunikacji autobusowej, nie tylko w naszym regionie, zmieniła się diametralnie. Obowiązujący od marca reżim sanitarny w pojazdach, limity pasażerów i ograniczenia mobilności mieszkańców spowodowały drastyczny spadek wpływów z biletów. Na domiar złego ze zdwojoną siłą uaktywnili się podróżni jadący bez ważnego biletu. W ostatnich trzech miesiącach liczba gapowiczów się podwoiła” – informuje Międzygminny Związek Komunikacyjny.

Nowy cennik biletów będzie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku

„W tej sytuacji organizatorzy komunikacji autobusowej w całym kraju nie zastanawiają się, czy podnieść ceny biletów, ale jak wysoka ma być skala wzrostu?” – dociekają w MZK. I odpowiadają: „Zarząd MZK zdecydował o podwyżce wynoszącej średnio ponad 10 procent”.

Wzrost kosztów spowodowanych pandemią SARS-CoV-2 nie jest jedynym obciążeniem dla budżetu MZK.

„Przypomnijmy, że stawki wypłacane firmom przewozowym za przejechany kilometr trasy są co roku waloryzowane, a więc wzrastają ze względu między innymi na ustawowy wzrost wynagrodzeń, inflację czy ceny paliw. W okresie pandemii, gdy wpływy ze sprzedaży biletów spadły o blisko 60 procent, zbilansowanie budżetu jest bardzo trudne, a finansowe możliwości gmin tworzących Związek są coraz bardziej ograniczone” – wyjaśnia Rafał Jabłoński, rzecznik prasowy MZK Jastrzębie.

Bilety można nabyć nie tylko w 120 punktach na terenie 14 gmin, ale także skorzystać z opcji „bilet na telefon” (mzkjastrzebie.com/bilet-na-telefon). To najkorzystniejsza cenowo opcja zakupu. Bilet nabyty u kierowcy to wariant najdroższy. W przypadku biletów spersonalizowanych (tzw. biletów imiennych) warto skorzystać także ze strony: e-biletmzkjastrzebie.com, gdzie można między innymi uzupełnić konto.

Nowy cennik biletów będzie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. (źródło: MZK Jastrzębie)

Wpisy na temat “Od nowego roku drożej za podróż autobusem”

  1. Może jasnet wytłumaczy jak to jest że MZK dopłaca do darmowej komunikacji w Żorach 20 procent do prywatnej w Pawłowicach 10 procent to znaczy że Jastrzębie utrzymuje tamte gminy i stąd te całe podwyżki nasze miasto jest głównym płatnikiem MZK a inne gminy się cieszą

  2. Przecież to widać Jastrzębie utrzymuje MZK dlaczego miasto płaci za komunikację gdy są gminy czerwionka Pawłowice Zebrzydowice Żory i inne które nieplaca nic albo grosze a wszystko spada na Jastrzębie i MZK które płaci ludziom z tych gmin jako udziałowcom stąd te podwyżki Jastrzębie miało wyjść z MZK i powołać swoją komunikację gminy jak chcą mieć dojazd płacić tak jak w Jaworznie

  3. BEZDOMNI jeżdżą za darmo, gdzie chcą o której chcą! OKUPUJĄ wiaty przystankowe i nikt się tym nie interesuje!!!
    Na Bożej Górze to przystanek dla bezdomnych powstał a nie dla mieszkańców Osiedla!!!Może ktoś to zmieni?!

  4. W MZK pracują osoby chyba chore które nie wiedzą że klienci ich mogą sprawdzić cenniki u konkurencji i porównać. MZK jedna z droższych korporacji na Śląsku !

Twój wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry
radiator
Idzie zima. Czy przetrwamy i wystarczy nam pieniędzy?