Od nowego roku drożej za podróż autobusem

„Sytuacja komunikacji autobusowej, nie tylko w naszym regionie, zmieniła się diametralnie. Obowiązujący od marca reżim sanitarny w pojazdach, limity pasażerów i ograniczenia mobilności mieszkańców spowodowały drastyczny spadek wpływów z biletów. Na domiar złego ze zdwojoną siłą uaktywnili się podróżni jadący bez ważnego biletu. W ostatnich trzech miesiącach liczba gapowiczów się podwoiła” – informuje Międzygminny Związek Komunikacyjny.

Nowy cennik biletów będzie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku

„W tej sytuacji organizatorzy komunikacji autobusowej w całym kraju nie zastanawiają się, czy podnieść ceny biletów, ale jak wysoka ma być skala wzrostu?” – dociekają w MZK. I odpowiadają: „Zarząd MZK zdecydował o podwyżce wynoszącej średnio ponad 10 procent”.

Wzrost kosztów spowodowanych pandemią SARS-CoV-2 nie jest jedynym obciążeniem dla budżetu MZK.

„Przypomnijmy, że stawki wypłacane firmom przewozowym za przejechany kilometr trasy są co roku waloryzowane, a więc wzrastają ze względu między innymi na ustawowy wzrost wynagrodzeń, inflację czy ceny paliw. W okresie pandemii, gdy wpływy ze sprzedaży biletów spadły o blisko 60 procent, zbilansowanie budżetu jest bardzo trudne, a finansowe możliwości gmin tworzących Związek są coraz bardziej ograniczone” – wyjaśnia Rafał Jabłoński, rzecznik prasowy MZK Jastrzębie.

Bilety można nabyć nie tylko w 120 punktach na terenie 14 gmin, ale także skorzystać z opcji „bilet na telefon” (mzkjastrzebie.com/bilet-na-telefon). To najkorzystniejsza cenowo opcja zakupu. Bilet nabyty u kierowcy to wariant najdroższy. W przypadku biletów spersonalizowanych (tzw. biletów imiennych) warto skorzystać także ze strony: e-biletmzkjastrzebie.com, gdzie można między innymi uzupełnić konto.

Nowy cennik biletów będzie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. (źródło: MZK Jastrzębie)

Wpisy na temat “Od nowego roku drożej za podróż autobusem”

 1. Może jasnet wytłumaczy jak to jest że MZK dopłaca do darmowej komunikacji w Żorach 20 procent do prywatnej w Pawłowicach 10 procent to znaczy że Jastrzębie utrzymuje tamte gminy i stąd te całe podwyżki nasze miasto jest głównym płatnikiem MZK a inne gminy się cieszą

 2. Przecież to widać Jastrzębie utrzymuje MZK dlaczego miasto płaci za komunikację gdy są gminy czerwionka Pawłowice Zebrzydowice Żory i inne które nieplaca nic albo grosze a wszystko spada na Jastrzębie i MZK które płaci ludziom z tych gmin jako udziałowcom stąd te podwyżki Jastrzębie miało wyjść z MZK i powołać swoją komunikację gminy jak chcą mieć dojazd płacić tak jak w Jaworznie

 3. BEZDOMNI jeżdżą za darmo, gdzie chcą o której chcą! OKUPUJĄ wiaty przystankowe i nikt się tym nie interesuje!!!
  Na Bożej Górze to przystanek dla bezdomnych powstał a nie dla mieszkańców Osiedla!!!Może ktoś to zmieni?!

 4. W MZK pracują osoby chyba chore które nie wiedzą że klienci ich mogą sprawdzić cenniki u konkurencji i porównać. MZK jedna z droższych korporacji na Śląsku !

 5. Proszę podać przykłady cen np z Jaworzna . Niech szanowny jasnet się zainteresuje ! Przykład ”
  RODZAJ BILETU UPRAWNIENIA Cena biletu normalnego Cena biletu ulgowego
  Dzienny Bilet upoważnia do przejazdu wszystkimi liniami na terenie całej sieci PKM Sp. z o.o. -ważny do godz. 24:00 dnia, w którym został zakupiony. 6,00 zł 3,00 zł” aktualny cennik z Jaworzna MZK to dno !

  https://www.pkm.jaworzno.pl/www/bilety/cennik-biletow/

   1. a to nie o to chodzi, zeby mzk upadlo…bo ja mam wrazenie, ze od lat magistrat prowadzi polityke, ktora ma na celu zlikwidowanie transportu publicznego… kolej sie udalo zlikwidowac (tak tak, buduja nowa…uhm), to i mzk zniszcza (zwlaszcza, ze korona pomaga w tym swietnie – puste busy jezdzily, a teraz jeszcze maja limity przewozu)

 6. A niech drożeją…już i tak jeżdżą puste a po Nowym Roku będą wozić tylko seniorów po 70-tce którzy mają przewóz za darmo.

 7. Albo MZK zacznie respektować swój własny regulamin przewozów (1 drzwi) albo przestaję kupować bilet. Kontrolera spotykam raz na ruski rok więc bardziej opłaci mi się za chwilę zapłacić karę niż kupić bilet.

 8. Będziecie barany wozić powietrze skoro wzrost kosztów związanych z COVID-em chcecie sobie odbić na pasażerach , chyba na łby upadliście z taką strategią firmy, życzę rychłego upadku.

 9. MZK uskutecznia dziwne zagrywki. Pasażerów coraz mniej, a oni jeszcze bardziej śrubują już i tak wysokie ceny i w efekcie jeździć będzie jeszcze mniej osób. Mało tego: na gapowiczów, zamiast wprowadzić więcej kontroli, podnoszone są ceny dla tych, którzy płacą uczciwie za bilet. Porażka.

  1. Prawda i jeszcze to, że autobusy jadą stadami jak się na jedno człowiek spóźni to musi czekać pół godziny na następne stado a mogłyby tak jeździć co 10 min, ja niestety muszę dojeżdżać MZK do centrum i żaden autobus mi nie pasuje bo wszystko dostosowuje do uczniów, którzy nie płacą

Twój wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Badania prenatalne

Badania Prenatalne NFZ.
Wyliczenie ryzyka możliwości
wystąpienia chorób genetycznych,
wykluczenie wad rozwojowych płodu,
potwierdzenie dobrostanu płodu.

Czytaj więcej »

Skup aut

Skup, złomowanie samochodów.
Gotówka i umowa od ręki.
Dojazd do klienta.
Wieloletnie doświadczenie i profesjonalizm.

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Poprzedni
Następny